eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Zatrudnianie osób niepełnosprawnych


2013-09-10 22:04 autor: bjn

2 779 odsłon

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych

Czy osoba niepełnosprawna będąca uczestnikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej, posiadająca w orzeczeniu o niepełnosprawności zapis "praca żadna " może podjąć pracę na umowę o dzieło?

Pytanie zaktualizowano 2013-09-10 22:12

Zgadza się, natomiast kwestia dotyczy osoby będącej uczestnikiem warsztatów terapii zajęciowej, czy podejmując pracę moze nadal pozostać uczestnikiem WTZ.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-09-10 22:08 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Oczywiście, że tak.

  W przypadku pracy na umowę zlecenie, jak i na umowę o dzieło niepełnosprawność nie ma właściwie żadnego znaczenia. Co ważne, pieniądze z umów o dzieło nie są wliczane do progów zarobkowych osób, które pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-11 14:09 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Ciekawa sprawa. Celem warsztatów jest przygotowanie uczestników do samodzielnego zycia oraz pracy. Jeżeli uczestnik znalazł jakieś zajęcie, to niektórzy wychodzą z założenia, że dalsza terapia jest zbyteczna i można zakwalifikować jakąś inna osobę. Ale, nie ma żadnego przepisu (aktu prawnego), który wprost zabraniałby dorobienia sobie takiemu uczestnikowi terapii.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • sedbudsa

  Dodano 2013-10-24 12:43 przez sedbudsa

  Praca a emerytura i orzeczenie o niepełnosprawności

  Witam,
  chcielibyśmy zatrudnić pracownika na dozorcę, umowa o pracę (40/tyg.). Pracownik ten ma ustalone prawo do emerytury, stopień umiarkowany o niepełnosprawności. Czy z tego tytułu są dla pracodawcy jakieś dopłaty, dofinansowania i co z PFRON? Czy opłaca się zatrudnić takiego pracownika?

 • mariamarysia

  Dodano 2013-06-24 15:02 przez mariamarysia

  Dofinansowanie do pensji dla osoby niepełnosprawnej w stopniu lekkim

  Proszę o odpowiedź, czy pracownikowi zatrudnionemu na pełnym etacie (umowa o pracę) przysługuje dodatek do pensji i czy pracodawca jest zobligowany go wypłacać? Słyszałam, że pracodawca dostaje dodatek na takiego pracownika, tylko nie wiem, czy musi w związku z tym powiększyć jego pensję o otrzymaną...

 • kaceeer

  Dodano 2017-09-29 08:58 przez kaceeer

  Wymiar urlopu osoby niepełnosprawnej

  Proszę o poradę, jak prawidłowo wyliczyć wymiar urlopu osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Pracownik w okresie od 1 stycznia do 28 lutego pracował na cały etat natomiast od 1 marzec przeszedł na 1/4 etatu.

 • Traper

  Dodano 2016-03-14 09:11 przez Traper

  Osoba fizyczna, bezrobotna i niepełnosprawna a podatek od umowy o dzieło z fundacją

  Witam! Kto jest zobowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy w przypadku umowy o dzieło osoby fizycznej z fundacją - posiadającą osobowość prawną? I dalej, czy owa osoba fizyczna mająca orzeczenie o niepełnosprawności i zarejestrowana w Urzędzie Pracy traci status osoby bezrobotnej w przypa...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-06-19 15:58 przez konto usunięte

  Ciąża, a umowa na czas określony.

  Witam,
  jestem w 8. tygodniu ciąży, pracuję w supermarkecie jako kasjerka, jestem zatrudniona przez firmę zewnętrzną EKON, która zatrudnia osoby niepełnosprawne do pracy. Umowę mam do 31.12.2014 roku (z końcem ważności orzeczenia o niepełnosprawności kończy mi się umowa).
  Chciałabym dowiedzieć się cz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Umowy śmieciowe: czy można z nimi walczyć? Cz. 2

  Umowy śmieciowe: czy można z nimi walczyć? Cz. 2

  Do tak zwanych umów "śmieciowych" w prawie pracy zaliczane są, głównie przez związki zawodowe, umowy o pracę zawarte na czas określony. Stąd też z ich strony silny nacisk na wyeliminowanie tego rodzaju umów z obrotu prawnego.

 • Umowy śmieciowe: czy można z nimi walczyć?

  Umowy śmieciowe: czy można z nimi walczyć?

  Umowy "śmieciowe". To bardzo modny w ostatnim czasie temat. Dzięki związkom zawodowym, które wrzuciły do nich na równi umowy zlecenia, o dzieło oraz umowy o pracę zawarte na czas określony, usiłuje się zmusić ustawodawcę polskiego do ...

 • Kod niepełnosprawności pracownika a dofinansowanie do wynagrodzenia

  Kod niepełnosprawności pracownika a dofinansowanie do wynagrodzenia

  Czy orzeczenia o niepełnosprawności pracowników zawierające kody łączone, np. "05-R i 02-P" upoważniają pracodawcę do pobierania wyższego dofinansowania na tych pracowników?

 • Ciąża a praca: nadgodziny, delegacje, praca w nocy

  Ciąża a praca: nadgodziny, delegacje, praca w nocy

  Jakie prawa ma w pracy ciężarna kobieta? Czy szef może od niej wymagać pozostawania w pracy po godzinach lub wyjazdu w podróż służbową? Czy takie działanie pracodawcy jest dopuszczalne w świetle przepisów prawa pracy, oraz czy zgoda ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.