eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrzędy / Sądy › Zasiłek dla bezrobotnych po pracy za granicą


2013-12-13 15:45 autor: kristin

1 759 odsłon

Zasiłek dla bezrobotnych po pracy za granicą

Witam,

pracowałam za granicą, później przebywałam na urlopie wychowawczym, który ukończyłam w sierpniu 2013. Rozwiązałam umowę o pracę z moim zagranicznym pracodawcą za porozumieniem stron. Od września jestem zarejestrowana w urzędzie pracy. Dostałam decyzję przyznającą mi zasiłek dla bezrobotnych, ale od grudnia czyli po 90. dniach.

W okresie przebywania na urlopie wychowawczym większość czasu mieszkałam w Polsce i nadal tu mieszkam, dlatego też decyzja o braku możliwości powrotu do pracy za granicę. Czy w zawiązku z powyższym mogę odwołać się od decyzji i wnosić o przyznanie mi zasiłku od września 2013?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-13 18:14 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W sytuacji kiedy umowa ulegnie rozwiązaniu za porozumieniem, okres wyczekiwania na zasiłek wynosi 90 dni. Odwołąć zawsze się można, ale stronie przysługuje prawo złożenia odwołania w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji. Po jego upływie odwołanie pozostawia się bez rozpoznania (jeżeli z ważnych przyczyn nie można było dochować terminu, można wystąpić o jego przywrócenie, wskazując powody opóźnienia).

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-14 20:32 autor odpowiedzi: kristin

  Witam ponownie,

  Czy jako podstawę odwołania moge podac art 75 ustawy o promocji zatrudnienia, mówiący o tym że w przypadku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem okres wyczekiwania wynosi 90 dni, chyba że m.in. rozwiązanie za porozumieniem nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania. Obecnie mieszkam w Polsce, a mój pracodawca jest za granicą.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-14 22:23 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Proszę dobrze przeczytać ten nartykuł. Nie ma w nim "chyba". Mówi dokładnie o tym,:

  Art. 75. 1. Prawo do zasiłku nie przysługuje bezrobotnemu, który:

  2) w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron, chyba że porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy albo rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania lub pracownik rozwiązał umowę o pracę w trybie art. 55 § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy;

  a dalej:

  2. Bezrobotnemu, o którym mowa w ust. 1, spełniającemu warunki określone w art. 71, zasiłek przysługuje:

  2) po okresie 90 dni od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy - w przypadku wymienionym w ust. 1 pkt 2 i 8;


  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urzędy / Sądy

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Praca

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.