eGospodarka.pl

Twoje ustawienia

Porady

Kategorie

EKSPERCI

Witam bardzo interesuje mnie sprawa powodów zwolnienia z pracy. Pracuję jako kelner w restauracji mam umowę o pracę do września, lecz kiedyś pracodawca powiedział mi iż jeśli coś mu nie będzie pasować, to zwolni od razu bez wypowiedzenia i nie mamy się wtedy co sądzić o to. Lecz dziś na koniec zmiany powiedział mi na sali w obecności pracownika i gości restauracji iż mam sobie szukać pracy do końca lutego, a powodem zwolnienia było to, iż poszedłem na rozmowę o pracę w innej firmie. Choć sam w dniu dzisiejszym jego żonie (szefowej) o tej rozmowie.

Chcę wiedzieć, jakie mam prawa, bo nie planowałem zmiany pracy. Czekam na odpowiedz

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-02-13 21:49 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Umowa sama wygasa z upływem terminu zawarcia . Jednakże zgodnie z art. 33 kodeksu pracy przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem , ale pod  warunkiem ,że  w umowie postanowienie o możliwości jej wypowiedzenia jest zawarte. Tak więc umowy o pracę zawarte na okres 6 miesięcy lub okres krótszy niż 6 miesięcy, nie mogą zostać rozwiązane w trybie wypowiedzenia.

  Klauzula umożliwiająca wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony, zgodnie z literalnym brzmieniem art. 33 KP, powinna być uwzględniona w treści umowy już przy jej zawieraniu, co oznacza, że przepisy prawa pracy w literalnym brzmieniu nie dopuszczają możliwości uzupełnienia o taką klauzulę treści umowy o pracę w późniejszym okresie.

  Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony dla swej skuteczności nie wymaga uzasadnienia, tak ze strony pracownika, jak i pracodawcy.

  Oceń odpowiedź 1 2

  skomentuj

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

PODOBNE PYTANIA

O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy Usenet

Copyright © Kasat Sp. z o.o.

 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.