eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Wyliczenie średniej do zasiłku macierzyńskiego


2013-12-06 17:06 autor: asik2805

2 110 odsłon

Wyliczenie średniej do zasiłku macierzyńskiego

Chciałam się dowiedzieć na jaki okres powinnam się wyrejestrować z ubezpieczenia chorobowego na działalności żeby podstawa do zasiłku macierzyńskiego była liczona od nowej podstawy, a nie z 12 miesiecy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-12-06 17:17 autor odpowiedzi: Jowita

    Na okres 31 dni, potem jest jeszcze ewentualny okres wyczekiwania 90 dni jeżeli nie posiada Pani wcześniejszego 10 letniego ubezpieczenia.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-06 17:21 autor odpowiedzi: asik2805

    Do zasiłku macierzynskiego jest okres 90 dni a nie 30 ?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-06 17:28 autor odpowiedzi: Jowita

    Jeżeli przerwa w ubezpieczeniu wynosiła co najmmniej 30 dni to:

    przy obowiązkowym ubezpieczeniu okres wyczekiwania jest 30 dni (dot. np osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

    Z kolei osoby dobrowolnie podlegające ubezpieczeniu chorobowemu (np. zleceniobiorcy czy też prowadzący działalność gospodarczą) okres wyczekiwania wynosi 90 dni.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-06 21:44 autor odpowiedzi: asik2805

    wszedzie piszaze do zasilku macierzynskiegoo  nie ma okresu wyczekiwania 90 dni

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-07 03:13 autor odpowiedzi: Jowita

    Tak, ma Pani rację okres wyczekiwania w przypadku zasiłku macierzyńskiego nie występuje. Powyższe moje odpowiedzi dotyczą zasiłku chorobowego.

    Zgodnie z:

    Art. 29. 1. Ustawy zasiłkowej: zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

    1) urodziła dziecko;

    2) przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;

    3) przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do 10 roku życia.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Praca

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.