eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › obliczanie wynagrodzenia na L4 w ciazy


2007-11-22 22:23 autor: albinaK

11 233 odsłon

obliczanie wynagrodzenia na L4 w ciazy

Jestem w ciazy. Wkrotce wracam do pracy po urlopie wychowawczym. Ciaza jest zagrozona - wiec od razu bede na L4. Jak jest naliczane wynagrodzenie - z ostatnich miesiecy pracy - skoro ostatnie miesiace spedzilam na urlopie wychowawczym?? Moja pensja skladala sie dotychczas z podstawy i prowizji. Czy teraz srednia z ostatnich 3 czy 6 miesiecy bedzie obliczana na podstawie moich poprzednich pensji sprzed pierwszej ciazy??

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2007-11-23 13:16 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Zgodnie z (art 92.§ 1 k.p). Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego -zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu, jednakże w wypadku choroby przypadającej w czasie ciąży - pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia. Tak więc lekarz w odpowienią rubrykę wpisać musi literę "B" - oznacza to że kobieta jest w ciąży. Kod "B" warunkuje, że zasiłek ma być wypłacany w 100% a nie w 80% jak przy chorobach.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2007-11-27 11:00 autor odpowiedzi: albinaK

    tak, te zasady znam

    jednak nie sa one odpowiedzia na moje pytanie: moje pensje roznily sie miedzy soba - poniewaz skladaly sie z podstawy i z prowizji. Jak bedzie teraz obliczana pensja? Czy z samej podstawy - ktora mam na umowie? Czy tak jak w poprzedniej ciazy do wyplaty w okresie ciazy bedzie rowniez brana prowizja? Czy ta srednia z ostatnich kilku miesiecy ktora obliczano mi w poprzedniej ciazy bedzie miala teraz uzasadnienie - skoro po macierzynskim nie wrocilam do pracy - tylko przebywalam na url wychowawczym?? Czy bedzie to 100 % podstawy czy bedzie to 100 % podstawy plus prowizji (tak bylo poprzednio) i z jakiego okresu te prowizje beda brane pod uwage

    Oceń odpowiedź 0 5

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-04-28 19:56 autor odpowiedzi: ewa_p11

    Jestem w ciąży miałam umowe na czas określony do 31.12.2007 ale została ona przedłużona do dnia porodu.L4skończyło mi się 30.03.2008 i teraz jestem na swiadczeniu rehabilitacyjnym które mi się konczy 29.04.2008(data porodu)

    Jeszcze nie urodziłam jAKIE DOKUMENTY BEDE MUSIAŁA DOSTARCZYĆ PRACODAWCY i od kiedy będę miala liczony zasiłek macierzyński proszę mi napisać

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-05-20 12:45 autor odpowiedzi: Małgosia83

    Witam u mnie w firmie wystarczyła pisemna prośba pracownicy o udzielenie urlopu macierzyńskiego- podkładka było zaświaczenie ze szpitala o dacie porodu. Zasiłek macierzyński liczony jest od dnia porodu.

    Pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-05-20 15:10 autor odpowiedzi: skrzypek.l

    Witam, Pani Ewo: dowodem do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego dla pracownicy jest: zaświadczenie lekarskie stwierdzające przewidywaną datę porodu - jeżeli z wnioskiem o zasiłek pracownica wystąpi przed porodem, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka - w celu wypłaty zasiłku od dnia porodu oraz oświadczenie ubezpieczonej o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-05-20 15:43 autor odpowiedzi: skrzypek.l

    Odpowiedź dla Pani albinaK: podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego (a następnie zasiłku chorobowego) stanowi w Pani przypadku wynagrodzenie, które osiągnęłaby Pani, gdyby po urlopie wychowawczym przepracowała pełny miesiąc kalendarzowy, tzw. wynagrodzenie uzupełnione. Wynika z art. 37 ust. 2 pkt 1 i 3 ustawy zasiłkowej i ust. 131 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej.

    Po zakończeniu urlopu wychowawczego w sytuacji gdyby nie przepracowała Pani ani jednego dnia i nie osiągnęła żadnego wynagrodzenia, ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć do podstawy wymiaru wynagrodzenie określone w umowie w wysokości obowiązującej w miesiącu powstania niezdolności do pracy - jeżeli w umowie o pracę jest określone wynagrodzenie stałe. A więc podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi kwota określona w umowie pomniejszona o kwotę 13.71% (ZUS).

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-05-20 15:48 autor odpowiedzi: skrzypek.l

    Gdyby natomiast w Pani umowie o pracę określono wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości oraz np.premie miesięczne w wysokości do 20% wynagrodzenia zasadniczego (premie ulegają proporcjonalnemu zmniejszeniu za okresy choroby). Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego po powrocie z urlopu wychowawczego stanowiłoby:

    - wynagrodzenie określone w umowie o pracę pomniejszone o kwotę odpowiadającą 13,71%) oraz

    - premia miesięczna w przeciętnej miesięcznej wysokości wypłacona pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku za miesiąc poprzedni.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-02-02 15:20 autor odpowiedzi: bara0809

    Witam!

    Mam podobny problem z obliczeniem wynagrodzenia.

    Pierwsze dziecko urodziłam w 2009 roku. obecnie jestem w ciąży i z dniem 3 stycznia 2011 r. przerwałam urlop wychowawczy i przeszłam na L4 nie wracając nawet na jeden dzień do pracy. Na umowie mam wpisane wynagrodzenie 1300zł brutto + 44% premii miesięcznie co daje 1350zł netto. Na L4 i macierzyńskim przy pierwszym dziecku otrzymywałam tą kwotę w całości. na wychowawczym byłam 1,5 roku. Jakie wynagrodzenie mi teraz przysługuje?

    Z góry dziękuje za pomoc

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-04-08 11:10 autor odpowiedzi: MoriaM

    Cytuję, co napisał/a Małgosia83

    Witam u mnie w firmie wystarczyła pisemna prośba pracownicy o udzielenie urlopu macierzyńskiego- podkładka było zaświaczenie ze szpitala o dacie porodu. Zasiłek macierzyński liczony jest od dnia porodu.

    Pozdrawiam.

    Niestety ta wypowiedź w całości nie jest pełna ponieważ w większości Firm wystarczy pismo z prośbą, ale co do zasiłku to owszem jest liczony od dnia porodu jednak jest czas zasiłku skrucony jeśli bezpośrednio przed porodem leżało się w szpitalu. Tzn np od 10.Marca leżałaś a urodziłaś 18-tego to okres macieżyńskiego zaczął się 10-tego a nie od dnia porodu. (niestety nasze polskie prawo) :mad:

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-08-30 09:11 autor odpowiedzi: Defcom

    Jestem od 3 miesięcy na L4 w związku z zagrożeniem ciąży. ( od początku kiedy dowiedziałam się, że będę mamą ). Mam wątpliwości co do wyliczania wynagrodzenia przez te 3 misiące najpierw przez pracodawcę a później ZUS. Co mogę zrobić żeby to sprawdzić ?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-10-29 22:17 autor odpowiedzi: majka2013

    Witam

    pracuję u firmie 3 lata jestem zatrudniona na czas nieokreślony niedawno ( czerwcu) dostałam awans co podniosło to moją pensje o 1000 zł brutto miesiąc pożniej zaszłam w ciąze obecnie pracuję ale lekarz chce mnie wysłać na L4 . Chciałabym sie dowiedzieć  ile bedzie wynosiło moje wynagrodzenie macieżyńskie ? z tego co słyszałam ZUS wylicza średnią z 12 miesięcy , ale od kiedy te 12 miesięcy są liczane ?  od pordu dziecka wstecz ? Czy od momentu pójścia na L4 ? Bardzo proszę o pomoc .

    Oceń odpowiedź 0 5

    skomentuj | odpowiedz

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Porady Praca

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.