eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościWynajem › Amortyzacja mieszkania


2013-03-04 08:51 autor: pakas

2 442 odsłon

Amortyzacja mieszkania

Mam zamiar wynajmować mieszkanie kupione na rynku pierwotnym w 2005 roku. Mieszkanie było zamieszkiwane przez moją rodzinę, a od roku stoi puste. Koszt zakupu mieszkania w 2005 roku 100.000 PLN. Wartość rynkowa bieżąca ok 180.000 PLN.

Proszę o informację, czy przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych mogę zastosować indywidualną stawkę amortyzacji w wysokości np. 10% ? Jak ustalić wartość nieruchomości do amortyzacji (zakup czy wartość rynkowa)?

Pytanie zaktualizowano 2013-03-04 10:10

Mieszkanie było kupione jako nowe.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-03-04 09:59 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe IN PLUS Sosnowiec

    Kupiłe(a)ś nowe czy używane?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-04 10:08 autor odpowiedzi: pakas

    Kupiłem nowe w 2005 roku.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-04 11:38 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe IN PLUS Sosnowiec

    Normalnie ustawa nie przewiduje możliwości samodzielnej wyceny. Obowiązuje cena z dnia zakupu.

    Jednak... ponieważ kupiłeś tak tanio nowe, to przypuszczam, że był to stan surowy, a wtedy masz jakieś szanse.

    Czy masz dokumenty pokazujące koszty remontów i modernizacji?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-04 11:47 autor odpowiedzi: pakas

    Kupiłem stan deweloperski. Nie nie mam wszystkich rachunków za remont i modernizację. Czy w grę  w chodzi wycena przez np. rzeczoznawcę ? Ale najistotniejsze, czy mogę zastosować amortyzację na zasadach indywidualnych( tą wyższą), chociaż mieszkanie kupiłem nowe, ale 8 lat temu i było ono wykorzystywane przez moja rodzinę do tej pory na cele mieszkaniowe, a przygodę z wynajmowaniem zaczynam w br. ?

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-03-04 16:24 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe IN PLUS Sosnowiec

    Wg mnie nie możesz stosować wyższej amortyzacji.

    Ustawa o pdof

    Art. 22j.

    1. Podatnicy [...] mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż:

    [...]

       3) dla budynków (lokali) i budowli

    [...]

    3. Środki trwałe, o których mowa w ust. 1 pkt 3, uznaje się za:

    1) używane – jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy, lub

    2) ulepszone – jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

    Ty nie masz ani używanego ani nie masz ulepszonego.

    ====

    Również nie mozesz zastosować wyceny biegłego ani samemu oszacować wartości, ale możesz dosumować do ceny zakupu wartość tych faktur i rachunków, które zmodernizowały Twoje mieszkanie (nie mylić z remontem).

    Ustawa o pdof

    Art. 22g.

    1. Za wartość początkową środków trwałych […] uważa się:

        1) w razie odpłatnego nabycia – cenę ich nabycia;

     […]

    17. Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1, […] powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie,[…]

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-05 17:43 autor odpowiedzi: nonkaa

    Zależy od statusu mieszania czy jest notarialne czy spółdzelcze własnosciowe .

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynajem

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Nieruchomości

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.