eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Sprzedaż samochodu przez osobę fizyczną będącą płatnikiem VAT


2017-10-03 11:35 autor: Tomo

338 odsłon

Sprzedaż samochodu przez osobę fizyczną będącą płatnikiem VAT

Witam,

w 2014 roku kupiłem samochód od osoby fizycznej - umowa kupna-sprzedaży i podatek od zakupu nie był odliczany.

Od roku 2015 jestem osobą fizyczną będącą płatnikiem VAT, nie mam zarejestrowanej działalności gospodarczej, ale jestem płatnikiem VAT. Co miesiąc wystawiam fakturę VAT firmie, której wynajmuję nieruchomość (pokój w budynku hotelowym).

Od roku 2016 użytkuję samochód w celach prywatnych jak również sporadycznie do wykonywania czynności opodatkowanych (sposób mieszany). Odliczam 50% VAT od kosztów paliwa i napraw samochodu. Nie mam działalności gospodarczej więc samochód nie został wprowadzony do środków trwałych.

Czy jeśli w 2017 sprzedaję samochód, to czy jest to dochód, który powinien być opodatkowany podatkiem VAT i jestem zobowiązany wystawić fakturę VAT? Czy jeśli jestem zobowiązany do wystawienia faktury, czy może to być faktura VAT marża?

Z góry dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-10-10 09:07 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Czyli jest prowadzona działalność gospodarcza na potrzeby VAT-u (najem). Osobiście sporządził bym notatkę, że z dniem x samochód przestaje być wykorzystywany na potrzeby tego najmu i np. w miesiącu następnym czy później sprzedałbym go na umowę kupna sprzedaży.
  Rozumiem, że określone czynności dodatkowe w związku z najmem miały miejsce. Jeżeli bowiem tylko wystawiał Pan fakturę za najem i nic więcej w związku z nim nie było robione - trudno będzie bronić odliczenia połowy VAT od wydatków związanych z samochodem. Ten bowiem musiał służyć tej działalności (czyli najmowi), aby mieć (chociażby ograniczone) prawo do odliczenia VAT.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • NIP na fakturze VAT to element ważny ale nie strategiczny

  NIP na fakturze VAT to element ważny ale nie strategiczny

  W podatkach faktura VAT ma bardzo ważne znaczenie. Jest to bowiem podstawowy dokument źródłowy, służący do rozliczeń ze skarbówką - tak zarówno w podatku dochodowym jak i podatku od towarów i usług. Faktura jest dokumentem zdefiniowanym ...

 • Czy faktura bez NIP nabywcy pozbawia prawa do odliczenia VAT?

  Czy faktura bez NIP nabywcy pozbawia prawa do odliczenia VAT?

  Dokumentem uprawniającym do fizycznego odliczenie podatku VAT jest z reguły faktura wystawiona przez sprzedawcę. Faktura taka winna zawierać ściśle określone elementy, które wymienia wprost ustawa oraz rozporządzenia wykonawcze wydane na ...

 • Faktura bez NIP a odliczenie VAT i koszty firmy

  Faktura bez NIP a odliczenie VAT i koszty firmy

  Podczas dokonywania zakupów w celach firmowych zdarza się, że otrzymana faktura VAT nie posiada numeru NIP nabywcy. Czy to dyskwalifikuje tak udokumentowany wydatek z ujęcia go w kosztach i nie daje możliwości odliczenia podatku VAT?

 • Zakup samochodu z zagranicy w kosztach podatkowych

  Zakup samochodu z zagranicy w kosztach podatkowych

  Nie ma odrębnych zasad rozliczania w kosztach uzyskania przychodu wydatków poniesionych na zakup samochodów od kontrahentów zagranicznych. Stosujemy tutaj te same przepisy, co przy zakupie samochodów krajowych.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.