eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Rolnik na VAT. Zakup części do maszyn rolniczych


2013-05-25 09:43 autor: Piotr812

7 341 odsłon

Rolnik na VAT. Zakup części do maszyn rolniczych

Witam,

Czy rolnik, który przeszedł na VAT (sprzedaje mleko do mleczarni), może odliczyć VAT od zakupu części zamiennych do maszyn rolniczych (ciągnik, belatka, siewnik), które zakupił jeszcze jako rolnik RR i nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT z maszyn rolniczych? Maszyny powyższe rolnik wykorzystuje do swojej działalności opodatkowanej.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-06-04 19:09 autor odpowiedzi: aniakajak

    Można odliczac VAT od części do maszyn, ktore teraz służą czynnościom opodatkowanym. Jest także możliwość odliczenia części VAT od maszyn zakupionych przed przejscim na VAT. Jesli nie minął jeszcze tzw. pięcioletni okres korekty VAT, mamy fakture VAT na te maszyny i jesli ich wartośc jest powyżej 15000 zł. netto. NP. kupiliśmy maszynę w 2010, a na VAT przeszlismy w 2013r. to mozemy odzyskać 2/5  wykazanego na fakturze VAT. O szczegóły najlepiej zapytać ksiegowej, bo to troche skomplikowane przepisy. Jest takze mozliwiść odzyskania VAT dla rzeczy poniżej 15000 zł.  jesli zakupiło się je w ciągu ostatnich 12 miesiecy przed przejsciem na VAT. 

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Podatki

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.