eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Zmiana stanowiska po macierzyńskim a wynagrodzenie


SPONSOR KATEGORII:

Availo

2017-02-12 13:39 autor: APSM

1 073 odsłon

Zmiana stanowiska po macierzyńskim a wynagrodzenie

Przed urlopem macierzyńskim byłam kierownikiem i moje wynagrodzenie składało się z wynagrodzenia zasadniczego, stażowego i dodatku funkcyjnego. Po powrocie z macierzyńskiego pracodawca zaproponował mi zmianę stanowiska na niższe, które z założenia nie przewiduje dodatku funkcyjnego.

Czy to oznacza, że zgodnie z art. 183 (2) KP powinni mi przeliczyć wynagrodzenie zasadnicze tak, aby suma zasadniczego i stażowego dała tyle, ile wcześniej wynosiło moje wynagrodzenie łącznie z funkcyjnym? Czy niestety tracę dodatek funkcyjny i o tyle realnie mniej będę zarabiać?

Pytanie zaktualizowano 2017-02-13 13:44

Chodzi  mi o interpretację art. 183 (2) KP który mówi, że pracownika można przenieść na inne stanowisko "za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu". Czy to sformułowanie oznacza, że suma składników wynagrodzenia powinna dać tyle samo, czy warunek z KP jest spełniony, jeśli tylko wyn. zasadnicze zostaje takie samo?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-02-12 19:20 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Wraca Pani na takich samych warunkach, ale to nie znaczy, że pracodawca nie moze zmienić zasad gry. Jezeli nie zgodzi się Pani na propozycję to pracodawca moze Pani wręczyc wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy z zachowaniem stosonego okresu wypowiedzenia.

    APSM skomentował/a odpowiedź 2017-02-13 13:42

    Bardziej chodziło mi o interpretację art. 183 (2) KP który mówi, że pracownika można przenieść na inne stanowisko "za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu". Czy to sformułowanie oznacza, że suma składników wynagrodzenia powinna dać tyle samo, czy warunek z KP jest spełniony, jeśli tylko wyn. zasadnicze zostaje takie samo?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • amadeo3

    Dodano 2014-07-17 15:34 przez amadeo3

    Zmiana warunków pracy i płacy

    Witam,
    obecnie przebywam na urlopie wypoczynkowym. Przed urlopem zostałam poinformowana o fakcie, że w związku z reorganizacją pracy moje stanowisko zostanie zmienione na inne o mniejszej płacy. Po urlopie czeka mnie pobyt w szpitalu w związku z czym mam pytanie.
    Czy do mojego powrotu warunki płacy ...

  • konto usunięte

    Dodano 2017-02-06 15:47 przez konto usunięte

    Ile wyniesie podstawa chorobowego?

    Witam,  do końca października przebywałam na urlopie macierzyńskim i co za tym idzie otrzymywałam zasiłek macierzyński (podstawa 3100 zł), w styczniu zachorowałam i mam zwolnienie lekarskie do końca miesiąca, być może ulegnie ono przedłużeniu. Moje pytanie dotyczy tego jak będzie naliczana podstawa ...

  • PracownikAdministracji

    Dodano 2017-12-04 09:11 przez PracownikAdministracji

    Czy obowiązuje podwyżka?

    Chciałabym zapytać czy nowe rozporządzenie wynagradzania pracowników samorządowych z dnia 7 sierpnia 2017 r. niesie ze sobą podwyżkę dla sekretarki w szkole, jeśli obecnie łączne wynagrodzenie wynosi 2 275,50 zł (w tym: zasadnicze 1850 zł, premia 277,50 zł, dodatek stażowy 148 zł)?

  • a.d.

    Dodano 2017-06-05 22:01 przez a.d.

    Choroba prawie zawodowa, a zmiana stanowiska i pensji

    Mąż pracuje przy taśmie produkcyjnej. Dźwiga ok. 20 ton dziennie. Miał 2 miesiące temu operację na dużą przepuklinę z wszyciem siatki. Lekarz powiedział, że absolutnie nie powinien dźwigać już takich obciążeń przez najbliższe 2 lata (dopóki siatka się nie wrośnie). Zwolnienie będzie miał co najwyżej...

  • panterka8302

    Dodano 2013-11-20 14:04 przez panterka8302

    Zwiększenie zakresu obowiązków i brak podwyżki

    Witam,
    jestem pracownikiem w administracji samorządowej na stanowisku referenta. Aktualnie pracuję 4,5 roku i pomimo posiadanych odpowiednich kwalifikacji wójt, ze względów finansowych, nie awansuje mnie na wyższe stanowisko. Ostatnio dowiedziałam się, iż mój współpracownik za rok odchodzi na emeryt...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zobacz, kto oferuje największą podwyżkę wynagrodzenia

    Zobacz, kto oferuje największą podwyżkę wynagrodzenia

    Coroczna, czterocyfrowa podwyżka wynagrodzenia? To jest możliwe. Zobacz, w których branżach zarobki rosną w ponadprzeciętnym tempie.

  • Zmiana nazwy stanowiska pracy a nowa umowa

    Zmiana nazwy stanowiska pracy a nowa umowa

    Pracodawca zmieniający jedynie nazwę stanowiska pracy pracownika może, co do zasady, dokonać tego w drodze podporządkowania pracowniczego, czyli za pomocą jednostronnej decyzji, bez konieczności wypowiadania pracownikom warunków umowy czy ...

  • Przejście zakładu pracy a zmiana siedziby firmy

    Przejście zakładu pracy a zmiana siedziby firmy

    Rozważmy następujący przypadek: zakład pracy został w trybie art. 231 K.p. przejęty przez nowego pracodawcę, który ze względów logistycznych zamierza przenieść główną siedzibę firmy do miejscowości oddalonej o 120 km od obecnego ...

  • Powierzenie innej pracy- czy można zmienić zdanie?

    Powierzenie innej pracy- czy można zmienić zdanie?

    Przepisy K.p. uprawniają pracodawcę do tymczasowego przeniesienia pracownika do innej pracy niż umówiona. Zdarza się jednak, że z jakiś przyczyn (np. choroba) podwładny nie może przystąpić do wykonywania zadań poleconych mu przez szefa. ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania