eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Urlop wychowawczy, działalność i druga ciąża. Z ilu źródeł będzie macierzyński?


2016-04-16 13:17 autor: Madziszek

1 642 odsłon

Urlop wychowawczy, działalność i druga ciąża. Z ilu źródeł będzie macierzyński?

Witam,

obecnie kończy mi się zasiłek macierzyński, następnie przejdę na urlop wypoczynkowy i złożę wniosek o urlop wychowawczy. Mam też w planach otwarcie działalności gospodarczej.

Moje pytanie: czy jeśli na wychowawczym prowadząc działalność zajdę w ciążę macierzyński wypłacany jest z obydwu źródeł?

Mam w planach w około miesięcznej ciąży przejść na L4 ze względu na problemy zdrowotne i poronienie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-04-16 13:24 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Warunkiem uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. Przebywając na urlopie wychowawczym + działalność gospodarcza, składki na ubezpieczenie społeczne obowiązkowe będą z działalności gospodarczej a tym samym osoba może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W przypadku urodzenia kolejnego dziecka, zasiłek macierzyński będzie przysługiwał z obydwu tytułów.

    Madziszek skomentował/a odpowiedź 2016-04-16 13:37

    Rozumiem i L4 tez z obydwu tytułów? Proszę mi jeszcze powiedzieć czy z działalności gospodarczej macierzyński będzie liczony według nowych zasad ( średnia z 12 mies )? Czy to będą dwa tytuły sumowane ?

    konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2016-04-16 13:56
    Osoba, która przebywa na urlopie wychowawczym nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku (umowa o pracę). Zasiłek chorobowy będzie przysługiwał jedynie z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
    Podstawa do zasiłku macierzyńskiego będzie ustalana odrębnie dla każdego tytułu. Z działalności na nowych zasadach obowiązujących od 01-01-2016 r.

    Madziszek skomentował/a odpowiedź 2016-04-16 15:28

    Znalazłam tu informację o tym że można przerwać urlop wychowawczy na 30 dni i juz pierwszego dnia dać pracodawcy L4 ? I można otrzymywać zasiłek chorobowy w wysokości 100% wynagrodzenia.

    konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2016-04-16 15:35
    Należy jednak zastanowić się nad opłacalnym rozwiązaniem.  Osoba, która przerwie urlop wychowawczy i z umowy o pracę ma zagwarantowaną kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę z działalności gospodarczej obowiązkowo będzie podlegać tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, a więc nie będzie mogła przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego a co za tym idzie nie będzie mieć prawa do zasiłku macierzyńskiego
    konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2016-04-16 15:40
    Przerwanie urlopu wychowawczego spowoduje również, że zasiłek chorobowy z działalności przysługiwać nie będzie

    Madziszek skomentował/a odpowiedź 2016-04-16 15:48

    Myślałam że jest możliwość chorobowego z obydwu tytułów i tak samo macierzyńskiego lecz niestety widzę ze jest to bardziej skomplikowane i zakładanie działalności chyba nie opłaci się finansowo. Bardzo dziękuję za informacje .

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zaległe składki ZUS a prawo do zasiłku macierzyńskiego

    Zaległe składki ZUS a prawo do zasiłku macierzyńskiego

    Osoby prowadzące pozarolniczą działalność, podlegające obowiązkowo składkom emerytalnym, rentowym oraz wypadkowemu mogą przystąpić dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego i opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe. Mają wtedy ...

  • Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy - nowe stawki od 1 kwietnia 2024

    Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy - nowe stawki od 1 kwietnia 2024

    Od 1 kwietnia 2024 roku obowiązują nowe stawki jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej - zwraca uwagę Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu ...

  • Od 1 kwietnia wyższe odszkodowanie za wypadek przy pracy

    Od 1 kwietnia wyższe odszkodowanie za wypadek przy pracy

    Od 1 kwietnia wzrośnie wysokość jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy i chorób zawodowych - zwraca uwagę Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczony ...

  • 141 dni wolnych od pracy w 2024 roku

    141 dni wolnych od pracy w 2024 roku

    W 2024 roku nawet bez wykorzystywania urlopu czeka nas 115 dni odpoczynku. Tyle jest bowiem w ciągu roku sobót, niedziel i innych dni ustawowo wolnych od pracy. Jak dodamy do tego urlop, to okaże się, że na każdy dzień odpoczynku na pracę ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania