eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Niewykorzystany urlop a koniec umowy o pracę


Szukaj pytań i odpowiedzi

Wpisz szukane słowa:

np. zasiłek macierzyński, zwolnienie lekarskie » zobacz popularne tematy

2012-11-29 22:20 autor: chrupek.wow

6 783 odsłon

Niewykorzystany urlop a koniec umowy o pracę

Witam. Moje pytanie dotyczy porady w sytuacji: pewna osoba została zatrudniona na umowę zlecenie. Umowa została skonstruowana na rok i kończy się 31 grudnia b.r. Osoba ta w dniu dzisiejszym 29 listopada została poinformowana o konieczności znalezienie innego zatrudnienia. Osoba ta nie wykorzystała urlopu.

Pytanie co powinna zrobić. Czy może z dnia na dzień zdecydować się na urlop? W firmie, w której jest zatrudniona jest zbyt mało pracowników, aby działalność funkcjonowała przy jej nieobecności. Z tego też powodu nie wykorzystała tego urlopu do tej pory. Czy pracodawca może odmówić jej tego urlopu? Jeśli tak to czy należy jej się wypłata rekompensująca urlop?

Ponadto osoba ta obawia się, że chcąc uzyskać urlop lub ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop może mieć nieprzyjemności, w stylu próby zwolnienia dyscyplinarnego lub złej opinii. Czy wraz ze świadectwem pracy dostaje się jakąś opinię dla przyszłego pracodawcy?

Dodam, iż powyższa osoba ma ponad 20 letni staż pracy, zatem urlop powinien wynosić 26 dni roboczych. Bardzo proszę o odpowiedź.

Pytanie zaktualizowano 2012-11-29 22:53

Art. 171.

§1. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

czy w związku z tym artykułem mogę rozumieć, że skoro umowa wygasa 31 grudnia 2012 roku to jeśli do 31 grudnia osoba nie wykorzysta ani jednego dnia urlopu wypoczynkowego to należy jej się ekwiwalent pieniężny za 26 dni urlopu? czy artykuł odnosi sie do tego, że jeśli np. komuś wygasa umowa w czerwcu a nie zdążył wykorzystać całego urlopu to wówczas należy się ekwiwalent pieniężny? bardzo proszę o odpowiedź, gdyż sprawa jest naprawdę plna. Ponadto, jak uzyskać taki ekwiwalent? czy potrzebna jest pisemna prośba do pracodawcy a jeśli tak to w jakiej formie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-11-30 09:51 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

    Witam!

    Ekwiwalent za niewykorzystany urlop co do zasady należy się osobie w przypadku niewykorzystania urlopu z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

    Często pracodawcy wysyłają odchodzących pracowników na urlopy, ale w tym wypadku, jeśli pracownikowi zostało 26 dni urlopu do wykorzystania do końca roku, to nie jest fizycznie możliwe, by w całości wykorzystał.

    Pracodawca ma jednak prawo wysłać pracownika na urlop np. w okresie wypowiedzenia. Jeśli zaś rozwiązanie umowy kończy się w czerwcu, to urlop nalicza się oczywiście proporcjonalnie do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

    Obowiązek wypłaty ekwiwalentu powinien być zrealizowany bez wniosku pracownika.

    Zielona Linia udziela informacji na temat wsparcia oferowanego przez urzędy pracy, a także zagadnień z zakresu Kodeksu pracy. Zapraszamy tel. 19524

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-11-30 13:57 autor odpowiedzi: chrupek.wow

    "Ekwiwalent za niewykorzystany urlop co do zasady należy się osobie w przypadku niewykorzystania urlopu z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

    Często pracodawcy wysyłają odchodzących pracowników na urlopy, ale w tym wypadku, jeśli pracownikowi zostało 26 dni urlopu do wykorzystania do końca roku, to nie jest fizycznie możliwe, by w całości wykorzystał"

    Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź

    Czyli mogę rozumieć, że jeśli pracodawca w ogóle nie udzieli urlopu do końca roku to wraz z dniem wygaśnięcia umowy o pracę, czyli 31 grudnia 2012 roku powinien wypłacaić ekwiwalent pieniężny bez żadnej prośby pracownika? W tym dniu powinien także wydać świadectwo pracy? Czy w takim wypadku powinno to być uwzględnione w powyższym świadectwie. Obawiamy się bowiem, że pracodawca może nie wywiązać się z tego obowiązku. JAk najlepiej zabezpieczyć w tym przypadku pracownika przed brakiem rzetelności ze strony pracodawcy? i co zrobić jeśłi pracodawca w dniu wygaśniecia umowy nie będzie chciał wypłacić ekwiwalentu pienieżnego?  Ponadto ekwiwalentu w jakiej wysokości można się spodziewać? Pracownik zatrudniony jest na cały etat i zarabia 1500 zł brutto, netoo jest 1200 z małą końcówką. Czy dzielić to na 30 dni, 31 dni czy ilość dni roboczych w miesiącu, a jeśli tak to w jakim miesiącu?

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Praca

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.