eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › L4 po ustaniu stosunku pracy


2014-10-10 13:15 autor: inez1985

2 311 odsłon

L4 po ustaniu stosunku pracy

Witam,

korzystałam z portalu aby dostać odpowiedź na moje poprzednie pytanie, jednak sugerowane podpowiedzi, za które dziękuję nie okazały się trafne względem mojego pracodawcy i rozwiązał mi umowę o pracę na czas zastępstwa. Opiszę jeszcze raz całą moją sytuację i na końcu zadam kilka pytań, na które prosiłabym o odpowiedź.

Otóż....

pod koniec 2013 roku podpisałam umowę na zastępstwo za pracownika będącego w ciąży" na czas nieobecności z powodu długotrwałej choroby, urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.....".

Na początku 2014 roku dowiedziałam się, że sama jestem w ciąży, nie planowałam pójścia na L4, jednak 20 marca wylądowałam w szpitalu i do chwili obecnej przebywam na zwolnieniu lekarskim.

Pracownik przeze mnie zastępowany wrócił do pracy 7 października, a ze mną rozwiązano umowę na miesiąc przed planowanym terminem porodu... (12 listopada).

W zaistniałej sytuacji oczywiście nie mogę liczyć na zasiłek macierzyński. Ale z racji trwania L4, kolejne które dostałam od mojego ginekologa zaniosłam już do ZUS-u. I tu nasuwa się moje pytanie. Wiem, że okres przebywania na L4 liczy się do ustawowych 365 dni aby dostać zasiłek dla bezrobotnych z PUP-u.

Proszę mi powiedzieć na jak długo lekarz ginekolog może wystawić zwolnienie? Czy po urodzeniu dalej będę mogła kontynuować zwolnienie aby wykorzystać przysługujące mi 270 dni? Czy lekarz ginekolog może takie zwolnienie kontynuować, czy mam zwrócić się do lekarza rodzinnego? Zdaję sobie sprawę, że zamotałam sytuację, jednak chodzi mi o to aby co najmniej do 18 listopada kontynuować zwolnienie aby przysługiwał mi zasiłek dla bezrobotnych, w tej chwili zostałam bez środków do życia i liczy się dla mnie każda ewentualność.

Proszę mi podpowiedzieć, jak jest z tym L4? Jak długo mogę jeszcze chorować? Czy po urodzeniu dziecka, możliwe jest abym dalej dostarczała zwolnienie do ZUS-u? Kobieta w połogu nie jest zdolna do pracy. Jak mam "ugryźć" ten temat? Proszę o poradę.

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-10-10 13:39 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Przysługujące 270 dni należy się do porodu. Nie może Pani kontynuować tego samego zwolnienia po porodzie, bo tamto ustaje . Sama ciąża nie jest chorobą i zwolnienie nie dostaje Pani dlatego, że jest w ciązy, tylko dlatego, że ciąża może byc zagrożona. Po urodzeniu to odpada.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-10-10 13:42 autor odpowiedzi: inez1985

    Zatem, czy zwolnienie wydane przez lekrza będące ciągłością tamtego, jednak już nie z kategorią B będzie uznane przez ZUS? Czy już nie ma innej możliwości?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-10-10 13:57 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Nie może być ciągłością, bo tamta przyczyna zwolnienia (związana z ciążą) ustała.

    inez1985 skomentował/a odpowiedź 2014-10-10 14:06

    Rozumiem i dziękuję za odpowiedzi. Jednak jeśli mogę pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie. Tak jak napisałam, zależy mi na każdej ewentualności bo zostałam bez pieniędzy i chciałabym wykorzystać każdą "furtkę" wyjścia. Z tego co można przeczytać w internecie, a ja sama nie rozmawiałam jeszcze na ten temat z lekarzem prowadzącym, L4 wystawiane jest tylko do dnia porodu wpisanego na karcie ciąży. Może moje pytanie wyda się głupie. Tak jak napisałam moje L4 przejął już ZUS. Ale co w sytuacji, gdy 12 listopada,do którego być może dostanę tylko L4, który równocześnie jest datą przewidywanego porodu, a 13 listopada zatrudniłabym się u innego pracodawcy celem uzyskania macierzyńskiego? Same Panie w ZUSie mówiły że szkoda że sie na niego w danej sytuacji "nie załapię". Proszę o odpowiedz, czy coś takiego jest dopuszczalne?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Pati 2602

    Dodano 2014-01-07 20:50 przez Pati 2602

    Koniec umowy pracownika tymczasowego, a ciąża

    Witam,
    z dniem 31 grudnia wygasła mi umowa pracownika tymczasowego. Umowa była podpisana od 04.02.2013 do 31.12.2013. Od 14 października przebywam na zwolnieniu w związku z ciąża, termin porodu mam na 28 marca.
    Wiem, że na pewno kolejne zwolnienie powinnam zanieść do ZUS-u, ale zastanawia mnie kwest...

  • problemowo

    Dodano 2016-03-21 14:35 przez problemowo

    Zwolnienie z pracy. Czy dostanę zasiłek po macierzyńskim?

    Witam,w sierpniu 2014 roku rozpoczęłam pracę, jednak okazało się, że jestem w ciąży i w grudniu już byłam na L4. Teraz po rocznym urlopie pracodawca rozwiązał ze mną umowę. Czy będzie mi należał się zasiłek dla bezrobotnych?

  • Agitka8

    Dodano 2015-09-12 16:27 przez Agitka8

    Umowa o pracę na zastępstwo a ciąża

    Witam,moje pytanie jest takie. Mam umowę o pracę na zastępstwo w szkole do powrotu z urlopu macierzyńskiego koleżanki, czyli do 24 czerwca. Teraz dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Czy jeżeli po 3 miesiącach pójdę na L4 to pracodawca może wypowiedzieć mi umowę i czy jeżeli urodzę do 24 czerwca to ...

  • Sylwia5353

    Dodano 2015-06-02 14:58 przez Sylwia5353

    Prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu stosunku pracy

    Witam,jestem w ciąży i przebywam na zwolnieniu L4, firma, w której pracowałam ogłosiła upadłość likwidacyjną. Dostałam już wypowiedzenie z pracy.Jak długo w takiej sytuacji mogę pobierać zasiłek macierzyński? Jakie przysługiwałyby mi świadczenia, jeśli będąc na macierzyńskim zaszłabym w kolejną ciąż...

  • pnmonika

    Dodano 2015-02-16 16:13 przez pnmonika

    Ciąża w okresie wypowiedzenia

    Witam,przepracowałam 7 lat i obecnie jestem w okresie wypowiedzenia z powodu upadłości firmy, okazuje się, że jestem w ciąży i prawdopodobnie w okresie wypowiedzenia dostanę zwolnienie lekarskie do końca ciąży.Czy po urodzeniu dziecka mogę zarejestrować się w PUP i otrzymać zasiłek dla bezrobotnych ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

    Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

    Gdy kobieta dowie się, że zostanie mamą, jest zwykle bardzo szczęśliwa. Dopiero po pewnym czasie, kiedy emocje opadną, zaczyna wszystko na spokojnie analizować. Pojawienie się potomka wiąże się bowiem z dużą odpowiedzialnością. Każdy ...

  • Umowa o pracę na zastępstwo a ciąża pracownicy

    Umowa o pracę na zastępstwo a ciąża pracownicy

    Przepisy prawa pracy gwarantują szereg przywilejów zatrudnionej spodziewającej się potomstwa. Nieco niekorzystniej w tym zakresie kształtuje się sytuacja przyszłej matki, która pracuje w oparciu o umowę o pracę na zastępstwo. Mimo że ...

  • Przedłużenie umowy na zastępstwo a ciąża

    Przedłużenie umowy na zastępstwo a ciąża

    Rozważmy następujący przypadek: na okres nieobecności pracownika X, będącego na urlopie wychowawczym (od 1 maja 2007 r. do 31 maja 2008 r.) zatrudniliśmy pracownicę Y. Dnia 10 lutego 2008 r. okazało się, że pracownica Y jest w drugim ...

  • Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

    Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

    1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się zasady liczenia długości "chorobowego".

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania