eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › L-4 a koniec pracy na czas określony


2008-07-22 19:38 autor: tito38

7 624 odsłon

L-4 a koniec pracy na czas określony

Witam.

Ja mam problem - zachorowałem 5 dni przed końcem umowy o pracę. Oddaję zwolnienia firmie. Ostatnio usłyszałem, że firma ani ZUS nie powinna mi płacić za zwolnienie.Tylko za 5dni które zostały do końca umowy Jak to jest naprawdę??

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2008-07-23 08:37 autor odpowiedzi: skrzypek.l

  Do końca trwania umowy wynagrodzenie chorobowe opłaca zakład pracy. Zasiłek chorobowy (lub jeszcze wynagrodzenie chorobowe) po ustaniu zatrudnienia wypłaca ZUS. Zakład pracy przekazuje mu zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA i inne potrzebne dokumenty.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-07-23 15:11 autor odpowiedzi: tito38

  Aha. Jeszcze jedno.Po upływie 30 czy jak słyszałem 33 dniach za które zapłacił pracodawca to ZUS wypłaca 100% średniej z ostatnich 3 m-cy?:rolleyes:

  Dzięki z góry za odp.

  Pozdrawiam

  Tito38

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-07-23 15:28 autor odpowiedzi: skrzypek.l

  Przez okres 33 dni w ciągu roku pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez pracodawcę. Począwszy od 34 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (płaci ZUS).

  Wysokość wynagrodzenia chorobowego wynosi 80% podstawy wymiaru, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu. Wynagrodzenie chorobowe za okres pobytu w szpitalu również wynosi co najmniej 80% podstawy wymiaru.

  Za okres niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku w drodze do lub z pracy albo za okres choroby przypadającej w okresie ciąży, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru.

  Wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% podstawy wymiaru przysługuje również za okresy niezdolności do pracy spowodowanej poddaniem się:

  - badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów,

  - zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

  Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-07-23 18:55 autor odpowiedzi: tito38

  Dzięki za wyczerpującą odp. Naprawdę wielkie dzięki.

  Nawiązując do mojego posta to mam pytanie - jeżeli staż pracy mam krótszy:confused: niż 12 miesięcy to z czego i jak obliczą zasiłek chorobowy(czy chorobowe)?

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-07-23 19:07 autor odpowiedzi: skrzypek.l

  Jeżeli staż pracy w danym zakładzie jest mniejszy niż 12 miesięcy, to do podstawy wymiaru chorobowego przyjmuje się wynagrodzenie uzyskane przez pracownika w okresie zatrudnienia (czyli w tym przypadku przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone w ciągu przepracowanych miesięcy).

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-07-23 22:55 autor odpowiedzi: tito38

  Naprawdę dziękuję za tak wyczerpującą odp.

  Dzięki wielkie i pozdrawiam

  tito38

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-10-08 00:06 autor odpowiedzi: Alesandra1

  Witam

  Czy ktoś może wytłumaczyc mi jak to wygląda z tymi 182 dniami na l4 po utracie zatrudnienia???????????????????Od kiedy to się liczy te 182 dni??????????Czy w to wchodza wszystkie l4 w trakcie kiedy jeszce pracowałam i te juz po ustaniu zatrudniania??. Czy tylko te l4 po utracie zatrudnienia?????

  Straciłam prace w koncu maja i od tego czasu jestem na l4 po utracie zatrudnienia

  ( od konca maja kiedy to jestem na swiadczeniu z zus nie mineło jeszcze 182 dni a ZUS juz mi nie chce płacic poniewaz jeszce w grudniu lutym i kwietniu miałam l4 i oni w ten okres 182 dni wliczaja wszystkie moje l4 te z grudnia lutego i kwietnia kiedy jeszce normalnie pracowałam.)

  Ja myslałam ze te 182 dni liczy sie od kiedy to utraciłam prace czyli 182 dni w ciagłosci od konca maja.

  Dadam jeszce ze l4 w okresie zatrudnienia to były jakies grypy anginy itp a pózniej natomiast miałam wypadek i to było juz l4 na kregosłup czyli inne choroby. Z góry dziekuje za odpowiedz

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-10-11 08:30 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  z tego co pamiętam do jednego okresu zasiłkowego wlicza się: - okresy niezdolności do pracy z powodu tej samej lub różnych chorób, jeżeli nie występują między nimi przerwy,

  - okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej, a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekracza 60 dni.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2008-12-27 01:13 autor odpowiedzi: benara

  Czy jestem jeszcze objęta ubezpieczeniem i jeśli to jak długo?Na miesiac przed końcem umowy na czas próbny poszłam na zwolnienie, w związku z tym pracodawca nie przedłużył mi umowy,po zwolnieniu z pracy byłam na zwolnieniu jeszcze 2,5 tyg.(w sumie 45 dni)

  5 grudnie zostałam wezwana przez lekarza orzecznika ZUS,który powiedział że zostanę skierowana na rehabilitacje i to będzie w ramach zwolnienia,a informacje o terminie otrzymam pocztą.Niestety mięły już prawie 3 tyg.a tu nic, ja nie wiem jaka jest moja teraz sytuacja i moich dzieci,bardzo proszę o odpowiedz

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-10-19 09:26 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam.

  Mam pytanie w sprawie umowy a L4. Mianowicie  jeśli ma sie w ciagłości umowy z umowy na umowe na czas określony ,teraz mialam od 27.08.12 do 30.09.12 z czego od 1.10.12 poszlam na L4. Poszłabym do pracy specjanie tylko 1 .10.12 ale umowe do reki i tak bym nie dostała bo te panie urzędują tylko w jednym i innym  dniu w tygodniu a ja aż tak chora byłam że nie byłam w stanie.W Każdym razie dzwoniłam do pracy i umowa miała na mnie czekac od 1 do odbioru po L4 ale L4 mi sie przedluzylo do 23dni i teraz mówią że umowe dadza mi ale od dnia jak powróce. I nie bedę mieć ciągłosci pracy ani chociaż ZUSu. Jak to wygląda prawnie?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-10-19 09:58 autor odpowiedzi: mia70

  Witam, wynika z tego, że umowa o pracę wygasła z okresem na który była zawarta czyli to jest zgodne z prepisami. Pracodawca chce zawrzec umowę o pracę od pierwszego dnia po Pani L-4 i to tez jest zgodne z przepisami, pozdrawiam 

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-11-22 08:28 autor odpowiedzi: stromi123

  Proszę jeszcze o informację techniczną, czy zwolnienie do zus wrz z formularzem z10 wysyła się wg adresu umieszczonego na zwolnieniu, czy zawsze na adres zameldowania ? ( mieszkam pod innym adresem i na ten adres mam wypisane zwolnienie oraz tam wysłałam druk z10 )Dziękuję i pozdrwawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.