eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Wychowawczy do 3 miesięcy, a L4 w ciąży


2016-07-07 07:58 autor: ciężarówka na wychowawczym

5 178 odsłon

Wychowawczy do 3 miesięcy, a L4 w ciąży

Jest dużo podobnych pytań, ale nie uzyskałam w 100% interesującej mnie odpowiedzi, więc z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

Mam umowę na czas nieokreślony, urodziłam dziecko w 2015, wykorzystałam urlop macierzyński, rodzicielski, zaległy wypoczynkowy po czym bez przerw przeszłam na wychowawczy od 6 maja 2016.

Obecnie okazało się, że jestem w ciąży, w związku z którą lekarz może wystawić mi L4 (nie wystawiił, bo jestem na wychowawczym). Moje pytanie dotyczy sposobu ustalenia wysokości zasiłku, a potem świadczeń na macierzyńskim. Czy jeżeli "zdążę" z L4 przed upływem 3 miesięcy od rozpoczęcia wychowawczego, tj. przed 6 sierpnia to dostanę świadczenia w kwocie wyliczonej w pierwszej ciąży?

Czy jeżeli pójdę na zwolnienie później to czy świadczenie będzie wyliczane od nowa tzn. średnia za miesiące nowego L4 średnia z 0 zł za wychowawczy? Jest to dla mnie niekorzystna opcja. Oczywiście wiem, że muszę zrezygnować z wychowawczego z 30 dniowym wyprzedzeniem lub w porozumieniu z pracodawcą. A co jeśli poronię? Czy w takiej sytuacji mogę wrócić na wychowawczy? Na jakich zasadach, czy pracodawca może mnie w międzyczasie zwolnić?

Z góry dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-07-07 08:53 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Po powrocie z wychowawczego zasiłek będzie wyliczony z tego co jest na umowie. Obecnie z urlopu mozna korzystać przez 3 lata w 5 częściach do ukończenia przez dziecko 5 lat.

    ciężarówka na wychowawczym skomentował/a odpowiedź 2016-07-07 09:11

    A jak to się ma do takiego zapisu, który znalzałam w innym poście http://www.porady.egospodarka.pl/Wynagrodzenia-i-inne-swiadczenia/9282-Wysokosc-swiadczen-na-L4-w-ciazy-po-urlopie-wychowawczym.html "Na podstawie art. 43 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Oznacza to, że jeżeli po powrocie z urlopu wychowawczego nie zostaną przepracowane pełne 3 miesiące kalendarzowe, podstawy do zasiłku nie ustala się na nowo. Zaiłek pozostanie taki sam jak w pzypadku pierwszej niezdolności (pierwsza ciąża)." Nie ma znaczeni jak długo będę na wychowawczym?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-08-29 23:12 autor odpowiedzi: siabasz

    Czy może Pani powiedzieć jak skończyła się Pani sprawa? Tzn.od jakiej podstawy wyliczono Pani zasiłek chorobowy?

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Ciąża na urlopie wychowawczym - jakie uprawnienia?

    Ciąża na urlopie wychowawczym - jakie uprawnienia?

    Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym 3. rok i w tym czasie zachodzi ponownie w ciążę. Czy w związku z tym będą liczyły się jej wszystkie uprawnienia, tzn. urlop macierzyński i kolejny urlop wychowawczy? Umowa jest zawarta na czas ...

  • Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

    Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

    Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas tylko do 17 maja na złożenie wniosku o ustalenie wyższej wysokości tego świadczenia. Ci, którzy tego nie zrobią, będą mieć wypłacany zasiłek w ...

  • Urlop macierzyński i rodzicielski 2015

    Urlop macierzyński i rodzicielski 2015

    W regulacjach dotyczących uprawnień pracujących rodziców największe zmiany zaszły w roku 2013, gdy wprowadzono do Kodeksu pracy zapisy dotyczące urlopów rodzicielskich i zmieniono zasady normujące urlopy macierzyńskie. Od tamtego czasu ...

  • Zasiłek macierzyński 2014 - nowe zasady dla wszystkich

    Zasiłek macierzyński 2014 - nowe zasady dla wszystkich

    W przyszłym roku wszystkie zasiłki macierzyńskie będą już naliczane według nowych zasad. Już przy jednym dziecku można będzie pobierać świadczenie nawet przez okres 12 miesięcy.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania