eGospodarka.pl

Twoje ustawienia

Porady

Kategorie

EKSPERCI

Witam,

Jestem na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia. Zwolnienie trwa ponad 30 dni. W jaki sposób ZUS powinien mi naliczyć zasiłek chorobowy, jeśli podstawą składki była kwota 5200 po odjęciu podatku?

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-04-03 20:22 autor odpowiedzi: Jowita

    Wysokość zasiłku chorobowego wypłacanego  po ustaniu zatrudnienia jest ograniczona przepisami. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu  ubezpieczenia chorobowego nie może być  wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

    Podstawa prawna:

     art. 46 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj

  • 2013-04-05 16:55 autor odpowiedzi: Jowita

    Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne / aktualnie 13,71%/

    (podstawa wymiaru / 30) x procent wynagrodzenia za okres choroby x liczba dni choroby z L4 

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 5

    skomentuj

  • 2013-05-01 03:39 autor odpowiedzi: maltanka

    Nic z tego nie rozumiem. Zwlaszcza przegladajac Kodeks pracy 2013

    "§ 2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobo- wego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy." I o co chodzi? Zus ma jakis swoj przelicznik? Plis help. Jak podala kolezanka jezeli miala stawke 5200 ile dostanie na zasilku dajmy na to, ze bedzie miesiac.

    Bardzo bede wdzieczna za konkretna odpowiedz.

    Oceń odpowiedź 0 6

    skomentuj

  • 2013-12-21 19:31 autor odpowiedzi: Jowita

    Podstawa zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia podlega ograniczeniu. Nie może przekroczyć 100% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Przeciętne wynagrodzenie w I kwatale 2013 wynosiło 3740,05. 

    Art. 46 ustawy zasiłkowej.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

PODOBNE PYTANIA

O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy Usenet

Copyright © Kasat Sp. z o.o.

 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.