eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › RYCZAŁT bez VAT -- co jak gdzie ??? proszę o pomoc


2008-04-06 14:49 autor: pawel208

31 081 odsłon

RYCZAŁT bez VAT -- co jak gdzie ??? proszę o pomoc

Witam wszystkich którzy chcą pomoc....

Powiem szczerze.... nie znam się na tym.... musiałem założyć działalność gospodarczą do pracy którą wykonuję... jest to świadczenie usług innej firmie. Jestem na ryczałcie bez watu. Jest to mój pierwszy miesiąc rozliczeniowy. Wystawiłem rachunek firmie i nie wiem co dalej... co z ZUSEM, URZĘDEM SKARBOWYM ?? Proszę o pomoc...

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż wszystkie )

  • 2009-07-22 17:53 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Zgadza się. Jeżeli z tytułu umowy o pracę zarabia się co najmniej minimalną krajową, składek ZUS z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nie trzeba płacić, tylko ubezpieczenie zdrowotne.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-14 07:34 autor odpowiedzi: lucas_iscariot

    Witam wszystkich

    Pokrotce opisze swoja sytuacje - planuje otworzyc wlasny gabinet masazu.

    Mam zamiar przeznaczyc na niego czesc (dokladnie 1 pokoj i fragment korytarza) w wynajmowanym mieszkaniu (pozostala czesc bedzie zamieszkala przeze mnie i moja rodzine).

    Aktualnie jestem zatrudniony w Szpitalu (spolce z o.o.) na stanowisku masazysty i przez pierwszy okres dzialanosci nie mam zamiaru rezygnowac z pracy na etacie (jesli z prywatnej dzialnosci beda odpowiednie profity to prawdopodobnie zrezygnuje z pracy dla kogos i przejde wylacznie na samozatrudnienie)

    Juz wczesniej analizowalem koszty i przychody chcac dopasowac odpowieni sposob rozliczania (kalkulator na Podatek dochodowy - Podatki w eGospodarka.pl tylko potwierdzil, ze ryczalt bedzie najdogodniejszym rozwiazaniem.

    Jako ze jestem "swiezakiem" w tych sprawach, a widze ze sa tu osoby posiadajace spora wiedze, prosilbym o odpowiedz choc na czesc moich pytan :)

    1. Czy przy takim rodzaju dzialalnosci podstawa rozlicza nia podatkowego bedzie rachunek uproszczony jaki wystawie klientowi/pacjentowi po zabiegu?

    2. Co z platnoscia ZUS? Gdzies sie natknalem ze przy wykonywaniu takich samych czynnosci przy samozatrudnieniu jak podczas pracy na etacie, ewentualnie wykonywaniu ich dla dotychczasowego pracodawcy, zniesienie platnosci ZUS nie ma miejsca.

    3. Czy i jaka sume musialbym zaplacic (ZUS i US) gdybym nie zarobil ani zlotowki? (nie sadze zeby bylo az tak zle, ale w dobie kryzysu, kto wie ;) )

    4. Czy fakt prowadzenia dzialanosci w wynajmowanym mieszkaniu ma jakiegolwiek znaczenie w rozliczeniach? Czy cos doliczam/odliczam z tego powodu?

    Dzieki za ewentualne odpowiedzi :)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-15 12:25 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    czy mógłby Pan podać symbol PKWiU świadczonych usług?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-17 00:48 autor odpowiedzi: lucas_iscariot

    Witam

    sam sie zastanawialem jak najlepiej byloby oznaczyc dana dzialanosc i sadze ze w gre wchodza:

    96.04 USŁUGI ZWIĄZANE Z POPRAWĄ KONDYCJI FIZYCZNEJ

    86.90.13 Usługi świadczone przez fizjoterapeutów

    ewentualnie, jako dodatkowo:

    96.02.19.0 Pozostałe usługi kosmetyczne

    ponadto, znalazlem na innym forum post z dylematem osoby ktora podala jeszcze inne oznaczenia ( PKWiU 85.14.13 - zwolniona od podatku i PKWiU 93.04 - opodatkowana 22% VAT)

    moim jedynym zrodlem informacji jest internet wiec przepraszam jesli wprowadzam chaos :)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-22 09:42 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    a z jakiego PKWiU Pan korzystał - coś mi nie schodzą się symbole - przypomnę iż dla celów podatkowych stosujemy klasyfikację PKWiU z 1997 r.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-24 07:47 autor odpowiedzi: lucas_iscariot

    Witam poniedzialkowo

    Dziekuje za sprostowanie - w takim razie, wg PKWiU z 97' moja dzialalnosc najbardziej pasuje do:

    85.14.13-00.00 - Usługi fizykoterapeutów i innych osób zajmujących się usługami paramedycznymi

    + (jesli moze miec to jakikolwiek wplyw)

    93.04.10-00.00 - Usługi związane z poprawą kondycji fizycznej

    Raz jeszcze przepraszam za zamieszanie i dziekuje za zainteresowanie :)

    czy do tego samego rodzaju uslug ale swiadczonych "objazdowo" czyli np w domu klienta korzysta sie z tych samych sposobow rozliczen?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-26 13:12 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Obawiam się, że nie będzie Pan mógł skorzystać z opodatkowania ryczałtem.

    Załącznik nr 2 do ustawy: WYKAZ USŁUG, KTÓRYCH ŚWIADCZENIE WYŁĄCZA PODATNIKA Z OPODATKOWANIA RYCZAŁTEM OD PRZYCHODÓW EWIDENCJONOWANYCH, OZNACZONYCH WEDŁUG POLSKIEJ KLASYFIKACJI WYROBÓW I USŁUG

    poz. 26.

    Grupa 85.1 - Usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego ( Wyłączenie nie dotyczy pozarolniczej działalności gospodarczej świadczonej w ramach wolnych zawodów)

    wolny zawód - pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu,

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-08-28 19:49 autor odpowiedzi: lucas_iscariot

    dziekuje za odpowiedz...

    powiem szczerze ze nie jestem pocieszony tym faktem - wg moich wyliczen ryczalt bylby najkorzystniejszym rozwiazaniem (a przy tym najprostszym, sadze ze sam dalbym rade ogranac wiekszosc "papierkow")

    a co gdybym skupil sie glownie na:

    93.04.10-00.00 - Usługi związane z poprawą kondycji fizycznej

    w zasadzie nie kazdy masaz sluzy ochronie zdrowia

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-09-01 13:21 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    W tym zakresie ustawa o ryczałcie nic nie mówi, iż z tej formy opodatkowania nie można by skorzystać. Radziłbym jednak skontaktować się z urzędem statystycznym w zakresie prawidłowej klasyfikacji. Jak bowiem łatwo zauważyć, temat jest kontrowersyjny i organ podatkowy z całą pewnością (w przypadku kontroli bądź czynności sprawdzających) będzie próbował podważyć zasadność opodatkowania ryczałtem.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-09-07 23:01 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam wszystkich, mam spory problem i jeszcze większą prośbę o pomóc. Otóż przyszło mi, humanistce, nie mającej żadnych doświadczeń w biznesie, otworzyć działalność gospodarczą, jednoosobową.

    Przeraża mnie właściwie wszystko, od rejestracji po późniejsze rozliczenia. Starałam się zdobyć trochę informacji i tylko rośnie mi lista kwestii, o których nawet nie wiedziałam, że istnieją, więc jeszcze się nimi nie martwiłam.

    Otóż muszę założyć działalność, która zasadniczo będzie opierała się na wykonywaniu usług dla firmy w Niemczech i dla żadnej innej, póki co. W Niemczech nie można prowadzić działalności dla jednego tylko klienta, ale w Polsce chyba nie ma takiego przepisu?

    Moja praca będzie polegała na koordynacji np. reklamacji i zamówień z producentem, nie mam pojęcia, pod co to podciągnąć. I czy każda forma działalności może być objęta ryczałtem? Ryczałt podobno jest dozwolony do 50 tyś. w skali roku, ale czego? Obrotu? Będę dostawała określone sumy za usługi, ale sama będę ponosiła koszty działalności w stylu faks, telefon, materiały biurowe. Wynajem biura - być może. Na początku być może też biuro będzie mieściło się w wynajmowanym mieszkaniu - czy to cokolwiek zmienia?

