eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Umowa ustna i praca na emeryturze. Czy tak zawarta umowa będzie zgodna z prawem?


2018-03-13 14:59 autor: Tomasz Kuna

357 odsłon

Umowa ustna i praca na emeryturze. Czy tak zawarta umowa będzie zgodna z prawem?

Jestem osobą fizyczna i nie prowadzę zadnej dzialalności. Jestem emerytem/rencistą. Chciałbym sobie dorobić na umowę zlecenie (ok. 4-5 godzin dziennie, w siedzibie firmy, przez okres ok. 6 miesięcy). Przedstawiciel tej firmy podał mi stawkę za godzinę pracy (10,50 zł netto) wypłacaną co miesiąca do ręki w zależności od liczy przepracowanych godzin (jak zaznaczył - wolałby do ręki, stawka netto). Umowa byłaby zawarta ustnie - co podobno jest zgodne z przepisami.
 
I tutaj moje pytania:

nr 1: w przypadku ww. warunków, kto jest zobowiązany do opłaty wymaganych świadczeń - tj. ZUS, zaliczka na podatek, itp.? Dlaczego pytam? Bo obawiam się, że w przypadku umowy ustnej oraz wypłaty do ręki, może on próbowac ukryć moje zatrudnienie przed ZUS czy fiskusem.

nr 2: gdybym w taki sposób zainklasował np. 2500 zł za 3 miesiące pracy i okazało by sie że zleceniodawca nie opłacił ZUS i/lub zaliczki na podatek od osób fizycznych, to kto poniości odpowiedzialmość przed ww. organami, ja - zleceniobiorca, czy on - zleceniodawca.

Nie chciałbym dać się oszukać lub wpuścić "w kanał".

Za odpowiedzi dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2018-03-14 22:47 autor odpowiedzi: Marek Zarządzki Radca prawny

    Umowa zawarta w formie ustnej także będzie ważna. Kodeks pracy w art.29 § 2. definiuje wymóg, aby umowa o pracę była zawarta w formie pisemnej, jednak niedopełnienie tego obowiązku nie jest zagrożone sankcją nieważności.

    Istotą pana pytania jest pytanie o realia prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca oszczędza na kosztach składek obowiązkowych i faktycznie zatrudnia „na czarno”, czyli bez ewidencji i dokumentów.

    Na pana pytanie mamy wskazanie ryzyka naruszenia przez pana ustawy o podatku od uzyskanych dochodów i groźby np. grzywny.

    W przypadku kontroli PIP, wobec niepotwierdzenia umowy pana pracodawca za za wykroczenie przeciwko prawom pracownika zostanie ukarany karą grzywny, co także nie powoduje to nieważności umowy.

    W takiej formie umowy i braku odprowadzania składek, pana sytuacja faktyczna i prawna nie odpowiada normie o którą panu chodzi.

    Wyboru w zasadzie nie ma, ponieważ umowa legalna to zgodność z przepisami prawa pracy, prawa podatkowego, ustawy o ubezpieczeniach społecznych i jej następstwa to uprawnienia w tych sferach.

    Istnieją i będą istniały % zatrudniania ludzi „na czarno”, ale dlatego bo są dla pracowników przymusem ekonomicznym (m. in. cudzoziemcy, rodziny, studenci, emeryci, starsi ludzie).

    Pracownik mając świadomość ochrony/braku, świadczeń/braku, bezpieczeństwa/braku, podejmuje ocenę co do formy zatrudnienia i decyzji o jej wyborze.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-03-15 05:59 autor odpowiedzi: Tomasz Kuna

    Dziękuję za odpowiedź. W międzyczasie nieco szukałem w internecie i im głebiej w las tym więcej drzew. Oczywiście decyzja nalezy do mnie i już została przekazana ewentualnemu zleceniodawcy, tj. umowa zlecenie pisemna i PIT-11 za pzrepracowany okres.

    Z tego co znalazłem w internecie rozumiem, że to zleceniodawca będący przedsiębiorcą /prowadzący działalność gospodarczą/, w przypadku zawarcia umowy ze zleceniobiorcą, którym jest osoba fizyczna, która nie prowadzi żadnej działalności, ma obowiązek odprowadzić wszystkie nalezne świadczenia za zleceniobiorcę, w tym ZUS i zaliczkę na podatek.

