eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Narzeczona w szpitalu, a mamy dziecko. Jaki urlop czy zwolnienie?


2017-10-13 13:24 autor: shifu01

273 odsłon

Narzeczona w szpitalu, a mamy dziecko. Jaki urlop czy zwolnienie?

Razem z narzeczoną mamy dziecko. Emilek ma niecałe 3 tygodnie. W dniu dzisiejszym matka dziecka trafiła do szpitala na minimum tydzień. Jak formalnie załatwić z pracodawcą zwolnienie lub urlop na opiekę nad dzieckiem?

Matka dziecka jest zarejestrowana w urzędzie pracy. Ja mam umowę o pracę. Chodzi mi o to czy mam wziąć urlop ojcowski, zwolnienie lekarskie na opiekę nad dzieckiem czy matką dziecka, czy urlop okolicznościowy na opiekę nad dzieckiem?

Pytanie zaktualizowano 2017-10-13 13:25

Lub inne możliwości?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-10-13 19:54 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Przysługuje Panu opieka nad dzieckiem. Szpital powinien Panu wystawić ZLA z informacją od kiedy żona przebywa w szpitalu i wraz z drukiem Zus Z-15 składa Pan do swojego pracodawcy. Może Pan także skorzystać z 2 dni urlopu z art.188KP, lub z urlopu wypoczynkowego.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-10-13 20:55 autor odpowiedzi: shifu01

  Jeśli to nie jest jeszcze moja żona tylko narzeczona to też mam prawo do opieki? Opieka nad nią czy dzieckiem? Lekarz rodzinna wystawiła mi zwolnienie na opiekę nad dzieckiem ale powiedziała że ZUS może tego nie uznać i nie wypłacić pieniędzy za zwolnienie gdyż matka dziecka jest na macierzyńskim z UP. Czy to prawda?

  Aleksandra334

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2017-10-13 21:08

  Nie ma tutaj znaczenia czy jesteście Państwo małżenstwem, a fakt że jest Pan ojcem dziecka, oraz to że matka jest na urlopie macierzyńskim. Takie "zwolnienie"- zaświadczenie na zwykłym druku, powinien wystawić lekarz prowadzący w szpitalu,co bedzie poświadczeniem że matka dziecka nie jest w stanie sama sprawować opieki nad dzieckiem. Opiekował się Pan bedzie dzieckiem, matka dziecka pozostająca w szpitalu ma opiekę, dlatego ZLA na dziecko. W przypadku dziecka do 2 lat, dopuszczalna jest sytuacja, że pomimo iż dziecko ma zapewniona opiekę może w tym czasie inny opiekun np. ojciec skorzystac z opieki na dziecko.

  Aleksandra334

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2017-10-13 21:13

  Takie zaświadczenie ze szpitala powinno zawierać informacje: imię i nazwisko osoby stale opiekujące się dzieckiem - matki dziecka; okres i przyczyne sprawowania opieki nad dzieckiem ; imię i nazwisko dziecka nad którym bedzie sprawowana opieka, pieczatka i podpis wystawiającego zaswiadczenie (dobrze by było miec także pieczątkę ogólną szpitala). Do tego dołacza Pan ZUS Z-15 u swojego pracodawcy.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-10-13 21:56 autor odpowiedzi: shifu01

  Dziękuję ślicznie za pomoc. Pozdrawiam!

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Suuzzii7

  Dodano 2017-03-29 09:47 przez Suuzzii7

  Zwolnienie lekarskie w ciąży, a urlop wychowawczy

  Gdybym zaszła w ciążę na urlopie wychowawczym, muszę powrócić do pracy choćby na jeden dzień i wręczyć zwolnienie lekarskie, by uzyskać zasiłek chorobowy.Czy tym jednym dniem może być urlop na dziecko lub zaległy urlop? Chodzi mi o urlop, którego pracodawca nie może mi odmówić.

 • pateryzanka

  Dodano 2016-05-16 07:46 przez pateryzanka

  Urlop wypoczynkowy i 2 dni opieki po rodzicielskim, a L4 obejmujące weekendy i święta

  15.02.2016 był ostatni dzień mojego urlopu rodzicielskiego. Od 16.02 do 16.05 odbywałam zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy, a 17-18.05 to 2 dni opieki na dziecko zdrowe.
  W trakcie trwania urlopu wypoczynkowego trafiły mi się 3 zwolnienia lekarskie z powodu mojej choroby za okresy:
  18-22.04.2016
  02...

 • ab

  Dodano 2014-11-05 09:49 przez ab

  Zwolnienie lekarskie po urlopie macierzyńskim

  Witam serdecznie,16.12.2014 kończy mi się urlop macierzyński i z uwagi na fakt, iż dziecko jest od marca 2014 rehabilitowane zwracam się z zapytaniem, czy mogę po urlopie macierzyńskim iść na zwolnienie na dziecko? Czy jeżeli będzie taka konieczność, to iść po L4 na urlop wychowawczy?

 • agata24

  Dodano 2017-06-20 18:12 przez agata24

  L4 dla ojca dziecka po porodzie

  Dzień dobry,mam pytanie: jestem w związku, ale nie po ślubie. Czy partnerowi należy się L4 na mnie po porodzie? Jak nie, to z czego może skorzystać przez najliższe 2 tygodnie?

 • Moniczkaa24

  Dodano 2016-02-27 09:55 przez Moniczkaa24

  Opieka nad zdrowym dzieckiem dla męża. Jak to załatwić?

  Dzień dobry, jestem w zaawansowanej ciąży i przebywam na zwolnieniu lekarskim. Mam zalecenia od lekarza aby leżeć i prowadzić oszczędny tryb życia, ponieważ ciąża jest zagrożona przedwczesnym porodem. Mam 4-letniego synka i nie mogę się nim zająć skoro mam leżeć.Moje pytanie brzmi: czy mąż może wzią...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

  Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

  Co grozi pracownikowi, który wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem? Jeżeli kontrola wykaże, że w czasie L4 remontuje kuchnię lub podziwia greckie krajobrazy, to w takiej sytuacji musi się on liczyć z ...

 • Jesteś na zwolnieniu? Spodziewaj się kontroli ZUS

  Jesteś na zwolnieniu? Spodziewaj się kontroli ZUS

  L4 to nic innego niż rodzaj oświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Dlatego też okres przebywania na zwolnieniu lekarskim powinien służyć rekonwalescencji. Osoba wykorzystująca zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem musi liczyć ...

 • E-zwolnienia a brak dostępu do internetu

  E-zwolnienia a brak dostępu do internetu

  Przeziębiony Kowalski wkrótce nie będzie już musiał w trakcie choroby czy opieki np. nad chorym dzieckiem jeździć ze zwolnieniem do biura lub ZUS-u czy nawet prosić członka rodziny o podrzucenie zwolnienia w te miejsca. Lekarz wyśle je ...

 • Świadczenia chorobowe tylko na podstawie ZUS ZLA

  Świadczenia chorobowe tylko na podstawie ZUS ZLA

  W związku ze stanowiskiem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 31 marca br., Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że podstawą roszczeń o wypłatę świadczeń chorobowych mogą być wyłącznie druki ZUS ZLA. Zaświadczenia wystawiane ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.