eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Przerwanie urlopu wychowawczego i powrót na to samo stanowisko


2013-11-05 17:15 autor: Luiza99

3 967 odsłon

Przerwanie urlopu wychowawczego i powrót na to samo stanowisko

Witam,

obecnie do 05.2014 przebywam na urlopie wychowawczym. Ponieważ jestem w drugiej ciąży poinformowałam pracodawcę listownie o przerwaniu urlopu wychowawczego zgodnie z art. 186 [3] pkt 2.K.P.

Zgodnie z Pana sugestią napisałam pismo tyle, że bardziej polubownie, gdyż nie chciałam tak ostro potraktować pracodawcy :) Treść pisma była następująca:

Na podstawie art.186 [3] pkt.2 K.P. proszę o umożliwienie rezygnacji z udzielonego mi od dnia 01.08.2012 r urlopu wychowawczego. Bardzo proszę o dopuszczenie mnie do pracy z dniem 29.11.2013 na dotychczasowych warunkach zatrudnienia.

List za potwierdzeniem odbioru wysłałam 29.10.2013, pracodawca otrzymał go 30.10.2013. Dnia 05.11.2013 r. otrzymałam odpowiedź odmowną (dla mnie niezgodną z pkt 4. art. 186) treści iż informują mnie iż nie wyrażają zgody na wcześniejszy powrót do pracy z uwagi na zatrudnienie na moje stanowisko innej osoby na okres udzielonego mi urlopu wychowawczego (do 05.2014). Co powinnam w takiej sytuacji zrobić?

Dnia 29.11 dostarczyć zwolnienie lekarskie, gdyż jestem w ciąży? Wybrałam powrót do pracy zgodnie z art.186 [3] pkt.2 K.P., a nie pkt 1, gdzie wymagana jest zgoda pracodawcy. Powinnam napisać jeszcze jedno pismo i poinformować, że postępowanie jest niezgodne z K.P?

Jeszcze jedno pytanie: czy na zwolnieniu L4 z tytułu ciąży mogę przebywać poza miejscem zamieszkania czy zakład pracy może mnie sprawdzić?

Będę wdzięczna za udzielenie szybkiej odpowiedzi.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-05 18:42 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Po wyznaczonym terminie powrotu do pracy przychodzi Pani do pracy i przynosi zwolnienie z kodem B (jeśli jest w ciązy). To co zrobi pracodawca nie wie nikt. W razie problemów zawsze ma Pani prawo odwołać się do PIP lub sądu.

    Luiza99 skomentował/a odpowiedź 2013-11-05 22:23

    Czy pracodawca może świadomie naruszać Kodeks Pracy?Obawiam się tego iż w dniu powrotu do pracy i zaniesienia przeze mnie L4 z kodem B pracodawca nie przyjmie tego do informacji,a mnie pozostanie sąd badz PIP.A podobno urlop wych.można przerwać w każdej chwili....a moje płatne L4 przepadnie w niepamięć i nikt mi tego nie wyrówna (od daty,którą podałam zachowując ponad 30 dni na poinformowanie pracodawcy).Wyślę jeszcze jedno pismo,w którym poinformuję pracodawcę o skierowaniu spr.do sądu /PIP.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-06 01:15 autor odpowiedzi: Luiza99

    Czy pracodawca może świadomie naruszać Kodeks Pracy?Obawiam się tego iż w dniu powrotu do pracy i zaniesienia przeze mnie L4 z kodem B i zaświadczenia od lekarza potwierdzającego iż jestem w ciąży pracodawca nie przyjmie tego do informacji,a mnie pozostanie sąd badz PIP.A podobno urlop wych.można przerwać w każdej chwili....a moje płatne L4 przepadnie w niepamięć i nikt mi tego nie wyrówna (od daty,którą podałam zachowując ponad 30 dni na poinformowanie pracodawcy).Wyślę jeszcze jedno pismo,w którym poinformuję pracodawcę,że łamie K.P. i że ostatecznie sprawa trafi do sądu,przecież nie mam już nic do stracenia???

    pozdrawiam serdecznie

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-06 08:46 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Niestety, jeżeli pracodawca będzie świadomie łamał przepisy, to nic innego Pani nie pozostaje jak poinformować o tym fakcie odpowiednie instytucje. Sama nie jest Pani w stanie wyegzekwować na pracodawcy niczego.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania