eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Zwolnienie chorobowe z powodu ciąży w ostatnim dniu urlopu wypoczynkowego


2017-03-30 13:32 autor: podluch1

910 odsłon

Zwolnienie chorobowe z powodu ciąży w ostatnim dniu urlopu wypoczynkowego

Witam!

Po urlopie macierzyńskim odbierałam zaległy urlop wypoczynkowy - do dnia 28 marca 2017, a po nim od dnia 29 marca miałam przejść na urlop wychowawczy do dnia 9 maja, kiedy to kończy się moja umowa o pracę. 28 marca dowiedziałam się, że jestem w 4 tygodniu zagrożonej ciąży i dostałam zwolnienie chorobowe, które przesłałam do kadr. Zwolnienie zaczynało się 28 marca.


Kadrowa napisała, że wynagrodzenie chorobowe wypłacą mi za dzień 28 marca, ale od 29 jestem na urlopie wychowawczym na którym nie mam prawa do wynagrodzenia chorobowego, oraz że gdybym chciała z urlopu wychowawczego zrezygnować, to muszę powiadomić pracodawcę na minimum 30 dni przed planowanym powrotem po uprzednim wykonaniu badań lekarskich. Poproszono także o zaświadczenie, w którym tygodniu ciąży jestem.

Czy zwolnienie chorobowe nie przerywa ciągu urlopu? Nie jest ono ważne, mimo że zaczęło się w ostatnim dniu urlopu wypoczynkowego? Co należałoby zrobić w tej sytuacji, aby otrzymać zasiłek chorobowy - zrezygnować z urlopu wychowawczego i w dniu powrotu złożyć zwolnienie?

Pytanie zaktualizowano 2017-03-30 13:35

czy wiek ciąży ma tu znaczenie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-03-30 14:02 autor odpowiedzi: Jowita

  Zwolnienie L-4 nie przerywa urlopu wychowawczego. 

   Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:

  1/ w każdym czasie za zgodą pracodawcy,

  2/ po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy (nie wymagana zgoda pracodawcy).

   

  podluch1 skomentował/a odpowiedź 2017-03-30 14:06

  czyli fakt że zaczyna się ono w dniu urlopu wypoczynkowego nie ma tu znaczenia bo i tak urlop wychowawczy zaczyna się mimo zwolnienia chorobowego?

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-03-30 14:17 autor odpowiedzi: podluch1

  dziękuję za odpowiedź

  czyli fakt że zwolnienie zaczyna się w dniu urlopu wypoczynkowego nie ma tu znaczenia bo i tak urlop wychowawczy zaczyna się następnego dnia mimo zwolnienia chorobowego?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-03-30 18:43 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie ma. Może Pani zlozyć wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego i w pierwszym dniu powrotu do pracy dać zwolnienie lekarskie. Tak proponuję.

  podluch1 skomentował/a odpowiedź 2017-03-30 21:15

  dziękuję bardzo za odpowiedź :) czy jeśli w dniu 9 maja (wtedy kończy mi się umowa) będę w 10 tygodniu ciąży to pracodawca nie będzie musiał przedłużyć umowy do końca trwania ciąży?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-03-31 08:34 autor odpowiedzi: Jowita

  Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • justynka264

  Dodano 2014-08-19 20:18 przez justynka264

  Powrót z urlopu wychowawczego a kolejna ciąża

  Witam, od czerwca 2013 przebywam na urlopie wychowawczym. Okazało się, że jestem w ciąży, więc złożyłam do pracodawcy prośbę o powrót do pracy od 1 września 2014 r.
  Czy mogę dać zwolnienie od razu po przyjściu do pracy, czyli od 1 września, czy muszę być w pracy chociaż jeden dzień i zwolnienie dać ...

 • potrzebujepomocy

  Dodano 2014-05-05 13:02 przez potrzebujepomocy

  Urlop wychowawczy, kolejna ciąża a kończąca się umowa

  Witam,
  jestem na urlopie wychowawczym (bezpłatnym) od 1.11.2013 do dnia 1.11.2014 roku, jednak jestem teraz w kolejnej ciąży (5. tydzień). Umowa z zakładem pracy kończy mi się 24.12.2014.
  Moje pytania brzmią następująco:
  - Czy jeśli wróciłabym teraz do pracy i dałabym zwolnienie L4 (ciąża), to czy z...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-03-31 12:13 przez konto usunięte

  Urlop wychowawczy a ciąża

  Witam,
  od października 2013 r. przebywam na urlopie wychowawczym. Okazało się, że jestem w ciąży. Chcę zrezygnować z urlopu wychowawczego i przejść na L4. Jak będzie liczona moja pensja? Czy będzie to średnia z ostatniego roku dzielona przez ilość miesięcy, w których otrzymywałam pensję? Czy przez 1...

 • agniecha1985

  Dodano 2013-11-20 19:02 przez agniecha1985

  Ciąża na urlopie wychowawczym

  Dzień dobry!
  Moje pytanie dotyczy ciąży na urlopie wychowawczym, a mianowicie: posiadam umowę na czas nieokreślony, obecnie przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym do 4 kwietnia 2014. Kilka dni temu dowiedziałam się, że jestem ponownie w ciąży. Będąc w pierwszej ciąży przeszłam na L4 i miałam p...

 • amorki241

  Dodano 2017-03-31 07:36 przez amorki241

  Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim a ciąża.

  Witam, obecnie jestem na urlopie wypoczynkowym miesiąc czasu. Urlop ten wykorzystuję po urlopie macierzyńskim. Jestem obecnie w drugiej ciąży.
  Czy mogę iść na zwolnienie lekarskie L4 przerywając urlop wypoczynkowy i czy będę miała płatne świadczenie chorobowe?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Choroby - najczęściej zadawane pytania

  Choroby - najczęściej zadawane pytania

  Każdemu z nas może przytrafić się choroba i wiążąca się z nią konieczność przebywania na zwolnieniu lekarskim. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w tym wypadku pytania i wątpliwości.

 • Prowadzenie działalności gospodarczej + umowa o pracę a składki ZUS

  Prowadzenie działalności gospodarczej + umowa o pracę a składki ZUS

  Na założenie działalności gospodarczej często decydują się osoby, które są już zatrudnione na etat. Istotną w tej sytuacji kwestią są składki ZUS. Jakim ubezpieczeniom należy podlegać w tym przypadku? Czy przedsiębiorca może ...

 • Praca na zwolnieniu lekarskim - czy jest dopuszczalna?

  Praca na zwolnieniu lekarskim - czy jest dopuszczalna?

  Bywają sytuacje, w których podczas zwolnienia lekarskiego nie da się uniknąć podpisywania dokumentów firmowych, wykonywania służbowych przelewów, czy też innych tego typu prac. Nawet bez wychodzenia z domu, czynności takie można ...

 • Przedsiębiorca na urlopie

  Przedsiębiorca na urlopie

  Urlop wypoczynkowy, macierzyński czy tzw. „chorobowe”. O ile jasne jest, że dotyczą one osób zatrudnionych na umowę o pracę, o tyle nie jest oczywiste czy dotyczą również osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Na ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.