eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Czy faktycznie umowa o pracę i umowa zlecenia jest tym samym?


2013-07-22 01:23 autor: E

4 300 odsłon

Czy faktycznie umowa o pracę i umowa zlecenia jest tym samym?

Witam,

Posiadam umowę o dzieło, jednocześnie w tej samej firmie zaproponowano mi umowę o pracę na 1/5 etatu. Obecnie stwierdzono jednak, że nie dostanę umowy o pracę, a umowę zlecenie ponieważ "jest to to samo".

Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź, czy faktycznie jest to to samo?

Wydaje mi się, że przy umowie zlecenie nie przysługuje mi m.in. ubezpieczenie oraz nie jest ona wliczana do stażu pracy. Po rozmowie z szefem otrzymałam takie wytłumaczenie:

"Gdyby podstawa wymiaru składek/kwota brutto umowy/ była co najmniej 1600 /w 2013 r./ miesięcznie, zleceniobiorca po przepracowaniu każdego miesiąca zebrałby do emerytury jeden miesiąc stażu, umowa na brutto 668,71 na miesiąc odpowiada stażowi pracy równającemu się ułamkowi 41,79/100 miesiąca, dla porównania podstawa składek 800 daje staż pracy 1/2 miesiąca. Żeby uzyskać prawo do minimalnej emerytury należy przepracować 20 lat/kobieta/, przy krótszym okresie pracy, niż 20 lat, nie ma gwarancji uzyskania minimalnej emerytury, ale można otrzymać emeryturę poniżej minimalnej.

Reasumując, żeby kobieta miała zagwarantowana minimalną emeryturę, musi udokumentować co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych, które się liczą do emerytury (takim okresem nieskładkowym jest np. urlop na wychowanie dziecka), dla których podstawą do ubezpieczenia emerytalnego będzie co najmniej minimalne wynagrodzenie (w 2013 wynosi 1600 zł)."

Proszę o pomoc,
Z góry dziękuję i pozdrawiam

Edyta B

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-07-22 12:57 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    Umowa zlecenie nie jest tym samym co umowa o pracę, która gwarantuje pracownikowi więcej praw, jak: płatne urlopy, wlicza się do stażu pracy, obowiązuje okres wypowiedzenia czy też wynagrodzenie chorobowe

    Oceń odpowiedź 2 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Prawo pracy na wakacje, czyli o urlopach wypoczynkowych i nie tylko

    Prawo pracy na wakacje, czyli o urlopach wypoczynkowych i nie tylko

    Przepisy o urlopach wypoczynkowych zawierają kilka uprawnień, o których najczęściej przypominamy sobie dopiero w okresie wakacyjnym. Pierwszym z nich jest prawo pracownika do co najmniej jednej części wypoczynku trwającej nie mniej niż 14 ...

  • Umowy śmieciowe a umowa o pracę

    Umowy śmieciowe a umowa o pracę

    Pojęcie umowy o pracę jest obecnie przeciwstawiane tak zwanej umowie śmieciowej. Pod pojęciem tym kryją się umowa o dzieło i umowa zlecenie. Skąd się wzięło takie postrzeganie umów cywilnoprawnych?

  • Umowa cywilnoprawna – 7 aspektów, o których warto pamiętać

    Umowa cywilnoprawna – 7 aspektów, o których warto pamiętać

    Wraz z rozwojem firmy konieczne może stać się zatrudnienie współpracownika, który weźmie na swoje barki część jej zobowiązań. Początkujących przedsiębiorców często nie stać na zaproponowanie umowy o pracę. Wybierają więc umowę ...

  • Jakie koszty pracodawcy w 2014 r.?

    Jakie koszty pracodawcy w 2014 r.?

    Pracodawca zatrudniający pracownika na podstawie umowy o pracę musi się liczyć z tym, że ze wszystkich ponoszonych przez niego wydatków wynagrodzenie netto wypłacane pracownikowi to tylko 60 proc. ponoszonych kosztów. Reszta to podatki oraz ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania