eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › VAT w rolnictwie


2015-02-28 22:19 autor: konto usunięte

2 408 odsłon

VAT w rolnictwie

Witam

jestem rolnikiem VAT-owcem, zakupiłem tunel foliowy i zastanawiam się czy wpisać go do ewidencji środków trwałych oraz czy jest to zakup inwestycyjny czy pozostały?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-03-03 07:31 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Środki trwałe zostały zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Co do zasady zakupy tego co używamy, a nie od razu zużywamy w firmie (tutaj gospodarstwie), a przekraczające 3 500 zł (w tym przypadku netto) są zaliczane do środków trwałych. Niemniej ważny tu jest także okres takiego wykorzystywania. Środki trwałe bowiem z założenia mają służyć ponad rok czasu.
    Tym samym jeżeli zakłada Pan, że wskazany tunel będzie wykorzystywany tylko w jednym sezonie w 2015 r., po czym się zużyje i nie będzie nadawał do dalszego wykorzystania, traktujemy go jako zakup pozostały. Jeżeli jednak tunel taki ma być wykorzystywany przez kilka lat, należy uznać go za środek trwały (oczwyiście patrzymy tutaj także na kryterium wartościowe).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Sznurek rolniczy z 8% stawką VAT

    Sznurek rolniczy z 8% stawką VAT

    Minister Finansów w dniu 29.12.2017 r. wydał interpretację ogólną nr PT1.8101.6.2017 w zakresie określenia właściwej stawki VAT dla sprzedaży sznurka rolniczego wykorzystywanego w celach rolniczych oraz nierolniczych.

  • Rozliczenie podatku VAT przy opłatach drogowych

    Rozliczenie podatku VAT przy opłatach drogowych

    Zasadniczo we wszystkich krajach europejskich istnieje jakaś forma opłat drogowych. Obowiązujące systemy ich pobierania charakteryzuje duża różnorodność i dynamika zmian. Brak jednolitego sposobu pozyskiwania pieniędzy od kierowców ...

  • Gmina nie zapłaci VAT od opłat za dworzec autobusowy

    Gmina nie zapłaci VAT od opłat za dworzec autobusowy

    Pobieranie przez gminę opłat w postaci daniny publicznej za korzystanie przez firmy z przystanków komunikacyjnych nie jest opodatkowane VAT. Powyższe działanie jest bowiem przejawem wykonywania władztwa publicznego, zaś organ pobierający ...

  • Utrata prawa do zwolnienia w VAT w trakcie roku

    Utrata prawa do zwolnienia w VAT w trakcie roku

    Za przedsiębiorcami już połowa roku. Ci, którzy korzystają ze zwolnienia w VAT, powinni zacząć uważniej monitorować wartość sprzedaży. Przekroczenie 150 000 zł spowoduje u nich utratę prawa do zwolnienia, a co za tym idzie, zrodzi ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania