eGospodarka.pl

Twoje ustawienia

Porady

Kategorie

EKSPERCI

Witam,

Uprzejmie proszę o poradę. Chodzi o stawkę VAT. Sprzedaję kontrahentowi kwiaty w doniczkach jako całościowy produkt.

Na fakturze zakupu doniczek mam VAT naliczony 23%, faktury zakupu kwiatów nie mam - firma nie jest vatowcem. I teraz pytanie - jaki VAT naliczyć na fakturze sprzedaży? Ja uważam, że powinnam osobno wyszczególnić towary czyli: sprzedaż doniczek z VAT-em 23% i w drugiej pozycji kwiaty doniczkowe - VAT naliczony 8%.

Jednak mąż upiera się, że absolutnie nie mam racji i że na fakturze powinna znaleźć się tylko jedna pozycja (przecież kwiatka doniczkowego nie da się sprzedać bez doniczki i jest to całość) i od całości VAT należny 8%.

Bardzo proszę o pomoc,

Pozdrawiam

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-07-04 09:52 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    Czasami trzeba posłuchać męża :)) bo tu ma rację - nie sprzedaje Pani doniczek tylko produkyt końcowy czyli kwiaty   Kwiaty doniczkowe klasyfikowane są w grupowaniu PKWiU o symbolu 01.30.10.0 (grupowanie to obejmuje rośliny żywe, cebulki, bulwy i korzenie, sadzonki i szczepy, grzybnię), a w konsekwencji ich dostawy (sprzedaż) opodatkowane są obniżoną stawką VAT 8% - art 41 ust 2 w zw. z poz. 1 zalącznika nr 3 w zw. z art 146a pkt2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.). Sprzedając kwiaty doniczkowe nie należy, co do zasady, wyodrębniać sprzedaży doniczek i ziemi, w których sprzedawane kwiaty są posadzone. Dostawy (sprzedaż) kwiatów doniczkowych razem z doniczkami oraz ziemią opodatkowana jest łącznie stawką 8% jako dostawa kwiatów doniczkowych.

    Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

PODOBNE PYTANIA

O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy Usenet

Copyright © Kasat Sp. z o.o.

 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.