eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy dostanę L4 od pierwszego dnia pracy?


2017-05-12 18:58 autor: sw33tdr3ams

755 odsłon

Czy dostanę L4 od pierwszego dnia pracy?

Witam,

od 31 marca do dzisiaj tj. 12 maja pracowałam na umowę zlecenie z dobrowolna składką chorobową. Ponieważ jestem w 9. tygodniu ciąży postanowiłam zatrudnić się w najbliższych dniach u innego pracodawcy (umowę podpiszę 22 maja), będzie to wtedy 11. tydzień ciąży.

Idąc pierwszego dnia pracy na L4 przysługuje mi chorobowe? W przypadku jakiej umowy pracodawca może nie przedłużyć mi umowy do porodu? Prawdopodobnie będę miała okres próbny na miesiąc lub trzy.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-05-13 09:41 autor odpowiedzi: Piotr Kostrzewa

    Witam,
    Art. 4. 1. Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
    1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;
    2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.
    Bazując na powyższych informacjach nie przysługuje Pani zasiłek chorobowy.
    Umowa o pracę może być przedłużona do dnia porodu, ale jest to uzależnione od okresu jej obowiązywania (trwania stosunku pracy).
    Art. 177. § 1. Kodeksu pracy. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
    § 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.
    § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-05-13 14:48 autor odpowiedzi: sw33tdr3ams

    A czy do okresu wyczekiwania nie wlicza sie poprzedni okres ubezpieczenia jesli przerwa nie byla dluzsza niz 30 dni...

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-05-14 19:41 autor odpowiedzi: Jowita

    W Pani przypadku nie obowiazuje okres wyczekiwania 30 dniowy ponieważ przerwa pomiędzy ostatnim a obecnym ubezpieczeniem wynosiła mniej niż 30 dni. 

     Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • pisiek07

    Dodano 2016-09-07 20:31 przez pisiek07

    Kiedy mogę przejść na L4 płatne na umowie zlecenie?

    Witam,jestem zatrudniona na umowie zlecenie i jestem w ciąży, która jest zagrożona. Ile czasu muszę przepracować na umowie aby iść na płatne zwolnienie L4?

  • Niuniaczek

    Dodano 2016-07-08 15:27 przez Niuniaczek

    Kiedy mogę przejść na L4 z powodu ciąży?

    Witam,kończy mi się umowa zlecenie i od 01.08 mam dostać normalna umowę o pracę ale na pół etatu, w dodatku chyba na okres roku. Chciałam zapytać po jakim czasie pracy na nowej umowie mogę iść na zwolnienie L4 z powodu ciąży, pracodawca wie o ciąży.Pracuję na stacji benzynowej. Chcę wiedzieć czy mus...

  • Zuzanna

    Dodano 2016-02-10 19:25 przez Zuzanna

    Nowa praca i ciąża

    Mam problem a mianowicie do 30.01 byłam zatrudniona w pewnej firmie na umowę zlecenie. Na początku stycznia zostałam poinformowana że firma się zamyka i mam szukać czegoś innego. Znalazłam pracę i od 01.02 jestem zatrudniona na okres próbny do 01.04. Umowę podpisałem 6.02, ale na umowie jest zaznacz...

  • kingula1

    Dodano 2015-06-07 21:32 przez kingula1

    Ciąża a L4

    Witam,jestem w 6. tygodniu ciąży, pracuję na umowę zlecenie od 2 tygodni. Pracodawca chce mi dać umowę na okres próbny na 3 miesiące - 1750 zł brutto.Tu moje pytanie, kiedy w trakcie tej 3-miesięcznej umowy mogę iść na L4? Aby zostało przedłużone do dnia porodu, aby się należało chorobowe i macierzy...

  • Mogel_1

    Dodano 2017-05-12 09:50 przez Mogel_1

    Zmiana umowy ze zlecenia na umowę o pracę a płatne L4 w ciąży. Ile muszę przepracować?

    Witam!Pracuję u jednego pracodawcy od roku na umowie zlecenie. Od 1 maja pracodawca zaproponował mi umowę o pracę na pełen etat. Jestem w 9. tygodniu ciąży i mój pracodawca wie o ciąży niemal od początku. Pracuję niestety fizycznie i mój ginekolog od razu proponował mi L4. Postanowiłam pracować, ale...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.