eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrzędy / Sądy › Zaległy urlop wypoczynkowy po macierzyńskim i zwolnienie dyscyplinarne


2013-12-12 16:11 autor: konto usunięte

5 594 odsłon

Zaległy urlop wypoczynkowy po macierzyńskim i zwolnienie dyscyplinarne

Witam,

w art.163 &1 i &3 kp nie jest dokładnie powiedziane w jakiej formie pracownica ma złożyć wniosek o udzielenie urlopu. Czy mam to rozumieć tak, że w sposób przyjęty w regulaminie pracy pracodawcy? Regulamin pracy pracodawcy dopuszcza formę e-mail w wyjątkowych sytuacjach, które faktycznie nie są dokładnie wyliczone jakie to są. Uważam, że taką sytuacją jest brak dostępu pracownicy do poczty firmowej i systemu firmowego z uwagi na fakt pobytu na macierzyńskim.

Co też uczyniłam, aczkolwiek o wniosek o udzielenie całego zaległego wypoczynkowego urlopu po macierzyńskim wystąpiłam w formie pisemnej i nikt mnie nie poinformował, czy jest zgoda, czy nie więc w przekonaniu do dyspozycji zawartej w art. 163&3 KP zaczęłam korzystać z urlopu. Po tygodniu zachorowałam i to poważnie, byłam na zwolnieniu lekarskim aż do kwietnia (zwolnienie od grudnia do 2 kwietnia następnego roku). I dalej nikt mnie nie informował, czy mam zgodę na urlop czy nie, ale jednak była zgoda, bo otrzymałam pełne wynagrodzenie za urlop i zwolnienia lekarskie.

Od 3-12 kwietnia zaczęłam wykorzystywać zaległy urlop, o czym poinformowałam mailem pracodawcę (do kadr), by te dni zaliczył mi na poczet zaległego urlopu wypoczynkowego po macierzyńskim, a potem miałam zwolnienie na opiekę nad dzieckiem do 6 maja. I znów nikt mnie ani telefonicznie, ani mailem nie poinformował czy mam zgodę czy nie i też mi wypłacono za zwolnienie i urlop.

Od 7 do 20 maja znów mailem poprosiłam o zaliczenie mi tych dni, jako urlop a potem znów nastąpił powrót mojej choroby, który łączył się z pobytem w szpitalu aż do 12 czerwca. Od 13-14 czerwca też poprosiłam mailem o urlop a od 14 czerwca aż do 26 lipca miałam zwolnienie wraz z pobytem szpitalu. Jednakże 27 czerwca kadrowa poinformowała mnie, że nie ma akceptacji od mojej nowej przełożonej za dni 13-14 czerwca, więc po podaniu mi do niej nr tel. zadzwoniłam i zapytałam dlaczego, a ona stwierdziła, że ten mail do niej nie dotarł.

Zdziwiłam się bo zawsze na te same adresy mailowe pisałam i było dobrze a tu nagle taka zmiana. I od razu zapytała, co zamierzam dalej, więc ja jej odpowiedziałam, że od lipca chcę wrócić już do pracy a przełożona zapytała, czy może poszłabym na wychowawczy, a ja stanowczo zaprzeczyłam i poprosiłam ja o spotkanie w celu ustalenia powrotu do pracy, więc kazała mi zadzwonić do siebie w dniu jutrzejszym co też uczyniłam, ale nie odbierała już ode mnie telefonu ani nie odpowiadała na sms-y aż do 17 lipca, kiedy otrzymałam poleconym zwolnienie dyscyplinarne wypisane dzień po rozmowie telefonicznej ze mną tj. 28.06. Fakt, że został przekroczony termin na wysłanie mi zwolnienia w trybie art.52 kp - nieusprawiedliwiona obecność za 13-14 czerwca.

Czy to może być wystarczającą przesłanką przed sądem do tego, by przywrócić mnie do pracy, o co wnoszę? Przecież ja cały czas działałam w przekonaniu, że legalnie i zgodnie z prawem wykorzystuje swojego prawo z art 163&3 kp. Uważam, że nie działałam z winy umyślnej. Czy w stopniu rażącego niedbalstwa a jedynie lekkomyślnie co nie znaczy, że dążyłam i godziłam się na naruszenie moich obowiązków. Przecież to nie jest ciężkie naruszenie obowiązków, a tym samym nie była ani z zawinionego działania ani nie naraziłam na szkodę mojego pracodawcy, gdyż od 18 miesięcy nie byłam obecna w pracy- ciąża, macierzyński, urlop i chorobowe, więc nie byłam też ujmowana w planach urlopowych.