    I teraz pytanie czysto teoretyczne: od kogo ww. organy będą dochodzić uregulowania zaległych (niezaplaconych) świadczeń (ZUS, VAT), w przypadku uzyskania przez zleceniobiorcę dochodów na podstawie zawartej umowy zlecenia (przyjmijmy dla ułatwienia sprawy - zawartej na piśmie), jeżeli zleceniodawca ich nie uregulował w wymaganym terminie pomimo, że miał taki obowiązek, a zleceniobiorca otrzymał od zleceniodawcy zapłatę tylko w wyskokości netto, co potwierdzają zawarta umowa oraz np. pokwitowania otrzymywanych wypłat.

    Z Poważaniem TK


    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • fphgabriel5

    Dodano 2018-02-19 01:50 przez fphgabriel5

    Emerytura i umowa zlecenia. Jakie składki?

    Dzień dobry,będąc emerytem mundurowym podjąłem jeszcze pracę na umowę zlecenie. Chciałem dowiedzieć się, jakie skladki obowiązkowo muszę odprowadzać z tytułu umowy zlecenia?Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.fphgabriel5

  • gosiaczek1

    Dodano 2015-07-02 16:57 przez gosiaczek1

    Emeryt i praca na umowie zlecenia: jakie składki i potrącenia?

    Witam - jestem na emeryturze, wykonuję prace na umowy zlecenia. Czy od takich umów potrąca się składki emerytalne, czy tylko podatek i składki zdrowotne?

  • nauczycielka 2

    Dodano 2014-01-28 18:28 przez nauczycielka 2

    Jak rozliczyć przychód będąc na emeryturze?

    Jestem na wcześniejszej emeryturze nauczycielskiej. Pracuję na umowę o pracę i do tej pory nie przekraczałam limitu zarobków. W 2013 r. oprócz etatu dorobiłam u innego pracodawcy na umowę zlecenie, od której nie były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne.
    Czy przychody z umowy zlecenia wli...

  • ewasl

    Dodano 2014-08-19 19:56 przez ewasl

    Ile mogę dorobić jako nauczyciel?

    Mam 62 lata i 2 119 zł emerytury nauczycielskiej od 7 lat. Proszę o odpowiedź, ile mogę dorobić od września jako nauczyciel na umowie zlecenie.
    pozdrawiam Adam S

  • wiktoria1563

    Dodano 2018-02-26 10:45 przez wiktoria1563

    Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

    Dzień dobry,mam pytanie dotyczące dwóch różnych umów. Jeżeli pracuję w dwóch firmach na różnych umowach (o pracę i na zleceniu) w pełnym wymiarze godzin, to czy obaj pracodawcy ponoszą wszystkie koszty dotyczące ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych? Przykładowo zarobię na zleceniu więcej niż na umo...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Umowa zlecenia i umowa o dzieło a składki ZUS

    Umowa zlecenia i umowa o dzieło a składki ZUS

    Płatnicy chętnie zawierają umowę o dzieło, gdyż nie jest ona samoistnym tytułem do objęcia danej osoby ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym. Oznacza to, że osoby wykonującej pracę na podstawie takiej umowy nie ...

  • Umowy zlecenia ozusowane od 2016. Prezydent podpisał ustawę

    Umowy zlecenia ozusowane od 2016. Prezydent podpisał ustawę

    Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowelizacja rozszerza krag osób objętych obowiązkiem podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu na członków rad nadzorczych oraz osoby ...

  • Umowa zlecenia (umowa zlecenie)

    Umowa zlecenia (umowa zlecenie)

  • Rozliczenie podatku od umowy o dzieło

    Rozliczenie podatku od umowy o dzieło

    Jedną z form zatrudniania pracowników jest umowa o dzieło. Kodeks cywilny reguluje warunki dotyczące zawierania takich umów. Podpisuje się ją w sytuacji, gdy praca ma prowadzić do osiągnięcia określonego efektu (materialnego lub ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.