eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Potrącenia komornicze - wynagrodzenie a zwolnienie L4


2018-01-12 20:39 autor: kasiula141276

855 odsłon

Potrącenia komornicze - wynagrodzenie a zwolnienie L4

Dzień dobry wszystkim,

pewna osoba zatrudniona jest w pewnej firmie, z którą ma podpisaną umowę na pół etatu. Nieistotnym dla firmy (a pewnie wręcz nawet korzystniejszym), jest fakt, że ilość przepracowanych w miesiącu godzin wynosi prawie tyle, ile ma pełny etat – wynagrodzenie również oscyluje wokół wynagrodzenia "cało-etatowego".

Prawnie jednak nadal jest to pół etatu i obowiązuje prawo dotyczące połowy etatu.
W listopadzie tej osobie na pensję "siadł" komornik i pobrał połowę zarobionych pieniędzy. W grudniu miała miejsce sytuacja, przez którą wspomniana osoba znajduje się na zwolnieniu L4 (od 21 grudnia) – skręcona kostka w drodze do pracy. Z wynagrodzenia za pracę za grudzień również nastąpiło potrącenie – również mniej więcej połowa uposażenia.

Wiemy, że zajęcia komornicze z pracy na pół etatu rozliczane są na zasadach połowy kwoty wolnej od zajęcia, czyli ~730 zł. Nie mamy jednak pojęcia, na jakich zasadach rozliczane są zajęcia, jeśli pracownik trzy tygodnie pracował, a pozostały czas pozostawał na zwolnieniu L4. .

Czy można byłoby poprosić Państwa o objaśnienie tych zawiłości?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-01-14 07:43 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Zajęcie wynagrodzenia za pracę obejmuje również wierzytelność z zasiłku chorobowego.

  kasiula141276 skomentował/a odpowiedź 2018-01-15 19:13

  W jakim procencie ten zasiłek i czy L4 to zasiłek czy wynagrodzenie chorobowe jak twierdzi księgowa w Mojej firmie .

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Patiii90

  Dodano 2017-02-20 11:40 przez Patiii90

  Komornik zajął mi wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenie

  Witam,jestem w 4. miesiącu ciąży, od 3 tygodni jestem na L4. Komornik zajął mi całe wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenie, a jest to moje jedyne źródło dochodu. Czy miał do tego prawo?

 • vfxs

  Dodano 2017-12-16 01:04 przez vfxs

  Komornik a alimenty

  Witam,chciałabym się dowiedzieć, czy jeżeli jest się na zwolnieniu lekarskim komornik z tytułu alimentów może pobrać całość zwolnienia lekarskiego bez zostawienia jakichkolwiek groszy na utrzymanie i leczenie?

 • aga2-24

  Dodano 2017-02-22 16:10 przez aga2-24

  Ile może potrącić komornik z L4?

  Witam,zarabiam najniższą krajową, rozchorowałam się i przez trzy tygodnie byłam na L4. Czy komornik może mi coś potrącić?

 • bambina1

  Dodano 2017-02-08 15:23 przez bambina1

  Komornik i urlop macierzyński. Ile powinno zostać pieniędzy na moim koncie?

  Witam,nurtuje mnie trochę moja sytuacja finansowa i wielkość pobieranych przez komornika środków z mojej pensji. Otóż mam zajęcie komornicze na koncie jak również na pensji. Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim. Podczas L4 związanego z ciążą dostawałam 75% wypłaty, więc tyle ile powinnam dostawać...

 • lubininter

  Dodano 2017-03-31 08:55 przez lubininter

  Zajęcie komornicze a zasiłek opiekuńczy

  Czy na podstawie zajęcia wynagrodzenia za pracę oraz wierzytelności zasiłku chorobowego można dokonać potrącenia z zasiłku opiekuńczego?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

  Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

  Co grozi pracownikowi, który wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem? Jeżeli kontrola wykaże, że w czasie L4 remontuje kuchnię lub podziwia greckie krajobrazy, to w takiej sytuacji musi się on liczyć z ...

 • Jesteś na zwolnieniu? Spodziewaj się kontroli ZUS

  Jesteś na zwolnieniu? Spodziewaj się kontroli ZUS

  L4 to nic innego niż rodzaj oświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Dlatego też okres przebywania na zwolnieniu lekarskim powinien służyć rekonwalescencji. Osoba wykorzystująca zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem musi liczyć ...

 • Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

 • Kiedy sam musisz wnioskować o zasiłek chorobowy?

  Kiedy sam musisz wnioskować o zasiłek chorobowy?

  Od 1 grudnia 2018 r. zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy będą wystawiane jedynie w formie elektronicznej. Już teraz z e-ZLA korzysta całkiem spora grupa lekarzy, którzy informują swoich pacjentów, że stosowne ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.