eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Nieprzedłużenie umowy próbnej na 3 miesiące. Czy należy się kuroniówka?


2014-11-30 21:10 autor: dada

19 382 odsłon

Nieprzedłużenie umowy próbnej na 3 miesiące. Czy należy się kuroniówka?

W październiku złożyłam wypowiedzenie w firmie, w której pracowałam 2 lata, ponieważ dostałam inną propozycję pracy. Na wypowiedzeniu byłam do końca października, a od listopada podpisałam nową umowę próbną na 3 miesiące.

Zostałam jednak ostatnio poinformowana, że umowa ta nie zostanie przedłużona. Czy w takiej sytuacji gdy sama rezygnuję z dotychczasowej pracy na rzecz innej, a następnie gdy w tej nowej pracy po 3 miesiącach nie zostanie przedłużona umowa przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-12-01 09:12 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    W takim przypadku zasiłek nie przysługuje (art. 75 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Na marginesie, umowa na okres próbny może być zawarta na okres nieprzekraczający 3 miesięcy, nie może być zatem przedłużona. Po tym okresie pracodawca mógłby jedynie zaproponować zawarcie umowy na czas określony lub na czas nieokreślony.

    dada skomentował/a odpowiedź 2014-12-01 11:46

    Czyli w takiej sytuacji nie mają nawet znaczenia 2 lata przepracowane w poprzedniej firmie?

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-12-01 11:56 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Niestety nie, ponieważ rozwiązała Pani stosunek pracy za wypowiedzeniem (podobnie jest z porozumieniem stron) w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w urzędzie pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w ten sposób odbiera prawo do zasiłku.

    dada skomentował/a odpowiedź 2014-12-01 12:06

    Nie jestem pewna czy dobrze rozumiem - czyli w obecnej sytuacji powinnam odczekac 6 miesiecy od dnia wygasniecia umowy na okres probny w drugiej pracy aby moc zarejestrowac sie w urzedzie pracy?

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-12-01 12:27 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Zarejestrować się Pani może już teraz, jednak nie zmieni to faktu, że na wyżej wspomnianej podstawie prawnej nie otrzyma Pani zasiłku.

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-12-02 12:30 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

    Została Pani wprowadzona w błąd. Jeśli Pani wynagrodzenie było równe lub wyższe od minimalnego to prawo do zasiłku będzie przysługiwało.
    Urząd pracy przyznając zasiłek sprawdza, czy dana osoba w okreie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację przepracowała 365 dni z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem, od którego były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy.
    Urząd sprawdza również sposób rozwiązania umowy w ciągu 6 miesięcy poprzedzających rejestrację. Jeśli rozwiąznie nastąpiło np. na podstawie wypowiedzenia ze strony pracownika to zasiłek przysługuje po 90 dniach od daty rejestracji i o te 90 dni ulega skróceniu.
    Jeśli zarejestruje się Pani po około 3 miesiącach, czyli po upłynięciu 6 miesięcy od rozwiązania umowy przez Panią za wypowiedzeniem to zasiłek zostanie przyznany od daty rejestracji na pełny okres.

    dada skomentował/a odpowiedź 2014-12-03 18:06

    Bardzo dziekuje za konkretna odpowiedz. Czyli wynika z tego, ze lepiej zarejestrowac sie po 3 miesiacach od rozwiazania umowy ktora wygasa z poczatkiem lutego.

    Zielona Linia udziela informacji na temat wsparcia oferowanego przez urzędy pracy, a także zagadnień z zakresu Kodeksu pracy. Zapraszamy tel. 19524

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem

    Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem

    Osobami dotkniętymi bezrobociem są także osoby, które samotnie wychowują dzieci. Niejednokrotnie nie posiadają one środków na utrzymanie siebie i rodziny. Kierowanie osób bezrobotnych samotnie wychowujących dzieci np. na szkolenie czy ...

  • Zasiłek dla osób bezrobotnych w pigułce

    Zasiłek dla osób bezrobotnych w pigułce

    Osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy mogą nabyć prawo do zasiłku po spełnieniu określonych warunków - informuje Zielona Linia.

  • Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

    Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

    Gdy kobieta dowie się, że zostanie mamą, jest zwykle bardzo szczęśliwa. Dopiero po pewnym czasie, kiedy emocje opadną, zaczyna wszystko na spokojnie analizować. Pojawienie się potomka wiąże się bowiem z dużą odpowiedzialnością. Każdy ...

  • Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia to okres składkowy

    Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia to okres składkowy

    Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego (także po ustaniu zatrudnienia) jest okresem składkowym - ponieważ od zasiłku macierzyńskiego naliczane są składki na fundusz emerytalny (i rentowy).

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania