eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Jak rozliczyć VAT?


2016-05-12 07:57 autor: stach0226

2 291 odsłon

Jak rozliczyć VAT?

Witam serdecznie, 

założyłem firmę 9 maja, a więc całkiem niedawno. Jestem płatnikiem VAT. Wystawiłem klientowi fakturę w tym było 23% doliczonego VAT. Klient odpisał, co następuje: "Jako nowa firma jest Pan zwolniony z VAT do obrotu, nawet w przypadku bycia aktywnym podatnikiem VAT. Zwolnienie podmiotowe pozwala Panu wystawiać faktury w limicie  kwoty 150 000, ze stawką zw, czyli netto = brutto. Obejmuje to osoby indywidualne i firmy."

Czy klient ma rację? Czy w takim razie będąc płatnikiem VAT wystawiam faktury bez VAT, czyli jako zwolniony tj. 0%? Czy w takim układzie i tak mogę odliczyć należy mi VAT za faktury, które ja opłaciłem i koszty poniesione w związku z prowadzeniem działalności?

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-05-12 20:46 autor odpowiedzi: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

    Podatnicy mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, gdy wartość sprzedaży nie przekroczyła u nich kwoty 150 000 zł, wynika to z dyspozycji art. 113 ustawy o vat (Niektórzy podatnicy nie mogą korzystać ze zwolnienia ze względu na rodzaj prowadzonej działalności), ale mogą to nie znaczy muszą, jeśli bardziej opłaca się Panu zrezygnować z tego zwolnienia, ma Pan do tego prawo, a z tego co Pan napisał wynika, że zarejestrował się Pan jako czynny podatnik VAT. Jeśli tak, wystawił Pan fakturę prawidłowo. Podatnicy korzystający ze zwolnienia nie muszą naliczać VAT od wykonywanych przez siebie czynności podlegających opodatkowaniu, a jednocześnie nie mogą korzystać z prawa do odliczania podatku naliczonego. Podejmując decyzję o dobrowolnej rezygnacji ze zwolnienia z VAT, trzeba mieć na uwadze zarówno zalety, jak i wady takiej decyzji. Korzystanie ze zwolnienia z VAT pozwala uniknąć wielu obowiązków, takich jak prowadzenie szczegółowych ewidencji, czy rozliczanie podatku VAT w miesięcznych bądź kwartalnych deklaracjach.

    doradca podatkowy

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-05-13 13:57 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    czyli mówiąc w uproszczeniu, jeżeli postanowił Pan rozliczać VAT, to mimo małego obrotu każda wykonana przez Pana czynność jest opodatkowana właściwą stawką (z reguły 23%). Jednocześnie od dokonanych zakupów odlicza Pan podatek naliczony.

    stach0226 skomentował/a odpowiedź 2016-05-13 14:08

    Dziękuję serdecznie za odpowiedzi. Pozdrawiam

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-12-11 10:41 przez konto usunięte

    Sprzedaż auta, od którego VAT nie był odliczany

    Prowadzę działalność gospodarczą, która jest zwolniona z VAT i kupiłem auto. amortyzowałem go i wykorzystywałem do tej działalności. W międzyczasie zostałem płatnikiem VAT, ale to auto było wykorzystywane jedynie do celów działalności z VAT-u zwolnionej. Chciałbym je teraz sprzedać. Czy mam obowiąze...

  • Robert_001

    Dodano 2017-05-30 10:31 przez Robert_001

    VAT w Unii Europejskiej

    Chciałbym dowiedzieć się czy świadcząc usługi fotograficzne (74.20.z) na terenie kraju dla klienta z UE (firma lub osoba prywatna), jestem zobowiązany posiadać NIP PL? Usługę wykonuje w Polsce, usługa wysyłana jest za granicę (e-mail lub pocztą), nabywca (firma) na rachunku (fakturze) będzie z kraj...

  • tom.tych

    Dodano 2013-11-17 13:27 przez tom.tych

    Czy montaż bez VAT jest możliwy?

    Witam,
    prowadzę świeżo rozpoczętą działalność, gdzie jestem vatowcem i napotkałem przy pierwszym poważnym zleceniu niebywale trudny problem.
    Chodzi o sprzedaż i montaż okien. Klient wyszedł z propozycją, aby nie umieszczać cen montażu na fakturze. Rozumiem, że chce w ten sposób mieć niższe koszty o ...

  • Władysław

    Dodano 2017-11-09 08:30 przez Władysław

    Kto i gdzie rozlicza składki i podatki. Co powinno być w fakturze?

    Prowadzę działalność gospodarczą, podatek liniowy. Jestem podatnikiem VAT. W ramach firmy zawarłem kontrakt z rekruterem w Wielkiej Brytanii na świadczenie pracy z kontrahentem w Belgii, podatnik VAT. Jestem rezydentem polskim.

  • cypis88

    Dodano 2016-03-29 13:10 przez cypis88

    Wystawienie faktury VAT dla podmiotu niebędącego VAT-owcem

    Witam, mam założoną jednoosobowa działalność gospodarcza, jestem VAT-owcem. Pełnie usługi ogólnobudowlane na terenie Niemiec, ślą firmy, która jest zwolniona z podatku VAT. W związku z tym, jeśli chcę wystawić fakturę VAT dla niemieckiej firmy, czy mogę ja wystawić z 23% podatkiem i rozliczyć go w p...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Utrata prawa do zwolnienia w VAT w trakcie roku

    Utrata prawa do zwolnienia w VAT w trakcie roku

    Za przedsiębiorcami już połowa roku. Ci, którzy korzystają ze zwolnienia w VAT, powinni zacząć uważniej monitorować wartość sprzedaży. Przekroczenie 150 000 zł spowoduje u nich utratę prawa do zwolnienia, a co za tym idzie, zrodzi ...

  • Kiedy powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT?

    Kiedy powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT?

    Większość drobnych przedsiębiorców może skorzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego i nie rozliczać podatku VAT. Zwolnienie to można przy tym utracić, jeżeli sprzedaż przekroczy określony ustawy limit, bądź można z niego zrezygnować ...

  • Utrata prawa i powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT

    Utrata prawa i powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT

    Do zwolnienia z podatku VAT można powrócić po upływie minimum roku licząc od końca tego roku, w którym prawo do tego zwolnienia zostało utracone. Tym samym podatnik, który prawo to utracił w lipcu 2010 r., ponownie ze zwolnienia mógł ...

  • Kiedy powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT?

    Kiedy powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT?

    Przekroczenie przez przedsiębiorcę limitu sprzedaży lub samodzielna rezygnacja ze zwolnienia z VAT-u spowoduje, iż przedsiębiorca nie będzie mógł przez pewien czas powrócić do zwolnienia. Na jak długo? Odpowiedzi sądów uściślają ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania