eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Własna działalność gospodarcza w kilku zakresach i w spółce - stawka ryczałtu i faktury VAT.


2012-04-26 14:24 autor: Lord-Damon

6 594 odsłon

Własna działalność gospodarcza w kilku zakresach i w spółce - stawka ryczałtu i faktury VAT.

Witam,

Mam zamiar założyć własną działalność gospodarczą.

Byłbym wdzięczny za kilka porad.

1. Obecnie pracuję na pełnym etacie - wszystkie składki i podatki opłacane prawidłowo. Ta praca będzie nadal wykonywana.

2. Chcę założyć działalność gospodarczą wraz ze współnikiem - spółka cywilna lub spółka jawna. Miejsce wykonywania działalności - miasto 5-50 tyś mieszkańców. Nie będziemy nikogo zatrudniać.
Nie wiem czy jest to istotne, ale wspólnik w chwili obecnej nie pracuje. Jest po urlopie macierzyńskim.

3. Działalność chcielibyśmy świadczyć w zakresach (wg. PKWiU):
47.00.71 - Sprzedaż detaliczna odzieży (również na allegro)
47.00.72 - Sprzedaż detaliczna obuwia
71.12 - Usługi w zakresie inżynierii i związane z nimi doradztwo techniczne
72.19 - Usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych
74.10 - Usługi w zakresie specjalistycznego projektowania
 

4. Czy wszystkie te działalności kwalifikują się do rozliczania podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? Jesli tak to jakie im stawki przypisano? Jeśli nie, to przy wykonywaniu tych działalności jaka forma opodatkowania bedzie najefektywniejsza?

5. Czy każdy ze wspólników rozlicza się całkowicie osobno? Jak się ma to rozliczenie do pracy na etacie?

6. Czy wspólnik, który pracuje również na etacie może płacić już tylko składki za ubezpieczenie zdrowotne?

7. Czy jeśli podatek ryczałtowy wyniesie mniej niż składka zdrowotna, to znaczy, że nie musze opłacać żadnego podatku?

8. Zakładamy przychody na poziomie kilku tysięcy miesięcznie z handlu odzieżą i sporadycznie większe przychody z doradztwa technicznego.

9. Czy nie warto zastanowić się nad rozliczaniem podatku dochodowego w formie karty podatkowej? Wchodziłyby w grę działalności:
- usługi w zakresie mechaniki precyzyjnej;
Jak pod to podciągnąć handel odzieżą na allegro i doradztwo techniczne i tworzenie dokumentacji?

10.  Czy mamy mozliwość wystawiania faktur VAT? Jeśli tak to jak rozliczać ten VAT później, po jego otrzymaniu?

11. Czy nie warto zastanowić się nad inną formą rozliczania podatku dochodowego jeśli chcielibyśmy wynająć lokal na cele punktu sprzedaży odzieży?

12. Czy możemy liczyć na dofinansowanie z Urzędu Pracy lub inncy instytucji?

Z góry dzięki za info.

Pozdrawiam,

Damian

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-04-28 09:08 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    ad. 4 Usługi sklasyfikowane w działach PKWiU 71 i 72 wyłączają z możliwości opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Możliwe w takim przypadku jest opodatkowanie na zsadach ogólnych wg skali podatkowej tudzież podatkiem liniowym

    ad. 5 Księga przychodów i rozchodów będzie zaprowadzona dla spółki, przy czym po ujęciu w niej wszystkich zapisów podatek jest ustalany dla danego wspólnika (zgodnie z przypadającymi mu udziałami). W przypadku opodatkowania działalności gospodarczej wg skali podatkowej należy pamiętać, że docelowo dochody te w rocznym PIT będą podlegały zsumowaniu i od tej sumy będzie liczony podatek, co może doprowadzić do płacenia go wg wyższej stawki podatku (trzeba przy tym powiadomić zakład pracy o tym, aby zaprzestał uwzględniania przy naliczaniu zaliczek na podatek kwoty zmniejszającej ten podatek). Jeżeli zostanie wybrany podatek liniowy, dla dochodów z dg podatek będzie wynosił 19% niezależnie od ich wysokości.

    ad. 6. Jeżeli z umowy o pracę wspólnik otrzymuje wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia minimalnego (przypominam, że to wynosi obecnie 1 500 zł), z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej może opłacać jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

    ad. 7. Możliwość opodatkowania ryczałtem już wyłączyliśmy z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności. Niemniej tak - jeżeli obliczony podatek jest niższy aniżeli opłacona składka (przypomnijmy przy tym, że składkę płacimy w wysokości 9% podstawy jej naliczenia, zaś odliczyć możemy jedynie 7,75%), do urzędu skarbowego nic nie wpłacamy. Proszę jednak pamiętać, że od podatku za dany miesiąc odliczamy składkę w tym miesiącu zapłaconą (zaś składka za dany miesiąc jest płatna co do zasady w miesiącu następnym - mamy tutaj przesunięcie o jeden miesiąc w odliczeniu).

    ad. 9. Zastosowanie karty podatkowej nie będzie możliwe.

    ad. 10. Należy zarejestrować spókę jako podatnika VAT czynnego (na formularzu rejestracyjnym VAT-R - ta przyjemność kosztuje 170 zł). Co do dalszego rozliczenia podatku, to trudno opisać w kilku zdaniach.

    Dofinansowania to nie moja branża ;) - niemniej UP dotuje raczej bezrobotnych.

    Oceń odpowiedź 3 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania