eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaWindykacja › Zasadność egzekucji komorniczej


2014-06-18 19:05 autor: mJaw

2 290 odsłon

Zasadność egzekucji komorniczej

Witam,

piszę w sprawie zasięgnięcia opinii czy decyzja przekazana do pracodawcy o zajęciu komorniczym jest zasadna. Otrzymałam pismo od komornika o wystąpieniu do pracodawcy o zajęcie wynagrodzenia tytułem zadłużenia wobec Gminnych Zasobów Komunalnych za długi moich rodziców. Od 4 lat nie mieszkam z nimi, nie utrzymujemy kontaktów, aż tu nagle otrzymuję pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia. Nie otrzymałam wcześniej żadnej informacji, żadnego wezwania do zapłaty, więc był to dla mnie szok.

Z pisma komorniczego wynika, że zadłużenie powstało w 2008 roku, kiedy to ja miałam 21 lat i nie pracowałam. Rodzice otrzymali inny lokal komunalny, na którym też już jest zadłużeni, więc sprawa dotyczy 2 lokali. Od czasu kiedy nie mieszkam z rodzicami w administracji zgłoszony był fakt, że zamieszkują tylko 2 osoby, a nie 3. Dlaczego więc ja mam płacić długi rodziców, czy jest to w ogóle zgodne z prawem? Dodam tylko, że byłam tam cały czas zameldowana, a uwagi na to, że wynajmuję mieszkanie i nie miałam możliwości meldunku. Wymeldowałam się dopiero miesiąc temu od rodziców, jak wyszłam za mąż.

Proszę o poradę, co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy jest możliwość cofnięcia tego zajęcia wynagrodzenia i ugodowego załatwienia sprawy, np. płacenie zadłużenia w ratach, ale tylko w części 1/3, która przypada na moją osobę i tylko za okres zamieszkiwania razem z rodzicami?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-06-21 17:54 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Komornik działa na podstawie decyzji sądu. Warunkiem wszczęcia postępowania egzekucyjnego na podstawie wyroku sądowego jest nadanie mu klauzuli wykonalności. Zaopatrzony w nią tytuł egzekucyjny staje się tak zwanym tytułem wykonawczym, który może być podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. W związku z powyższym działanie komornika jest zasadne. Należy dodać, że osoby zameldowane ponoszą odpowiedzialnośc solidarnie. Skoro komornik nie mógł ściągnąć należności z rodziców, to ....namierzył Panią.

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kamilakamila1

  Dodano 2018-02-09 18:23 przez kamilakamila1

  Zadłużenie mieszkania a komornik

  Witam,mam pytanie odnośnie takiej sytuacji. Matka mieszka wraz z córką w mieszkaniu najmowanym i ma małe zadłużenie. Matka i córka mają te same imiona i nazwiska oraz pracują w jednej firmie. Najemcą mieszkania jest matka, natomiast córka jest zameldowana. Komornik zajął konto córce. Czy jest to doz...

 • desperatka1

  Dodano 2013-11-13 23:33 przez desperatka1

  W jaki sposób jest rozliczane moje wynagrodzenie?

  Witam,
  mam spory problem ze zrozumieniem rozliczenia swojego wynagrodzenia z pracy. Wynagrodzenie wynosi 2200 zł brutto i to jest pensja stała na umowę o pracę i jak dobrze rozumiem wynagrodzenie netto również powinno być każdego miesiąca jednakowe, a niekoniecznie tak było.
  Do tego doszedł problem ...

 • edna19932011

  Dodano 2014-10-09 21:39 przez edna19932011

  Ciąża, zwolnienie chorobowe i zajęcie komornicze

  Witam,
  jestem w ciąży zagrożonej, więc przebywam na zwolnieniu lekarskim. Przed ukończeniem przeze mnie 18 lat rodzice zadłużyli mieszkanie, natomiast ja od ukończenia 18 lat już tam nie przebywam.
  Niestety wychodzi na to, że nadal byłam zgłoszona jako osoba przebywająca. Chodzi mi o to, czy będąc w...

 • Juliusz35

  Dodano 2014-05-27 11:58 przez Juliusz35

  Dług kontra spadek

  Moja żona ma spadek po ojcu w 1/6. Dziś dostaliśmy pismo od komornika o zajęciu komorniczym na ten spadek i o zajęciu praw do spadku po ojcu oraz o tym, że nie możemy nim rozporządzać.
  Moja żona ma długi i ciężko nam to spłacać. Czy to pismo oznacza, że pozbędziemy się nieruchomości, w której mieszk...

 • Bocian18

  Dodano 2014-09-01 12:38 przez Bocian18

  Czy komornik sądowy może zająć zasiłek dla bezrobotnych w 100% za zaległe alimenty?

  Witam,
  mam pytanie czy komornik sądowy może zająć zasiłek dla bezrobotnych w 100%, czyli ściągnąć cały zasiłek? Mam zablokowane konto bankowe, jestem niepracujący obecnie i dostaję zasiłek dla bezrobotnych, jednak komornik zamiast ściągnąć z niego jakąś część zajął całość przelanej kwoty na konto ba...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zbieg zajęć komorniczych wynagrodzenia

  Zbieg zajęć komorniczych wynagrodzenia

  W myśl art. 881 K.p.c., komornik przystępuje do egzekucji z wynagrodzenia za pracę przez jego zajęcie. W tym celu zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać ...

 • Zajęcie wynagrodzenia - obowiązki pracodawcy

  Zajęcie wynagrodzenia - obowiązki pracodawcy

  Załóżmy, że nowo zatrudniony pracownik dostarcza Ci świadectwo pracy z poprzedniego miejsca pracy z wzmianką o zajęciu wynagrodzenia. Masz wówczas do wykonania szereg obowiązków informacyjnych. Innymi słowy, musisz sporządzić i ...

 • Nowelizacja ustawy o komornikach do kosza

  Nowelizacja ustawy o komornikach do kosza

  Wzrastające zadłużenia społeczeństwa, niższa ściągalność długów, zatory płatnicze i bankructwa, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw, to najważniejsze konsekwencje kolejnej nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i ...

 • Niższe koszty egzekucji a ściągalność długów

  Niższe koszty egzekucji a ściągalność długów

  Obniżenie kosztów egzekucyjnych oraz możliwość sądowej obniżki wynagrodzenia komornika na wniosek dłużnika, mogą przyczynić się do zmniejszenia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w Polsce – ostrzega Instytut Globalizacji.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Windykacja

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.