eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościWynajem › Czy "biorący w użyczenie" mieszkanie zapłaci podwójny podatek od jego wynajmu osobie trzeciej?


2016-01-26 14:44 autor: Enr.

4 798 odsłon

Czy "biorący w użyczenie" mieszkanie zapłaci podwójny podatek od jego wynajmu osobie trzeciej?

Brat mojego byłego męża (mieszkający na stałe za granicą) chce spisać ze mną umowę użyczenia swojego mieszkania w Polsce (na czas nieokreślony), żeby nie stało puste (chcą mi pomóc, ponieważ straciłam pracę a emeryturę dostanę dopiero za rok). Do tej pory mieszkała tam moja córka gdy studiowała na uczelni, lecz już skończyła studia i przeprowadziła się do narzeczonego.

W tej umowie użyczenia chce zawrzeć swoją zgodę na wynajem przeze mnie tego mieszkania osobom trzecim i pobierania korzyści z wynajmu dla siebie. Miałabym opłacać czynsz do administracji, prąd i abonament internetowo-telewizyjny. On mówi, że "jako użyczający" nie będzie musiał zgłaszać tej umowy do US ani płacić podatku. Ja natomiast podpisałabym umowę najmu z najemcą i rozliczałabym się z wynajmu na zasadach ogólnych tzn. wpłacała zaliczki miesięczne po przekroczeniu dochodu zwolnionego z podatku i rocznie w PIT-36.

Pytanie: Czy gdybym wynajęła użyczone mnie mieszkanie, to byłabym opodatkowana podwójnie: z tytułu korzystania z użyczenia oraz z tytułu umowy najmu?
Czy z chwilą użyczenia i wynajmu, musiałabym zgłosić obie umowy w moim US (z wynajmu nie wybrałabym opodatkowania ryczałtowego)? A co gdyby była przerwa w najmie i mieszkanie stało puste (wtedy nadal płaciłabym podatek jako korzystająca z użyczenia)?

Wyczytałam gdzieś w internecie, że ktoś komu użyczono mieszkanie ze zgodą na jego wynajem - wynajął je legalnie na umowę, z oświadczeniem o wyborze opodatkowania ryczałtem i płacąc podatek z wynajmu 8,5% od przychodu, ale i tak został opodatkowany dodatkowo przez US jako "biorący w bezpłatne użyczenie" (podatkiem na zasadach ogólnych z wyliczonym dochodem przez US po cenach rynkowych wynajmu czyli tak jakby je wynajmował od "użyczającego").

Czy więc warto zaopiekować się cudzym mieszkaniem, jeśli podatki zjedzą cały dochód?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Pytanie zaktualizowano 2016-01-26 19:34

Oczywiście korzyści z wynajmu byłyby dla mnie jako "biorącej w użyczenie".
Enr.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-01-27 07:20 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Zwalnia się z podatku dochodowego świadczenia otrzymane od osób zaliczanych najdalej do II grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn (art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT).
    W II grupie mieści się m.in. rodzeństwo małżonków. Pani jednak wspomniała że chodzi o brata ex-męża i fiskus tego może się uczepić, aby podatek jednak naliczyć.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-01-27 09:26 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Ustawa zwalnia z podatku wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT.

    Na pierwszą grupę podatkową się Pani nie łapie. W drugiej jest m.in. rodzeństwo małżonków. Niemniej wspomniała Pani, że właścicielem jest brat byłego męża i to może być istotna komplikacja (można bowiem tratkować go jako III grupę podatkową, a tutaj użyczenie będzie objęte podatkiem dochodowym.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-01-27 10:50 autor odpowiedzi: Enr.

    Witam,
    Czyli to córka powinna ze stryjem zawrzeć taką umowę użyczenia i rozliczać się z US z wynajmu jego mieszkania? Czy musiałaby zanieść te 2 umowy (użyczenia i wynajmu) do US skoro z najmu będzie rozliczać się na zasadach ogólnych a nie ryczałtem oraz w mieszkaniu nie będzie prowadzona działalność gospodarcza ani przez nią ani przez najemcę?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-01-27 19:38 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Tak - rodzeństwo rodziców mieści się w II grupie podatkowej. Także od użyczenia podatku tutaj by nie było. Umowy najmu nie trzeba zgłaszać do urzędu - wystarczy wpłacać zaliczki.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-10-12 11:33 autor odpowiedzi: diniente

    Taka oto zagwozdka:
    Mąż i żona, wspólnota majątkowa, WSPÓLNE mieszkanie samodzielnie wynajmowane od momentu zakupu TYLKO przez męża i rozliczane TYLKO przez niego na zasadach OGÓLNYCH (stosowne oświadczenie złożone w US).
    Mamy też drugie mieszkanie, należące TYLKO do męża (kupione przed ślubem), które chcielibyśmy teraz wynająć i rozliczać RYCZAŁTEM.
    Ustaliłem już, że nie mogę wynajmować jednego mieszkania na zasadach ogólnych a drugiego na ryczałt, muszę się zdecydować na jeden sposób.
    Niestety, zarówno ryczałt dla pierwszego mieszkania, jak i zasady ogólne dla drugiego mieszkania, nie byłyby korzystne.
    I teraz pytania:
    1) Czy żona może przejąć wynajmowanie mieszkania I na zasadach ogólnych (po złożeniu oświadczenia w US), kontynuować amortyzację i odliczanie odsetek od wspólnego kredytu (co prawda opłacanego tylko przez męża, ale mamy wspólnotę)
    2) Ew. czy mąż może oddać w bezpłatne użytkowanie drugie mieszkanie żonie, a ona wynajmowałaby je na zasadzie ryczałtu
    3) W ogóle - czy w ramach wspólnego zeznania podatkowego - jedno z małżonków może wynajmować mieszkanie na zasadach ogólnych, a drugie ryczałtem
    pozdrawiam
    Rafał

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-10-12 11:33 autor odpowiedzi: diniente

    Taka oto zagwozdka:
    Mąż i żona, wspólnota majątkowa, WSPÓLNE mieszkanie samodzielnie wynajmowane od momentu zakupu TYLKO przez męża i rozliczane TYLKO przez niego na zasadach OGÓLNYCH (stosowne oświadczenie złożone w US).
    Mamy też drugie mieszkanie, należące TYLKO do męża (kupione przed ślubem), które chcielibyśmy teraz wynająć i rozliczać RYCZAŁTEM.
    Ustaliłem już, że nie mogę wynajmować jednego mieszkania na zasadach ogólnych a drugiego na ryczałt, muszę się zdecydować na jeden sposób.
    Niestety, zarówno ryczałt dla pierwszego mieszkania, jak i zasady ogólne dla drugiego mieszkania, nie byłyby korzystne.
    I teraz pytania:
    1) Czy żona może przejąć wynajmowanie mieszkania I na zasadach ogólnych (po złożeniu oświadczenia w US), kontynuować amortyzację i odliczanie odsetek od wspólnego kredytu (co prawda opłacanego tylko przez męża, ale mamy wspólnotę)
    2) Ew. czy mąż może oddać w bezpłatne użytkowanie drugie mieszkanie żonie, a ona wynajmowałaby je na zasadzie ryczałtu
    3) W ogóle - czy w ramach wspólnego zeznania podatkowego - jedno z małżonków może wynajmować mieszkanie na zasadach ogólnych, a drugie ryczałtem
    pozdrawiam
    Rafał

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • nik13

    Dodano 2016-08-01 20:58 przez nik13

    Jak wyliczyć podatek za najem mieszkania na zasadach ogólnych? Czy muszę dać umowę najmu skarbówce?

    Witam serdecznie,wynajmuję mieszkanie w tym roku 2016 i nie mam pojęcia, jak dokładnie mam wyliczyć podatek dla skarbówki na zasadach ogólnych. Czy muszę jakieś zaliczki wpłacać co miesiąc?Jak tak, to jak je wyliczyć? Czy wystarczy raz na rok do 30 kwietnia 2017 złożyć PIT-36? Czy muszę umowę najmu ...

  • monikaciak

    Dodano 2015-09-28 19:21 przez monikaciak

    Wynajem mieszkania a zgłoszenie do US

    Witam, chciałabym wynająć lokatorom mieszkanie od 1 października. Chcę płacić ryczałt, lokatorzy chcą płacić pieniądze na konto, kwota najmu wynosi 900 zl plus zaliczka na opłaty 300 zł, po rozliczeniach nadwyżki opłat będą zwracane.Jak napisać w umowie, aby opodatkowaniu podlegało tylko te 900 zł? ...

  • linka12

    Dodano 2015-01-22 13:41 przez linka12

    W jaki sposób odliczyć wynajem i na jakim formularzu?

    W roku 2013/14 została podpisana umowa najmu części domu, tj. pokój, kuchnia, łazienka i kotłownia do wspólnego użytku, w celu uzyskania zwrotu VAT za remont.Od października 2013 do końca grudnia 2013 w zamian za remont byliśmy zwolnieni od płacenia czynszu. Umowa zawarta była od października 2013 d...

  • Cynamonek

    Dodano 2017-08-25 09:06 przez Cynamonek

    Praca za granicą. Jak rozliczyć?

    Dzień dobry,w 2016 roku wyjechałam do Luksemburga na stałe, gdzie pracuję i płacę podatki. Za rok 2016 rozliczałam PIT-36 z załącznikiem ZG w Polsce jako, że pracowałam w 2016 zarówno w Polsce jak i w Luksemburgu. Dodatkowo wynajmuję mieszkanie w Polsce i mam z tego przychód więc również rozliczam P...

  • mromik79

    Dodano 2017-01-07 12:43 przez mromik79

    Rozliczenie wynajmu PIT-28 i koszty czynszu

    Witam,w 2016 miałem umowę najmu, na miesiąc wpłaty 1600 zł w tym czynsz i media, które zostały wyszczególnione na umowie i sam opłacałem. Z US rozliczałem się ryczałtem 8,5%, miesięcznie płaciłem od całej kwoty, a więc 136 zł. Czy w PIT-28 mogę teraz koszty czynszu i mediów odliczyć od przychodu, je...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Remont użyczonego mieszkania nie jest przychodem właściciela

    Remont użyczonego mieszkania nie jest przychodem właściciela

    W przypadku gdy korzystający z użyczonego mieszkania przeprowadzili w nim remont bez zgody właściciela, to poniesione z tego tytułu nakłady nie będą stanowić przychodu dla tego właściciela - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w ...

  • Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

  • Brytyjskie dochody w polskim zeznaniu podatkowym PIT

    Brytyjskie dochody w polskim zeznaniu podatkowym PIT

    Dochody z pracy najemnej wykonywanej w Wielkiej Brytanii są zwolnione z opodatkowania w Polsce na podstawie art. 22 ust. 2 pkt a) ww. Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w ...

  • Konsekwencje Konwencji MLI: kto rozliczy dochody zagraniczne?

    Konsekwencje Konwencji MLI: kto rozliczy dochody zagraniczne?

    Z początkiem 2019 r. Polacy, którzy mają w Polsce rodzinę, ale pracują i zarabiają wyłącznie za granicą, będą musieli rozliczać się także z rodzimym fiskusem. Jest to konsekwencja przepisów, które weszły w życie 1 lipca 2018 r ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynajem

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania