eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Pełna księgowość, rozliczenie faktury VAT z odwrotnym obciążeniem


2017-08-26 17:47 autor: uciaszek

1 434 odsłon

Pełna księgowość, rozliczenie faktury VAT z odwrotnym obciążeniem

Witam,

prowadzę firmę budowlaną i jestem obecnie generalnym wykonawcą. Mam pytanie co robi firma z otrzymaną fakturą VAT od podwykonawcy, która jest z odwrotnym obciążeniem czy muszę ją rozliczać jeśli tak to z jaką stawką i czy jest ona wiążąca dla Urzędu Skarbowego.

Księgowa twierdzi, że one naliczają i odliczają 23% VAT, że przy podwykonawcach taka stawka obowiązuje. Ogólnie wykonuję usługi objęte stawką 8% i zawsze miałem zwrot VAT-u a od początku tego roku ciągle dopłacam jak to jest możliwe.

Kupuję materiał 23% ja wystawią fakturę VAT inwestorowi na 8% a ciągle mam dopłatę VAT. Pytam bo kilka razy już się pomyliły i chciałbym wiedzieć czy wszystko wykonują prawidłowo.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-08-29 14:40 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    zmiana podmiotu obowiązanego do rozliczenia VAT nie zmienia stawki podatku. Stąd jeżeli mamy do czynienia z budownictwem mieszkaniowym, to czy usługi są rozliczane w ramach odwrotnego obciążenia, czy standardowo, stawka podatku jest taka sama i wynosi 8%.
    Co to zmienia w Pana przypadku - jeżeli nie ma Pan liczonej proporcji VAT - niewiele. Tak jak księgowe wskazały, VAT należny przekształca się tutaj w VAT naliczony czyli się zeruje. Jest tak zarówno wówczas gdy stosują stawkę 23% jak i stawkę 8%.

    Dopłaty podatku wynikają zapewne z tego, że właśnie podwykonawcy obecnie wystawiają Panu faktury bez VAT. Wcześniej (przed 2017 r.) bowiem faktury od nich VAT zawierały - czyli odliczał go Pan w deklaracji. Obecnie tego brakuje. W związku z tym kwota podatku naliczonego jest odpowiednio niższa - widać niższa od podatku należnego.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • robertpedros

    Dodano 2016-03-03 08:42 przez robertpedros

    Błędnie naliczona stawka VAT

    Sprzedający błędnie określił stawkę VAT na 23% przy sprzedaży nieruchomości a powinien objąć ją stawką zw z tytułu braku zasiedlenia. Następnie otrzymałem zwrot podatku VAT z tytułu zakupu. W trakcie kontroli skarbowej u sprzedającego, doszło do ujawnienia błędnie naliczonej stawki.W chwili obecnej ...

  • Hanna78

    Dodano 2014-07-17 13:06 przez Hanna78

    VAT na usługi budowlane w Niemczech

    Jestem czynnym podatnikiem Vat UE zarejestrowanym w Polsce. Na zlecenie innego czynnego podatnika VAT UE zarejestrowanego w Polsce będę wykonywał usługę na terenie Niemiec polegającą na rewitalizacji terenów zielonych na zlecenie niemieckiego kontrahenta.
    Z jaką stawką podatku VAT mam wystawić faktu...

  • benw4259

    Dodano 2014-06-13 18:27 przez benw4259

    Kontrahent nie chce mi wystawić faktury VAT ze stawką 0 % choć spełniam wymagania!

    Witam,
    mam następujący problem: współpracuję z pewną firmą już 5 lat. Otrzymywałem od niej faktury na zakup towaru ze stawką 0%, posiadam NIP europejski, mam aktywny status podatnika VAT. Ostatnio przeprowadzałem się i aby było mi wygodniej odebrać towar podałem nowy adres dostawy, dane do faktury z...

  • Tymek88

    Dodano 2014-03-18 10:18 przez Tymek88

    Firma zarejestrowana w Belgii a wystawienie faktury VAT w Polsce

    Witam,
    mam zarejestrowaną firmę w Belgii. Zakupiłem w Polsce laptopa na firmę. W sklepie wystawiono mi i naliczono 23% VAT-u. Czy faktura VAT nie powinna być wystawiona z 0% stawką VAT? Jeżeli tak, to jak teraz odzyskać zapłacony podatek?

  • Dion

    Dodano 2020-06-04 17:59 przez Dion

    Jak dokonać podziału VAT dla inwestycji mieszkalno-usługowej?

    Będąc osobą prywatną nie prowadzącą działalności gospodarczej i właścicielem działki budowlanej otrzymałem warunki techniczne zabudowy i pozwolenie na budowę budynku mieszkalno-usługowego. Budowa się rozpoczęła.
    Budynek składa się z pierwszej kondygnacji (parteru) w całości przeznaczonej na własne c...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania