eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Porozumienie stron w związku ze zmniejszeniem zatrudnienia. Jaki zapis w świadectwie pracy?


2019-09-06 23:32 autor: asia191290

1 243 odsłon

Porozumienie stron w związku ze zmniejszeniem zatrudnienia. Jaki zapis w świadectwie pracy?

Witam,

szukam u Państwa pomocy, ponieważ cały dzień przeglądam sieć i nie znalazłam odpowiedzi.

Mąż długo chorował i po powrocie do pracy dowiedział się, że na jego stanowisko zatrudniono inną osobę. W związku z tym pracodawca chce rozwiązać umowę, ale w trybie, który mąż sobie zażyczy, żeby nie robić mu problemów. Po analizie wszystkich opcji zdecydowaliśmy, że najlepsze będzie rozwiązanie umowy poprzez porozumienie stron, w wyniku zmniejszenia zatrudnienia z powodów dotyczących zakładu pracy. Chodzi nam przede wszystkim o prawo do zasiłku dla bezrobotnych zaraz po rejestracji w PUP, a nie 90 dniach.

Moje pytanie brzmi: jak powinien wyglądać dokładnie zapis w świadectwie pracy dotyczący rozwiązania umowy? Pracodawca chce wpisać tylko art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu Pracy. Wiemy jednak, że taki zapis PUP odrzuci. Czy oprócz tej podstawy prawnej można słownie wpisać przyczynę?

Ustawa z 13 marca 2003 r. nie ma tu odniesienia, ponieważ zakład pracy ma poniżej 20 pracowników.

Bardzo proszę o wskazówki, jak to powinno być napisane, ponieważ menadżer firmy usilnie twierdzi, że w takim przypadku przyczyny się nie wpisuje (mimo że firma chce pójść mężowi na rękę). Dowiadywałam się telefonicznie w PUP, że takie świadectwa jednak się pojawiają. Właśnie dlatego chciałabym wiedzieć, jaki dokładnie zapis w tym przypadku umieścić, żeby zostały spełnione wymogi do zasiłku dla bezrobotnych i móc podać go pracodawcy do wpisania.

Wypowiedzenie przez pracodawcę nie wchodzi w grę.

Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie wskazówki, ponieważ nie mogę tego nigdzie znaleźć.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • nietop

    Dodano 2013-02-11 22:12 przez nietop

    Zasiłek dla bezrobotnych

    Czy jeżeli na wypowiedzeniu umowy o pracę (2 tygodnie wypowiedzenia), w pracy w której pracowałem 10 miesięcy zachoruję i będę chorować przez okres 2 miesięcy, to czas chorobowego już po wypowiedzeniu  będzie liczyć się do zasiłku dla bezrobotnych? Już dawno byłem chory, lecz nie poszedłem do lekarz...

  • fazik

    Dodano 2018-12-18 18:58 przez fazik

    Zasiłek dla bezrobotnych po L4

    Witam,moja sytuacja wygląda następująco: od 15 stycznia 2018 roku dostałem umowę o pracę, od 1 lipca zmieniłem jednak pracodawcę, tak więc mam ciągłość zatrudnienia, przepracowałem w sumie 9  i 1/2 miesięca. Niestety zacząłem miec problemy z kręgosłupem i od 4 listopada musiałem się udać na zwolnien...

  • MARIAWROCLAW

    Dodano 2016-02-20 19:56 przez MARIAWROCLAW

    Czy mogę skorzystać z jakiegoś wcześniejszego przejścia na emeryturę?

    Mam 61 lat, 44-letni staż pracy. Miałem pracę na umowę zlecenie (do stycznia 2015, na 180 godzin/miesiąc). Firma chciała abym pracował (ochrona) tylko w soboty i niedzielę 90 godz. (pracowałem tam 13 lat) i się zwolniłem.
    Następna pracę na umowę o pracę na okres próbny miałem 2 miesiące i niestety m...

  • budowlaniec1

    Dodano 2013-10-18 10:18 przez budowlaniec1

    Zobowiązanie do przekazania spraw z powodu rozwiązania umowy za porozumieniem stron

    Podpisałem porozumienie stron dotyczące rozwiązania umowy o pracę (na podstawie art. 30 pra. 1 pkt. kp w związku z art. 1 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 13.03.2003 o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracownika.
    Jeden z paragrafów tego porozumienia zobowiąz...

  • Ewelina11114

    Dodano 2019-03-19 10:41 przez Ewelina11114

    Zasiłek dla bezrobotnych po urlopie wychowawczym

    Witam, od 1 listopada 2018 roku byłam na urlopie wychowawczym, na początku marca tego roku otrzymałam informację, że zostaje zlikwidowana firma, w której byłam zatrudniona na czas nieokreślony. Pracodawca zastosował skrócony okres wypowiedzenia - zamiast trzech miesięcy - był miesiąc. Dostałam świad...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem

    Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem

    Osobami dotkniętymi bezrobociem są także osoby, które samotnie wychowują dzieci. Niejednokrotnie nie posiadają one środków na utrzymanie siebie i rodziny. Kierowanie osób bezrobotnych samotnie wychowujących dzieci np. na szkolenie czy ...

  • Zasiłek dla osób bezrobotnych w pigułce

    Zasiłek dla osób bezrobotnych w pigułce

    Osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy mogą nabyć prawo do zasiłku po spełnieniu określonych warunków - informuje Zielona Linia.

  • Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

    Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

    Gdy kobieta dowie się, że zostanie mamą, jest zwykle bardzo szczęśliwa. Dopiero po pewnym czasie, kiedy emocje opadną, zaczyna wszystko na spokojnie analizować. Pojawienie się potomka wiąże się bowiem z dużą odpowiedzialnością. Każdy ...

  • Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

    Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

    Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania