eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Urlop macierzyński a kolejna ciąża


2015-04-25 15:09 autor: mamazuzi

1 924 odsłon

Urlop macierzyński a kolejna ciąża

Witam,

mam ogromną prośbę. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć, co mam zrobić. Jestem na rocznym urlopie macierzyńskim. Urlop trwa do 30.06.2015 r., moja umowa o pracę kończy się 21 maja 2015 r.

Dowiedziałam się, że jestem w kolejnej ciąży. Czy pracodawca może mnie już zwolnić czy będzie musiał mi przedłużyć umowę do dnia porodu? Tylko, że mój urlop macierzyński jest dłuższy niż umowa. Jak to jest, co mam robić?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-04-25 16:33 autor odpowiedzi: korinka

    Skoro umowa konczy sie w maju a macierzynski w czerwcu, wiec z dniem konca macierzynskiego jestes bezrobotna.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-04-25 20:12 autor odpowiedzi: mamazuzi

    czyli to ze jestem  na umowie i w kolejnej ciazy to nie ma znaczennia? moga mnie zostawic na lodzie?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-04-25 22:58 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli w dniu zakończenia umowy będzie Pani co najmniej w 12 tygodniu ciązy, to nalezy przerwać macierzyński i wrócic do pracy a w pierwszym dniu powrotu dac zwolnienie L-4 z kodem B. Jeżeli w dniu rozwiązania umowy nie będzie Pani co najmniej w 12 tygodniu, to pracodawca nie ma obowiązku przedłuzyć umowy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-04-26 08:13 autor odpowiedzi: mamazuzi

    nie byłam jeszcze u lekarza ale z moich wyliczen wyniika ze w dniu rozwiązania umowy będę w 13 tyg ciąży. a gdzie i kiedy powiennam przerwac ten macierzynski? to u pracodawcy czy w zusie? i odrazu jak przerwe to mam wrócić do pracy i zaniesc zwolnienie z powodu kolejnej ciazy i wtedy on będzie musiał mi na podstawie tych zwolnien przedluzyc umowe do dnia pordou, tak?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-04-26 20:02 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Wymogiem formalnym jest złożenie przez Panią pisemnego wniosku w sprawie rezygnacji, w terminie, co najmniej 14 dni przed planowanym powrotem do pracy. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić taki wniosek, o ile został złożony z zachowaniem wymaganego terminu. Mówimy tu o urlopie rodzicielskim, który został zgłoszony po porodzie. Rezygnację daje Pani pracodawcy a nie ZUSowi.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-04-27 14:41 autor odpowiedzi: mamazuzi

    dziękuję bardzo za pomoc. podsumowując muszę mieć badanie lekarskie stwierdzające przynajmniej 12 tyg ciazy w dniu konczacej sie umowy? jesli mam umowe do 31 maja tego roku to jak zloze np 15maja to będzi dobrze? i jak zloze to 15 maja to kiedy mam wrocic? po 2 tygodniach? i co mam powiedziec pracodawcy ze przerywam urlop z tytulu kolejnej ciazy ? i w dniu w którym wroce do pracy wystarcczy ze donoose to zwolnienie lekarskie z tytulu ciazy i umowe musi mi przedluzyc do dnia porodu tak?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-04-27 18:28 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Wniosek o powrót składa Pani minimum 14 dni przed. Pracodawca musi się zgodzić na Pani powrót. W pierwszym dniu powrotu może dać Pani zwolnienie z kodem B. Nie musi Pani czekać do ostatniego dnia. Wniosek może pAni dać pod koniec kwietnia a do pracy wrócić w połowie maja i dać zwolnienie. Jeżeli pracodawca będzie wczesniej wiedział o całej sytuacji to może unikniecie przepraw sądowych. Może się zdarzyć, że pracodawca po mimo tego że musi nie przedłuży Pani umowę. W takiej sytuacji swoich praw będzie musiała Pani dochodzić w sądzie pracy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • em.fijal

    Dodano 2014-09-22 18:10 przez em.fijal

    Ciąża w trakcie urlopu macierzyńskiego

    Jestem na urlopie macierzyńskim i zaszłam ponownie w ciążę. Tym razem jest to ciąża zagrożona, dlatego zaraz po obecnym macierzyńskim pójdę na urlop chorobowy, a potem znowu na macierzyński.
    Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. W jaki sposób będzie obliczony mój urlop macierzyński, w jakiej wyso...

  • Madzia_891

    Dodano 2014-11-04 21:00 przez Madzia_891

    Praca tymczasowa a urlop macierzyński

    Witam,mam umowę o pracę od 10.09.2014 do 28.02.2014 w agencji pracy tymczasowej. Teraz jestem w 15. tygodniu ciąży, czyli na koniec umowy będę w ok. 30. tygodniu ciąży.Czy zakład ma obowiązek przedłużyć mi umowę aż do porodu? I czy będzie mi się należeć macierzyński? Dziękuję z góry za odpowiedź.

  • magda67

    Dodano 2015-01-20 11:33 przez magda67

    Umowa na czas określony a ciąża. Czy pracodawca może mnie zwolnić?

    Witam, mam pytanie, jestem w 5 tygodniu ciąży. Umowę mam na czas określony do 30 kwietnia 2015. Czy pracodawca ma prawo mnie teraz zwolnić, czy lepiej nie mówic na razie o ciąży?

  • kasiek1988

    Dodano 2015-01-10 12:15 przez kasiek1988

    Ciąża i trzecia umowa o pracę. Czy pracodawca może mnie zwolnić?

    Od października tego roku będę na macierzyńskim a umowę na czas określony mam do grudnia tego rokuCzy szef ma obowiązek przedłużyć mi umowę? Kolejną umowę powinnam mieć na czas nieokreślony, gdyż będzie to moja trzecia umowa u tego pracodawcy.Czy to prawda, że do trzeciego miesiąca ciąży, jak pracod...

  • Angie81

    Dodano 2014-12-15 09:58 przez Angie81

    Ciąża na urlopie macierzyńskim. Czy przed przejściem na L4 pracodawca może mnie zwolnić?

    Witam,
    dwa tygodnie temu skończył mi się urlop macierzyński. Od tamtego czasu aż do początku lutego przebywam na urlopie wypoczynkowym. Pod koniec macierzyńskiego zaszłam w drugą ciążę, o czym pracodawca jest już poinformowany. Podobnie jak pierwsza ciąża, również i ta jest ciążą "szczególnej troski...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Odroczony urlop rodzicielski: pole do nadużyć?

    Odroczony urlop rodzicielski: pole do nadużyć?

    Wśród wielu zmian, którym w ostatnim czasie poddawany jest Kodeks pracy, jedną z istotniejszych jest nowelizacja z dnia 24 lipca 2015 r. wprowadzająca nowe rozwiązania w zakresie urlopów związanych z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Z ...

  • Czy pracownica w ciąży musi się obawiać zmiany szefa?

    Czy pracownica w ciąży musi się obawiać zmiany szefa?

    Gdy firmę przejmuje nowy właściciel, dotychczasowi pracownicy obawiają się zaprowadzenia nowych porządków. Zwłaszcza, gdy towarzyszą im duże zmiany organizacyjne, likwidacja działów, zwolnienia oraz renegocjacje umów. Czy także ...

  • Ciąża a zwolnienie z pracy: kiedy to możliwe?

    Ciąża a zwolnienie z pracy: kiedy to możliwe?

    Powszechnie uważa się, iż kobieta w ciąży jest bezwarunkowo chroniona przed zwolnieniem z pracy. Pogląd wydaje się tym bardziej uzasadniony, gdyż wiele ciężarnych przebywa na zwolnieniach lekarskich, co jak wiadomo, również chroni przed ...

  • Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

    Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

    Zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego zostały uregulowane w ustawie z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania