eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Ciągłość zwolnienia lekarskiego, koniec umowy. Czy potrzebna wizyta w ZUS?


2020-02-08 12:20 autor: KamilPcst

1 033 odsłon

Ciągłość zwolnienia lekarskiego, koniec umowy. Czy potrzebna wizyta w ZUS?

Witam!

W październiku miałem wypadek w drodze do pracy, przebywam na zwolnieniu lekarskim. Umowa o pracę zakończyła się z dniem 13 stycznia, a ja przebywam do dziś na zwolnieniu. Za poprzednie miesiące dostawałem pieniądze przelewem od firmy, za styczeń dostałem za ten okres 13 dni.

Pytanie moje jest następujące, czy muszę udać się do ZUS-u z jakimiś dokumentami, aby wypłacali mi zasiłek za L4, czy po prostu ZUS przejmie wypłacanie mi pieniędzy i dostanę przelew?

W internecie znajduję tylko informacje, że trzeba jakieś dokumenty złożyć, lecz są to artykuły sprzed jakiegoś czasu, a lekarz prowadzący powiedział, że teraz to wszystko odbywa się elektronicznie i nie muszę nic z tym robić.

Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2020-02-10 16:43 autor odpowiedzi: KamilPcst

    Dla osób które szukają odpowiedzi. Tak, trzeba udać się do ZUSu, w moim przypadku krótka wizyta, pare minut. Wypełnienie druku z pomocą pani urzędniczki zajęło chwilę, zostałem poinformowany że trzeba taki druk wypełniać przy każdym kolejnym zwolnienu, jest możliwość robienia tego przez jakiś serwis - nie bawiłem się w to bo mam blisko :) W moim przypadku pracodawca musi także dostarczyć do ZUSu dokument odnośnie wypadku w drodze do pracy. Warto nie zwlekać z tym ponieważ ZUS ma 30 dni na wysłanie pieniędzy, chodź pani stwierdziła że z reguły jest to wykonywane wcześniej. Nie ma także problemu z tym, aby zgłaszać się z kilkoma zwolnieniami, np. jak w moim przypadku uzbierały się już trzy 2-tygodniowe. Pieniążki zostają wypłacone za ten okres czasu który zgłaszamy. To na tyle ;)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • M.tek

    Dodano 2021-09-23 08:17 przez M.tek

    Chorobowe po okresie wypowiedzenia

    W firmie przepracowałam 15 lat, jestem w trakcie wypowiedzenia za porozumieniem stron z winy pracodawcy. Firma wychodzi z Polski i ta, która ją przejęła, nie podpisała ze mną umowy. Moim ostatnim dniem pracy będzie 30 wrzesień tego roku.
    Oczywiście przysługuje mi odprawa z tytułu lat pracy, ale obec...

  • MACCIO95

    Dodano 2019-12-13 19:18 przez MACCIO95

    Jak złożyć wniosek o zasiłek chorobowy przy przedłużeniu L4 po wygaśnięciu umowy o pracę?

    Witam. W dniach 26 listopada do 12 grudnia przebywałem na zwolnieniu lekarskim. 30 listopada wygasła mi umowa o pracę (wynagrodzenia z powodu niezdolności do pracy do końca umowy pracodawca wypłacił wraz z ostatnią wypłatą), nie została przedłużona. Złożyłem do ZUS elektronicznie wniosek o zasiłek c...

  • ewa30-66

    Dodano 2018-10-18 16:05 przez ewa30-66

    Czy ciągłość zwolnienia musi byś na tą samą chorobę?

    Umowa o pracę na okres próbny skończyła się 15.10.2018 r., a od 12.10.2018 r. jestem na L4 na opiekę na dziecko do 22.10.2018 r.W tym czasie zachorowałam. Czy dalej mogę kontynować zwolnienie, ale już na siebe? Czy ZUS nie uwzględni w wypłacie świadczenia mojego zwolnienia?Prosze o szybką odpowiedź,...

  • Monikanzieba

    Dodano 2018-07-25 08:16 przez Monikanzieba

    Wysokość wynagrodzenia na L4 po wypadku samochodowym w drodze do pracy

    Dzień dobry,27.06.2018 uległam wypadkowi samochodowemu w drodze do pracy, w wyniku czego obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Pierwsze zwolnienie zostało mi wystawione na okres 27.06-08.07, jednak ze względu na odczuwany ból i komplikacje zostało przedłużone na 09.07-15.07 u lekarza rodzinnego...

  • Weronika863

    Dodano 2017-05-15 18:33 przez Weronika863

    L4 w ciąży - ciągłość zwolnienia lekarskiego

    Witam,jestem w ciąży i mam L4 do 18.05.2017. Czy jak jutro idę na wizytę tj. 16.05.2017 lekarz może mi wypisać dalsze L4, czy muszę się zjawić dopiero 19.05.2017?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

    Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

    1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się zasady liczenia długości "chorobowego".

  • Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

    Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

    Co grozi pracownikowi, który pracuje przebywając na zwolnieniu lekarskim? Takie postępowanie nie jest zgodne z prawem, a ZUS ma prawo sprawdzić, czy rzeczywiście jest on niezdolny do świadczenia pracy. Jak wygląda tryb i zasady ...

  • Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

    Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

    Co grozi pracownikowi, który wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem? Jeżeli kontrola wykaże, że w czasie L4 remontuje kuchnię lub podziwia greckie krajobrazy, to w takiej sytuacji musi się on liczyć z ...

  • Jesteś na zwolnieniu? Spodziewaj się kontroli ZUS

    Jesteś na zwolnieniu? Spodziewaj się kontroli ZUS

    L4 to nic innego niż rodzaj oświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Dlatego też okres przebywania na zwolnieniu lekarskim powinien służyć rekonwalescencji. Osoba wykorzystująca zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem musi liczyć ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania