eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Faktury otrzymane w styczniu 2016 za dostawy i usługi 2015


2016-02-07 20:45 autor: Iman

2 434 odsłon

Faktury otrzymane w styczniu 2016 za dostawy i usługi 2015

Otrzymałam faktury w styczniu 2016r za dostawy i usługi z grudnia 2015 r. Obowiązek podatkowy u sprzedawcy z tyt. VAT należny powstał w grudniu 2015 r.. natomiast u mnie z powodu otrzymania faktury z opóźnieniem w styczniu (VAT naliczony).

Pytanie: Jakie przepisy mam zastosować do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury otrzymanej z opóźnieniem nowe jakie weszły w życie w 2016 r. - proporcja czy też stare z 2015 r.? Nigdzie nie znalazłam przepisów przejściowych.

Pozdrawiam serdecznie,
Beata

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-02-09 10:11 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  A jest Pani obowiązana do stosowania preproporcji?
  Tak - mamy tutaj niedopatrzenie ustawodawcy, który zdaje się zapomniał uregulować tę kwestię w przepisach przejściowych. Moim zdaniem jednakże ponieważ faktury dokumentują zakupy grudniowe, które to wtedy zostały spożytkowane, rozliczamy VAT na starych zasadach. Dopiero od stycznia stosowałbym nowe.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.