    No i chyba muszę wyrobić euro nip? Przed tym "jednym okienkiem" czy po.... Z góry dziękuję za wszelką pomoc.:)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-09-08 09:08 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Przez noc już troszkę zmądrzałam... chociaż różne osoby różne troszkę wersje mi podają. Dołożę jeszcze kilka wątpliwości. Powiedzmy, że zarejestruję coś na kształt świadczenia usług biurowych. Jaka forma opodatkowania mnie czeka? Ryczałt czy vat i jakiej wysokości.

    Poza tym siedziba firmy. Zarejestruję ją na dom, ale właściwie potem biuro będzie w wynajmowanym mieszkaniu/biurze w innym województwie. Czy muszę to zgłaszać gdzieś? Chciałabym odpisać od podatku koszty prowadzenia tego biura, np. telefon stacjonarny. Z góry dziękuję.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-09-11 15:00 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Mam tutaj pewne obawy co do opodatkowania ryczałtem, tym bardziej, że nie do końca wiadomo, czym się Pani będzie zajmować. Radzę poczytać załącznik nr 2 do ustawy o ryczałcie. Jeżeli Pani działalność będzie podchodzić pod którąkolwiek z tam wymienionych, opodatkowanie ryczałtem nie będzie możliwe.

    W odpowiednich organach należy zgłosić wszystkie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

    Tak - w Polsce można mieć tylko jednego kontrahenta, na rzecz którego świadczymy usługi :)

    Opłacając ryczałt, nie uwzględnia się przy ustalaniu podatku, kosztów uzyskania przychodu (czyli np. wydatków za telefon, najem, energię elektryczną itd). Taka możliwość przysługuje jedynie podatnikom rozliczającym się na zasadach ogólnych.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-09-11 22:49 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dziękuję bardzo za odpowiedź!

    Znalazłam następującą klasyfikację: 74.85 PKWiU - usługi sekretarskie i tłumaczenia, chyba można to tak nazwać. Nie znalazłam punktu w rejestrze, który mówił by po prostu o prowadzeniu biura. Szczerze mówiąc wcale nie jestem pewna, czy dobrze wyjdę na ryczałcie, patrząc na koszta, ale na początku chciałabym wybrać najprostsze rozwiązanie.

    Zastanawiają mnie jeszcze dwie kwestie: rachunki chcę wystawiać w euro i otrzymywać przelewy na rachunek walutowy, i co do rozliczeń z US to słyszałam dwie wersje, że przyjmuje się kurs z dnia poprzedniego, druga - kurs z 1 października roku poprzedniego.

    Druga sprawa - czy mogę na rachunku dla mojego klienta wyszczególnić poniesiony koszt usługi (np. telefon, faks, materiały biurowe, samochód), czy mam to "wciągnąć" w koszt usługi.

    Aaaaa.... jeszcze jedno - co do rachunku firmowego. Jedni podają tak, drudzy inaczej. Rozumiem to tak, że skoro nie będę miała jednorazowych przelewów powyżej 15000 euro, mogę korzystać z prywatnego konta...

    Jestem bardzo wdzięczna za pomoc :)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-09-11 23:02 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Jeszcze jedno : )))))))) Siedziba firmy w jednym miejscu. Miejsce realnego wykonywania usługi - w biurze w drugim województwie. Z którym US rozliczam się?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-09-20 10:36 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Księga przychodów i rozchodów nie jest zbyt skomplikowanym urządzeniem stąd zalecałbym opodatkowanie na zasadach ogólnych (skala bądź podatek liniowy). Co do rozliczania się w walutach obcych - tutaj należy stosować przepisy o różnicach kursowych. Pierwotnie przychód (wynikający z faktury) przeliczamy po kursie NBP z dnia poprzedzającego fakturę, a po otrzymaniu pieniędzy ustalamy różnice kursowe na podstawie kursu faktycznie zastosowanego.

    Jeżeli jest taka możliwość, koszty telefonu itp. wrzucić w usługę.

    Podatek dochodowy rozliczamy z uwagi na siedzibę, a podatek od towarów i usług z uwagi na miejsce prowadzenia działalności. Radziłbym zgłosić dwa miejsca prowadzenia działalności (czyli tam gdzie siedziba też) - wtedy uniknie Pani rozliczeń w dwóch urzędach skarbowych.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

Strony: 1 2 3 ... 5

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania