eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalności › Działalność gospodarcza vs. Spółka jawna - różne scenariusze i dużo pytań


2010-03-01 21:57 autor: kfenicka

3 167 odsłon

Działalność gospodarcza vs. Spółka jawna - różne scenariusze i dużo pytań

Witam serdecznie,

Przejrzałam ten temat forum i wydaje mi się, że nie będę się powtarzała z pytaniami.

Chciałabym razem z 2 koleżankami zacząć współpracować, ponieważ umiejętnościami się dopełniamy. Jedynym problemem jest zdecydowanie się na formę działalności. Wypisałam sobie kila scenariuszy i starałam się zrobić symulację średnich miesięcznych kosztów. I tu utknęłam z kilkoma pytaniami, na które odpowiedzi nie potrafię znaleźć.

Opcja 1:

Założenie działalności gospodarczej + zatrudnienie 2 pozostałych na umowę o dzieło. Co się z tym wiąże: teoretycznie zleceniodawca nie płaci żadnych składek, ani nie ponosi kosztów na rzecz zleceniobiorcy...ALE (zawsze jest) - znalezione w internecie (kopalnia wiedzy, lecz czasem złudna):

"Z należności wypłacanych za pracę na podstawie umowy o dzieło pobierane są zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zaliczki te potrącają płatnicy, czyli osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, a w innych przypadkach po prostu zleceniodawcy, którzy dokonują wypłaty należności osobom z tytułu działalności wykonywanej osobiście. Osoby te są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) na rachunek urzędu skarbowego."

Pytanie 1:

Czyli jednak koszty są?

Minusy sytuacji znam (brak zus dla 2 pozostalych i pewności ciągłej współpracy/zaangażowania) i nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania.

Opcja 2:

Spółka jawna 3 osób fizcznych.

I tu pytań kilka:

Pytanie 2.1: Jak wygląda kwestia wynagrodzenia? Czy naszym wynagrodzeniem jest przychód podzielony na 3? Czy musimy się jako spółka jednocześnie zatrudnić?

Pytanie 2.2: Jakie koszty ponosimy jako osoby fizyczne? Czy płacimy ZUS? Jakie koszty ponosi spółka wobec nas jako osoby fizyczne?

Pytanie 2.3: Jak się rozliczamy z US? Czy jako osoby fizyczne czy będąc w sp.j. osobami fizycznymi możemy się rozliczać tak jakbyśmy miały każda własą d.g.?

Pytanie 2.4:

Opcja 3:

Każda z nas ma d.g. i zakładamy spółkę jawną jako 3 działalności gospodarcze.

Pytanie 3.1.: Czy wobec tego każda z nas płaci sobie sama składki czy płaci za nas nasza s.j. czy s.j. ma ponosi jakieś koszty na rzecz nazych działaności gospodarczych?

Pytanie 3.2.: Rozumiem, że z podatków wtedy rozliczamy wg. stawek ustalonych i zgłoszonych w US jako działaność gospodarcza (każda indywidualnie)?

To chyba wszystko na chwilę obecną, ale przypuszczam, że dopadnie mnie jeszcze kilka wątpliwości.

Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.

KF

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2010-03-05 14:14 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  A to wszystko zależy od przyszłych planów Waszej działalności. Jeżeli zamierzacie działać razem - jak najbardziej spółka będzie bardziej motywująca od działalności jednej osoby i reszty zatrudnionej na podstawie umowy zlecenie o dzieło czy nawet o pracę. Oczywiście w przypadku tych umów przedsiębiorca będzie płatnikiem zobowiązanym do naliczania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy oraz składek ZUS i zdrowotnej. Koszty zawsze występują ;)

  Przy spółce dla ZUS każda z was będzie przedsiębiorcą i każda sama sobie będzie odprowadzać składki. Jeżeli to pierwsza dg - można skorzystać z tzw. małych ZUS-ów, zdrowotne w całości teraz jakieś 233 pln z groszami.

  Tutaj jako tako wynagrodzenia nie ma, w potocznym rozumieniu tego słowa. Uzyskujecie przychody z firmy i ponosicie koszty jej funkcjonowania. W zależności od formy opodatkowania podatek dochodowy będzie płatny ryczałtem od przychodu bądź na zasadach ogólnych wg skali podatkowej lub podatkiem liniowym od dochodu (przychód - koszty jego uzyskania). Nie możecie zaliczyć do kosztów działalności wypłacanej sobie "pensji".

  Podatek jest płacony odpowiednio od przychodu/dochodu przypadającego na danego wspólnika. Tutaj pewnie udziały te będą równe (po 33,33%). Od tej części każda z was będzie musiała zapłacić podatek.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2010-03-07 00:42 autor odpowiedzi: kfenicka

  Witam,

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jest właściwie potwierdzeniem, tego, co mi się wydawało, tym bardziej jestem wdzięczna za pomoc kogoś bardziej doświadczonego w temacie niż ja.

  Pozdrawiam ,

  Karolina

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.