Moje stanowisko miało zastępcze a poza tym w tych dniach tj. 13-14 czerwca mój oddział przechodził gruntowny remont. Czy nie zdezorganizowałam pracy oddziału ani pracowników, których nawet nie znam - nowe osoby - ani też nie byłam z nikim z klientów naszej firmy umówiona, więc nie zniweczyłam kontaktów handlowych.

Uważam, że chciano się mnie pozbyć, bo urodziłam dziecko, więc mogę być dla nich nie "efektywna" w pracy. Proszę o odpowiedź, jakiego stanowiska sądu w tej sytuacji mogę się spodziewać? Z dnia na dzień zostawili mnie bez pracy i bez możliwości uzyskania zarobku czy nawet zasiłku dla bezrobotnych.

Nikt nie chce zatrudnić pracownika, którego świadectwo pracy ma wpis zwolniony z art. 52 kp, czego już doświadczyłam na swojej skórze a moje oszczędności już graniczą poniżej normalnego standardu życia, a mąż ma taką pracę - budowlanka - że do końca wiosny będzie miał kłopot z uzyskaniem pracy. Czy sąd może przychylić się do mojego wniosku i przywrócić mnie do pracy, a tym samym zostałoby mi wypłacone 3-miesięczne wynagrodzenia (art. 57 kp). Pracowałam w tej firmie 7 lat.

Pozdrawiam

Pytanie zaktualizowano 2013-12-13 14:54

Witam Panie Grzegorzu,

Dziękuję za odpowiedź ale nie bardzo wiem do czego w tej sprawie maja mi służyć potwierdzenia odbioru listów poleconych. Wg mnie potwierdzenie odbioru nie dowodzi czy przełożony wyraził zgode czy nie wyraził zgody. Jedynie skutkuje tym, że otrzymał wniosek listem poleconym.

W moim przypadku chodzi o to , ze czy to na wniosek czy na maila(bo taką formę też dopuszcza nasz regulamin pracy) nie otzrymałam żadnych info czy mam zgode czy nie a i tak wypłacano mi wynagrodzenie za urlop i zdejmowano liczbę odebranych dni urlopu z liczby zaległego urlopu. oprócz tego ostatniego w czerwcu kiedy przełoózna dowiedziała się , że chce wrócić do pracy.

Prosze o odpowiedź

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-12-12 17:30 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    To czy sąd przychyli się do Pani wniosku czy też podtrzyma decyzję pracodawcy dowie się Pani po sprawie, więc tego tutaj nie rozstrzygniemy. Ze swojej strony dodam tylko ,aby następne pisma doręczała Pani w sposób, który da Pani pewność, że pracodawca je otrzymał np. za potwierdzeniem odbioru. W ten sposób uniknie Pani wielu niespodzianek.

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-13 16:58 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    No włąśnie. Jeżeli na ten ostatni list miałaby Pani potwierdzenie, to przełozona nie mogłaby twierdzić, że go nie otrzymała.

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-14 14:56 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam,

    Panie Grzegorzu ostatnie trzy razy o urlop prosiłam przez maila (cały czas na te same adresy-kadrowa i przełożona) i dwa pierwsze były zaakceptowane a ten trzeci i niewiem dlaczego skoro te same adresy mailowe były i mam te korespondencję . Poza tym 15 lipca wysłałam poleconym za zwrotnym potwierdzeniem i mam podpis odebrania przez centralę mojej firmy i co z tego , nikt mnie nie poinformowakl czy mam zgode czy nie . I co w takim przypadku mam zrobić? jaki mam regres do przełozonej kiedy faktycznie otrzymała wniosek a nie udzieliła mi żadnej odpowiedzi ? Czy pprzełoózny ma obowiązek odpowiedzieć na mój wniosek , bez wzgledu na to czy udzieli zgody czy nie? Jeżeli tak to jaka jest do tego podstawa prawna.

      Uprzejmie prosze o odpowiedź.

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-14 22:46 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Od 15 lipca już nie długo minie pół roku. Co w takiej sytuacji chce Pani osiągnąc, już po terminie? Artykuł 264 kodeksu pracy, który zawiera termin siedmiodniowy na wniesienie odwołania od wypowiedzenia, może nie jest zbyt długi, ale jest i trzeba go respektować. A jego uchybienie może prowadzić do oddalenia powództwa.

    justyna8141

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2013-12-16 15:03

    Panie Grzegorzu ja już wniosłam powództwo i to 26 lipca i nie długo będzie sprawa, pytam tylko czy pracodawca ma obowiązek udzielenia odpowiedzi na wniosek ? czy ma prawo pozostawić go bez odpowiedzi , jeżeli tak i robi to za każdym moim wnioskiem to mogę uznać , że taka praktyka jest stosowana przez mojego pracodawcę, czy dobrze rozumuję?

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-12-17 15:27 przez konto usunięte

    Zwolnienie w trybie 52 KP

    Co może orzec sąd w przypadku, gdy został przekroczony termin na skuteczne doręczenie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 52 KP, co na pierwszej rozprawie zaznaczył sąd i zawezwał strony do ewentualnej ugody, do której jednak nie dojdzie z uwagi na brak porozumienia między nami...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-10-28 21:56 przez konto usunięte

    Czy należy mi się zaległy urlop wypoczynkowy za lata 2011-2013?

    Witam,
    w lutym 2012 urodziłam, byłam na urlopie macierzyńskim, po którym złożyłam wniosek o urlop wypoczynkowy. W trakcie urlopu wypoczynkowego zachorowałam i jestem na zwolnieniach do dnia dzisiejszego.
    Chciałabym złożyć wniosek o urlop wychowawczy, ale wcześniej chciałabym złożyć wniosek o urlop w...

  • Lucynka123456

    Dodano 2017-07-18 19:34 przez Lucynka123456

    Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym

    Witam,chciałbym się zapytać o urlop wypoczynkowy. Do końca roku jestem na urlopie wychowawczym. Od stycznia planuję iść na urlop wypoczynkowy zaległy (pracodawca wyliczył mi 3 miesiące urlopu zaległego). Kiedy muszę złożyć wniosek o urlop? Czy pracodawca może mi odmówić (będę chciała od razu po wych...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-11-07 12:06 przez konto usunięte

    Podstawa wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim z literką B po rocznym urlopie wychowawczym

    Witam,
    mam jeszcze pytanie: jak będzie liczone moje wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim? Syna urodziłam w lipcu 2011 roku, potem był urlop macierzyński maksymalnie wykorzystany i dalej zaległy urlop wypoczynkowy i urlop za dany rok, przerwany zwolnieniem lekarskim na ok. 4 miesięcy na mnie.
    Późnie...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-12-13 14:59 przez konto usunięte

    Wniosek o urlop a obowiązki pracodawcy

    Witam,
    czy pracodawca jest zobowiązany odpowiedzieć zarówno pozytywnie jak i negatywnie na wysłany do niego wniosek o urlop w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim przez pracownika?
    Jeżeli tego nie uczynił, to jaki mam regres w stosunku do pracodawcy? Wniosek został wysłany do pracodawcy 15 li...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Urlopy 2021 - jakie nowe prawa pracodawcy, a jakie pracownika?

    Urlopy 2021 - jakie nowe prawa pracodawcy, a jakie pracownika?

    Wielu Polaków planuje już wakacyjny wypoczynek. Eksperci z firmy inFakt przypominają, jakie zmiany w przepisach urlopowych zaszły w wyniku wprowadzenia stanu epidemii, kiedy pracodawca może nie zgodzić się na urlop lub odwołać z niego ...

  • Prawo do urlopu wypoczynkowego: co zmieniła pandemia?

    Prawo do urlopu wypoczynkowego: co zmieniła pandemia?

    Jednym z podstawowych, ujętych w przepisach Kodeksu pracy, uprawnieniem pracowniczym jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Pandemia nic w tej kwestii nie zmieniła, chociaż warto zdawać sobie sprawę, że pewne uregulowania kwestii urlopowych ...

  • Zaległy urlop do 30 września

    Zaległy urlop do 30 września

    Nie zawsze istnieje możliwość wybrania urlopu wtedy, kiedy całkowicie nam to odpowiada, niekiedy także nawał obowiązków służbowych lub trudna sytuacja firmy nie pozwalają na wykorzystanie należnego urlopu w terminie, jaki nakazuje Kodeks ...

  • Przedsiębiorca na urlopie

    Przedsiębiorca na urlopie

    Urlop wypoczynkowy, macierzyński czy tzw. „chorobowe”. O ile jasne jest, że dotyczą one osób zatrudnionych na umowę o pracę, o tyle nie jest oczywiste czy dotyczą również osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Na ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urzędy / Sądy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania