eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Jednolity Plik Kontrolny, a zwolnienie podmiotowe VAT


2017-09-23 09:41 autor: konto usunięte

7 640 odsłon

Jednolity Plik Kontrolny, a zwolnienie podmiotowe VAT

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, korzystam przy tym z art. 113 ust. 1 czyli zwolnienie podmiotowego wynikającego z osiąganego przychodu poniżej 150 tys. zł - teraz to już chyba nawet 200 tys. zł.

Sprzedaż i usługi ewidencjonuje przy pomocy programu komputerowego Insert GT - tam prowadzona jest również księga i ogólnie cała dokumentacja.

Czy od 1 stycznia 2018 roku coś się dla mnie zmienia i muszę uaktualnić system? Czy może jednak nie ma takiej potrzeby? Niestety, nigdzie nie jest to wprost napisane.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-09-25 14:18 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    Obowiązek przekazywania danych z ksiąg podatkowych, dowodów księgowych, danych z ewidencji VAT w formie elektronicznej od 1 stycznia 2018 dotyczy wszystkich przedsiębiorstw prowadzących księgi podatkowe w programach komputerowych.
    Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2017-09-25 22:41
    Do sporządzania elektronicznych ewidencji Vat  zobowiązane są jednak podmioty posiadające status przedsiębiorców w rozumieniu przepisów o podatku VAT, którzy jednocześnie nie korzystają ze zwolnień z tego podatku.O
    Od 1 stycznia 2018 r., ewidencja, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, musi być prowadzona w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych (zob. art. 109 ust. 8a ustawy o VAT).
    treśc art 109 ust 3 mówi, że podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić taką ewidencję
    A więc obowiązek JPK  nie dotyczy zwolnionych z Vat ktorzy prowdzą ewidencję w oparciu o art 109 ust 1 ustawy o Vat JPK nie dotyczy też podatników  wykonującchy wyłącznie czynności zwolnione od podatku (tzw. zwolnienie przedmiotowe

    Samaran

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2017-09-29 10:24

    Czyli wracając do mojego pytania muszę wysyłać czy nie?

    doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

    Oceń odpowiedź 2 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-10-05 08:47 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Podatnicy od przyszłego roku muszą przekazywać do Ministerstwa Finansów rejestry VAT, o których mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT. Pan natomiast - jako podmiot zwolniony z podatku jest obowiązany do prowadzenia rejestru sprzedaży, o którym mowa w art. 109 ust. 1. Co miesiąc zatem rejestru sprzedaży w takim przypadku nie wysyłamy

    Prowadząc jednakże księgi elektronicznie będzie Pana obowiązywał art. 193a Ordynacji podatkowej mówiący o konieczności przekazywania dokumentacji podatkowej elektronicznie na żądanie organów podatkowych.

    Samaran

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2017-10-13 12:59

    Czyli - nic do skarbóki wysyłać nie muszą. Jednak w razie kontroli czy na rządanie urzędu muszę przedstawić plik z księgi. Dziękuje za informacje.

    wiesiap skomentował/a odpowiedź 2017-12-12 23:22

    Jeżeli nie prowadzę Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów elektronicznie to muszę prowadzić jeszcze dodatkowo ewidencję sprzedaży? Mam kasę fiskalną.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-01-27 18:56 autor odpowiedzi: Idneffe

    Witam,

    Pracuję zawodowo / umowa o pracę + umowy zlecenia /, dodatkowo prowadzę małą jednoosobową działalność. WYstawiam faktury raz na dwa, trzy miesiące.
    Cała ksiegowość prowadzę w wersji papierowej.
    Czy jako podmiot  nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT  muszę składać pliki jpk ?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-01-30 13:43 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Lucy125

    Dodano 2018-02-19 22:34 przez Lucy125

    Ewidencja VAT w gospodarstwie rolnym i działalność a JPK

    Witam,prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą i gospodarstwo rolne. Jedno i drugie opodatkowane jest VAT-em. Do tej pory prowadziłam odrębną ewidencje VAT dla gospodarstwa i odrębną dla działalności. VAT rozliczałam w zbiorczej deklaracji VAT-7. Od stycznia tego roku muszę prowadzić ewidencję ...

  • bozena22235

    Dodano 2017-10-17 20:06 przez bozena22235

    JPK a podatek VAT

    Czy od 2018 będę musiała wysyłac JPK do urzędu skarbowego. Jestem podatnikiem VAT, całą dokumentacje prowadzę ręcznie, posiadam kasę fiskalną, jestem firmą jednoosobową.Proszę o poradę i z góry dziękuję.

  • Czura1815

    Dodano 2018-03-14 20:58 przez Czura1815

    Karta podatkowa a JPK

    Czy jestem zobowiązana wysyłać JPK, jeśli prowadzę firmę jednoosobową na karcie podatkowej (salon kosmetyczny)?

  • CamillaCa

    Dodano 2017-10-31 11:10 przez CamillaCa

    JPK dla samozatrudnionych zwolnionych z VAT?

    Czy jestem zobowiązana wysyłać JPK, jeśli prowadzę firmę jednoosobową zwolnioną z VAT (usługi zdrowotne)? Jeśli tak, to jak często, czy tylko na żądanie?Czy plik taki generuje się z programu komputerowego i czy należy go podpisywać podpisem kwalifikowanym (z czym wiąże się jego zakup), czy można prz...

  • mac899

    Dodano 2017-10-20 08:43 przez mac899

    JPK i VAT

    Witam,prowadzę działalność gospodarczą. Czy od 1 stycznia 2018 r. muszę wypełniać comiesięczną deklarację JPK VAT? Ponadto, rozliczam się VAT-7K i osiągam dochód nieprzekraczający 100 tys. zł rocznie.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • JPK na żądanie organu podatkowego. Co warto wiedzieć?

    JPK na żądanie organu podatkowego. Co warto wiedzieć?

    Już po 20 sierpnia urzędy skarbowe mogą wzywać średnich, małych oraz mikroprzedsiębiorców do przedstawienia na żądanie odpowiednich struktur JPK (Jednolitego Pliku Kontrolnego). W ten sposób na wezwanie organu skarbowego przedsiębiorcy ...

  • Struktura e-podatkowa JPK Księgi Rachunkowe (JPK_KR)

    Struktura e-podatkowa JPK Księgi Rachunkowe (JPK_KR)

    Struktura JPK_KR (dziennik, zapisy na kontach i zestawienie sald) zacznie obowiązywać wszystkich przedsiębiorców prowadzących księgi rachunkowe już 1 lipca 2018 r. Ordynacja podatkowa przewiduje, że obowiązkiem JPK będą objęte firmy ...

  • Od lipca 2018 r. księgi, faktury i wyciągi bankowe do fiskusa elektronicznie

    Od lipca 2018 r. księgi, faktury i wyciągi bankowe do fiskusa elektronicznie

    Z początkiem lipca 2018 r. fiskus będzie mógł się domagać od podatnika nie papierowych a elektronicznych ksiąg czy dowodów księgowych. Tylko niektórzy nie będą musieli spełniać tego obowiązku. Jakie konkretnie informacje będą ...

  • Dokumentacja podatkowa: cyfryzacja firm nieunikniona

    Dokumentacja podatkowa: cyfryzacja firm nieunikniona

    Najmniejsze firmy musiały przenieść swoje rejestry VAT do Internetu. Od 1 lipca br. na żądanie urzędnika skarbowego udostępniają mu także i pozostałe dokumenty firmowe w formie elektronicznej. Zdaniem resortu cyfryzacji rozwiązania typu ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.