eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Zasiłek chorobowy w ciąży


Szukaj pytań i odpowiedzi

Wpisz szukane słowa:

np. zasiłek macierzyński, zwolnienie lekarskie » zobacz popularne tematy

2013-12-02 23:15 autor: Blanka78

1 322 odsłon

Zasiłek chorobowy w ciąży

Proszę o informację, w jaki sposób zostanie naliczony zasiłek chorobowy związany z ciążą oraz zasiłek macierzyński. Sytuacja: zatrudnienie na stanowisku kierowniczym od 2008 r., składowe wynagrodzenia to podstawa ok. 3500 zł brutto i dodatek funkcyjny 800 zł (zapis w umowie o pracę).

Dodatek funkcyjny zawsze był pomniejszany na czas choroby i wchodził do podstawy chorobowego (ostatnie zwolnienie styczeń 2013 r. 21 dni, wtedy bez związku z ciążą). Od 10.11- 8.12. br. zwolnienie lekarskie z powodu ciąży (od ok. 12 t.c.) i prawdopodobnie będzie kontynuowane do porodu. Od grudnia pełnienie obowiązków kierowniczych zostanie powierzone innej osobie. Czy fakt ten może mieć niekorzystne przełożenie na naliczania zasiłku chorobowego a następnie macierzyńskiego?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-12-03 07:50 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Sam fakt pełnienia obowiązków kierowniczych nie będzie miał znaczenia. Liczy się tylko kasa. Zasiłek będzie naliczony ze średniej z 12 miesięcy . Podstawą naliczenia będzie 100 % tego, co Pani zarobiła.

    Wschodnie Centrum Wsparcia dla Biznesu GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-03 17:37 autor odpowiedzi: Jowita

    Zgodnie z art. 36 ustawy zasiłkowej, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

    W Pani przypadku 12 miesięcy będzie liczone od X 2013 roku.

    Z kolei w styczniu 2013 przepracowała Pani mniej niż połowę obowiązującego czasu pracy – wynagrodzenie za styczeń nie będzie brane pod uwagę.  Zgodnie z art. 38 pkt. 2 ustawy zasiłkowej.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Praca

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.