eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Umowa na czas określony a ciąża i zasiłek macierzyński


2019-01-22 15:48 autor: karolinatem

5 171 odsłon

Umowa na czas określony a ciąża i zasiłek macierzyński

Dzień dobry,

mam pytanie odnośnie umowy i zasiłku macierzyńskiego. Z końcem marca 2019 kończy mi się umowa na czas określony, ale koniec pierwszego trymestru ciąży przypada mi na 24.03.2019.

Wiem, że moja umowa automatycznie przedłuża się do dnia porodu. Czy później przysługują mi jakiekolwiek pieniądze po wygaśnięciu tej umowy? Wiem, że nie będę jej przedłużać z pracodawcą. Martwię się, że zostanę bez pieniędzy po urodzeniu dziecka.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2019-01-22 20:09 autor odpowiedzi: Jowita

    Jeżeli umowa zostanie przedłuzona do dnia porodu,to po ustaniu zatrudnienia będzie przysługiwał zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2019-01-23 15:16 autor odpowiedzi: karolinatem

    Dziękuję !
    Kadrowa wysłała mi również mailem taką odpowiedź (może się jeszcze komuś przyda ?).   W przypadku umowy na czas określony i ciąży oraz w przypadku umowy na czas nieokreślony, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.Kodeks pracy w jednym z artykułów traktującym o umowie na czas określony stanowi, że umowa zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Oznacza to, że umowa z mocy prawa (nie składa się w tym celu żadnych wniosków) ulega przedłużeniu do dnia porodu, jeśli w planowanym dniu jej rozwiązania pracownica przekroczyła 3. miesiąc ciąży. Zakaz rozwiązywania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży obowiązuje również w sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia (potwierdza to SN w wyroku z 2 czerwca 1995 r., I PRN 23/95). Aby pracodawca był świadomy, że jego pracownica jest w ciąży, jest ona zobowiązana przedstawić mu zaświadczenie o stanie ciąży (art. 185 par. 1 kodeksu pracy). Pracodawca może poinformować pracownicę o fakcie przedłużenia umowy, choć nie ma takiego obowiązku.

    2.    Zwolnienie lekarskie podczas okresu ciąży jest pełnopłatne (100%)    

    3.    Umowa o pracę wygasa z dniem porodu a zasiłek macierzyński  za okres równy nienależnemu już urlopowi macierzyńskiemu wypłaca ZUS również w wysokości 100%.

    4.    Dokumenty :

    - zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia,

    - skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,

    - świadectwo pracy albo inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy

    - zaświadczenie płatnika składek (pracodawcy) wystawione na druku ZUS Z-3.

    do ZUS składa pracownica.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Agataa4

    Dodano 2016-06-09 20:29 przez Agataa4

    Urlop macierzyński oraz wychowawczy a kończąca się umowa

    Witam,jestem zatrudniona na umowę na czas określony do 01.10.2016. Jestem w ciąży, termin porodu mam na grudzień 2016 r.Proszę o odpowiedź, czy będzie mi przysługiwał urlop macierzyński oraz wychowawczy?

  • konto usunięte

    Dodano 2016-05-01 10:34 przez konto usunięte

    Umowa na czas określony a ciąża. Jakie warunki spełnić by przedłużono umowę do dnia porodu?

    Witam,mam takie pytanie, a mianowicie pracuję u jednego pracodawcy od lutego tego roku. Najpierw dostałam umowę o pracę na 2-miesiączny okres próbny, a następnie przedłużono mi umowę o pracę na czas określony do końca roku. Wcześniej pracowałam ponad 1,5 roku u innego pracodawcy na umowę o pracę na ...

  • Sandra302

    Dodano 2017-07-17 13:35 przez Sandra302

    Umowa na czas określony a ciąża. Co z macierzyńskim?

    Witam serdecznie,
    mam umowę do 15.12.2017, okazało się, że jestem w ciąży, chciałam się zapytać co w tym wypadku mogę zrobić?
    Wiem, że pracodawca nie może mnie zwolnic do końca ciąży, ale co dalej? Urodzę w marcu 2018. Czy przysługuje mi prawo do urlopu macierzyńskiego, płatnego przez rok?
    Pozdrawia...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-08-19 22:36 przez konto usunięte

    Ciąża a koniec umowy o pracę

    Witam, 15.08.2014 r. byłam w 6 tyg. ciąży, a umowa o pracę kończy mi się 14.11.2014 r. Co dalej, czy umowa zostanie mi przedłużona do czasu porodu i czy przysługuje mi urlop macierzyński i zasiłek macierzyński? Z góry dziękuję.

  • m4rtul4oo7

    Dodano 2018-11-21 18:28 przez m4rtul4oo7

    Ciąża po ciąży. Co z macierzyńskim?

    Witam, obecnie przebywam na rocznym macierzyńskim do 5 grudnia 2018. Umowa na czas określony do 31 grudnia 2018 (dziś się dowiedziałam, że nie będzie przedłużona). Poród zaplanowany na 22 grudnia 2018. Planuję po macierzyńskim iść na zwolnienie. Nie wiem czy jest to słuszna decyzja, bo mam 46 dni za...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

    Dla kogo i kiedy zasiłek macierzyński?

    Zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego zostały uregulowane w ustawie z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

  • Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich

    Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich

    Od 19 grudnia 2006 r. wchodzą w życie nowelizacje Kodeksu pracy i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nowe przepisy m.in. wydłużają okres urlopu macierzyńskiego i okres wypłaty ...

  • Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

    Wyższy zasiłek macierzyński? Złóż wniosek do 17 maja

    Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas tylko do 17 maja na złożenie wniosku o ustalenie wyższej wysokości tego świadczenia. Ci, którzy tego nie zrobią, będą mieć wypłacany zasiłek w ...

  • Urlop macierzyński można przerwać

    Urlop macierzyński można przerwać

    Mama przebywająca na urlopie macierzyńskim może go przerwać, jeśli ona lub dziecko wymagają opieki szpitalnej - zwraca uwagę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania