eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / Sprzedaż › Czy mieszkanie może mieć dwóch właścicieli?


2016-08-10 09:19 autor: elita3

3 730 odsłon

Czy mieszkanie może mieć dwóch właścicieli?

Witam,

jestem właścicielką połowy mieszkania (dostałam od babci), a drugim właścicielem mieszkania jest moj dziadek i mówi, że nie przepisze mi swojej części mieszkania i nie chce mi odsprzedać swojej części. On chce kupić ode mnie moją część a ja nie chcę jej  sprzedać.

Pytanie jest takie: czy ja muszę je odsprzedać, czy może być dwóch właścicieli mieszkania, bo on mnie straszy, że muszę mu sprzedać.

Proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-08-10 12:07 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Nie ma Pani obowiązku sprzedaży. Natomiast zarówno Pani, jak i Pani dziadek możecie zwrócić się do sądu o zniesienie współwłasności. Tym samym może Pani złożyć wniosek o przyznanie własności całej nieruchomości Pani z obowiązkiem spłaty dziadka.

  elita3 skomentował/a odpowiedź 2016-08-10 14:22

  dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie jeśli dziadek nie będzie chciał spłaty o de mnie za tą jego połowę to może być jakiś przymus ze strony sąd że jedno z nas musi spłacić drugiego jak ani jeden ani drugi nie chce odsprzedać swojej części ?

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-08-10 15:56 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Właśnie po to jest droga sądowa. Jeśli strony nie mogą się porozumieć i znieść współwłasności zgodnie z dwustronnymi ustaleniami, pozostaje wniosek do sądu. Na podstawie postanowienia sądu kończącego postępowanie jednej ze stron zostanie przyznana wyłączna własność, ale z obowiązkiem spłaty drugiej strony, pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ULA1238

  Dodano 2014-07-22 17:35 przez ULA1238

  Sprzedaż mieszkania, a jego finalizacja z kupującym

  Mam problem w ugodowym załatwieniu sprawy. Otóż sprzedajemy z bratem mieszkanie po naszej mamie. Otrzymaliśmy je po połowie w spadku. Mamy kupca, ale problem polega na tym, że kupująca chce otrzymać klucze zanim wpłaci całą kwotę za mieszkanie, aby przeprowadzić remont tego mieszkania.
  Umowa przyrze...

 • add9

  Dodano 2014-01-21 12:38 przez add9

  Sprzedaż mieszkania po spadku. Jak uniknąć wysokiego podatku?

  Witam,
  mam następujące pytanie: moja mama zmarła 22.07.2012 r. Razem z tatą i siostrą odziedziczyliśmy mieszkanie, którego rodzice byli właścicielami. Nie wiem jak to się nazywa, ale musimy płacić użytkowanie wieczyste. Chcielibyśmy je sprzedać.
  Wszyscy trzej jesteśmy co do tego zgodni. Jakby to wyg...

 • k12345

  Dodano 2016-07-17 11:52 przez k12345

  Sprzedaż mieszkania ze spadku. Czy wystąpi podatek?

  Witam,od 10 lat jestem właścicielm połowy mieszkania. Obecnie mieszkanie w drodze spadku będzie całe moje. Czy przy sprzedaży zapłacę podatek dochodowy od 50% kwoty mieszkania, od całości, czy też skoro przez 10 lat byłem właścicilem połowy nie zapłacę podatku?

 • kryzny

  Dodano 2014-09-26 19:21 przez kryzny

  Czy jest możliwa współwłasność po raz drugi tej samej nieruchomości?

  W 2005 roku zmarł mój ojciec. Postanowieniem sądu mama, siostra i brat zostaliśmy współwłaścicielami mieszkania. We wrześniu odeszła nasza mama.
  Kiedy możemy sprzedać mieszkanie? Różne są odpowiedzi - jedni twierdzą, że skoro mamy współwłasność od 2005 roku, to już możemy mieszkanie sprzedać, a inni...

 • malmo76

  Dodano 2014-05-23 08:25 przez malmo76

  Podatek od sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku

  Witam,
  w lutym 2014 zmarł mój mąż, w kwietniu otrzymałam prawomocny wyrok sądu w sprawie przyjęcia spadku na mnie i córkę po 1/2 z jego części. W skład spadku wchodzi m.in. mieszkanie, które zamierzam sprzedać po uzyskaniu zgody sądu rodzinnego na przekroczenie zarządu zwykłego nad małoletnim (co do...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania