eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Problem z rozliczeniem samochodu oraz US


2007-11-18 19:55 autor: karmanek

2 902 odsłon

Problem z rozliczeniem samochodu oraz US

Witam,

potrzebuję pomocy w kwestii rozliczenia Vatu za sprzedany samochód. W 2006 r. kupiłem samochód na firmę odliczyłem 60% Vat-u. W tym roku go sprzdałem (14 miesięcy użytkowany). Nowemu nabywcy wystawiłem f-re Vat w deklaracji Vat7 zwróciłem 60% do US i zaczęły sie schody ponieważ samochód jest zwolniony z Vatu i na fakturze powinno być "zwolniony" a nie 22%.

Vat oczywiście wpłaciłem ale mam teraz kontrole z US. Kolejny problem to zakończenie działalności z 24 października 2007.

W skarbowym doradzili mi żebym wpłacił 40% róźnicy do pełnej kwoty Vat albo wystawił f-re korygującą na wartość samochodu.

Jestem w "wielkiej dupie" ponieważ 40% dopłaty około 3 tys za frajer do US nie oddam a jak wystawie f-re korygującą to gość co kupił mój samochód (też odliczył sobie 60% wartości Vat) nie będzie chciał rozmawiać.

Co tu robić żeby papierowo to wyprowadzić zarówno w US jaki i u mnie. Może są jakieś przepisy, które działają na moją korzyść. Błąd w wystawieniu f-ry na 22% a nie zwolnioną jest ewidentnie mój.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2007-11-19 13:13 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Czy dobrze zrozumiałem, że sprzedał Pan samochód osobowy, czynność tę opodatkował podstawową stawką podatku, po czym w deklaracji wykazał Pan jedynie 60% tego podatku jako VAT należny?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2007-11-19 16:20 autor odpowiedzi: karmanek

    Witam, kupiłem samochód w lutym 2006 r na f-re VAT. Odliczyłem 60% VATU, którą US przelał mi na konto. W maju 2007 samochód sprzedałem na f-re VAT na kwotę xxx + 22% VAT. W deklaracji majowej wykazałem VAT należny (czyli 60% całego podatku). Kwotę przelałem na konto US. Podobno niezgodnie wystawiłem f-re powinno być na kwotę "zwolniony z opodatkowania" a nie na 22%. Teraz US chce odemnie wpłaty różnicy brakującej części podatku czyli 40% lub wystawienia f-ry korygującej dla osoby która nabyła pojazd. Problem jest w tym że Kupujący odliczył sobie 60% Vatu. Dzisiaj w US jednoznacznie powiedzieli żebym dopłaćił kilka tyś do brakującego podatku. Tłumaczenie moje było proste że nie oszukałem Państwa ani US tylko się pomyliłem w związku z nieznajomością przepisów podatkowych. Co tu robić żeby nie dopłacać tych kilku tys?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2007-11-19 21:23 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    No więc tak.

    Którykolwiek wariant Pan zastosuje - korekta, czy dopłata do faktury - tak czy siak jakieś pieniądze do US będzie trzeba wpłacić.

    Jeżeli bowiem pracownicy US zgodzą się na fakturę korygującą - będzie Pan musiał oddać część podatku odliczonego przy zakupie, gdyż zmienia się tutaj charakter dokonanego zakupu - ze związanego z czynnościami opodatkowanymi na zwolnione. Po stronie kontrahenta nie powinien Pan mieć większych problemów z tym, aby przyjął on taką korektę - tym bardziej jeżeli pozostanie ta sama podstawa opodatkowania. Pamiętać bowiem należy, iż teraz odliczył on jedynie 60 proc. VAT, a przy korekcie - oddałby mu Pan 100% tego podatku. Jak urząd skarbowy na takie coś przystanie - można składać fakturę korygującą. Mam tutaj jednak wątpliwości, gdyż Pana firma już nie istnieje.

    Bardziej realna wydaje się druga sytuacja, a więc dopłata tych 40 proc. VAT, których Pan nie wykazał w deklaracji. Tłumaczenie typu nie wpłaciłem bo nie wiedziałem raczej nikogo nie przekona, a manewr który Pan zastosował dotyczy jedynie odliczenia podatku VAT od zakupu samochodu, a nie jego sprzedaży.

    Tak czy inaczej, poniesie Pan pewne konsekwencje podatkowe. Korzystniejsza wydaje się nawet opcja dopłacenia podatku wynikającego z błędnie wystawionej faktury (chyba faktura korygująca - ze zwolnieniem z VAT - będzie miała wyższą wartość niż faktura pierwotna).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2007-12-25 12:22 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Nie znajomość prawa szkodzi ;/ Powodzenia!

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-07-09 10:43 autor odpowiedzi: karmanek

    udało się US zwrócił mi różnicę Vat-u.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania