eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Czy można zmienić umowę z całego etatu na pół etatu po macierzyńskim?


2017-06-08 17:47 autor: ania

823 odsłon

Czy można zmienić umowę z całego etatu na pół etatu po macierzyńskim?

Witam,

skończyłam macierzyński w styczniu, dokładnie 19., po czym musiałam odebrać zaległy urlop, a następnie przebywałam na opiece nad chorym dzieckiem.

Obecnie sama jestem na L4. Umowa na cały etat. W poprzednim miesiącu zorientowałam się po otrzymaniu wynagrodzenia oraz po telefonie do firmy, że jestem na pół etatu - przy czym ja nic nie podpisywałam, a wynagrodzenie jest znacznie niższe niż było.

Moje pytanie: czy firma może od tak zmienić mi umowę nie informując mnie o tym oraz czy to właśnie ze względu na to, że jestem na L4?

Proszę o odpowiedź w tej sprawie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-06-08 18:24 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Nie, pracodawca nie może ot tak sobie zmienić warunków o pracy. Służy temu wypowiedzenie zmieniające warunki zatrudnienia, ale podczas usprawiedliwionej nieobecności w pracy podlega Pani ochronie. W czasie chorobowego powinna Pani otrzymać 80% wynagrodzenia.

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Mała1977

  Dodano 2013-06-21 16:07 przez Mała1977

  Umowa na pół etatu, bo często biorę zwolnienie na dziecko?

  Witam,
  Mam takie pytanie dotyczące mojej pracy. Wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim w marcu 2013 r., bo sytuacja materialna nie pozwoliła mi pozostać z dzieckiem na urlopie wychowawczym. Od tego momentu byłam już 3 razy na zwolnieniu na dziecko, bo często choruje.
  Z przyczyn takich, że jestem...

 • Andziula

  Dodano 2014-08-19 20:59 przez Andziula

  Zmiana umowy: z czasu nieokreślonego na 3/4 etatu

  Witam,
  pracuję w firmie już 4 lata i pracodawca chce mi zmienić umowę z czasu nieokreślonego na umowę 3/4 etatu. Bardzo proszę napisać, czy to jest zgodne z KODEKSEM. Zmiana umowy powinna mnie obejmować 3 miesięczne wypowiedzenie, czy od najbliższego miesiąca muszę już przejść na 3/4?
  Czy w ogóle je...

 • issa87

  Dodano 2015-03-30 19:28 przez issa87

  Ciężarna a przejście do innego pracodawcy - wypowiedzenie

  Witam,
  sprawa wygląda tak: właściciel firmy, w której pracuję został poinformowany przeze mnie, że jestem w ciąży (12. tydzień i mam umowę na czas nieokreślony) - firma ma przejść na innego pracodawcę (jego wnuczkę), ale zasugerował, że ja nie będę zatrudniona z powodu ciąży.
  Byłam na L4 dwa tygodn...

 • blackknife

  Dodano 2013-12-16 20:28 przez blackknife

  Czy pracodawca może zmienić mi umowę bez mojej wiedzy?

  Pracuje w pewnej firmie dwa lata, jestem zatrudniony na czas nieokreślony. Pokątnie dowiedziałem się, że miesiąc temu warunki mojej umowy zmieniły się z pełnego etatu na 1/4 (prawdopodobnie, żeby nie płacić składek). Czy szef mógł bez mojej wiedzy zmienić mi warunki umowy, jeśli nie co powinienem da...

 • koala12345

  Dodano 2017-11-12 19:01 przez koala12345

  Obniżony wymiar czasu pracy L4 i ciąża

  Witam, po macierzyńskim wnioskowałam o obniżony wymiar czasu pracy z całego etatu na 3/4. Obnżony wymiar czasu pracy mam do 31.12.2017. We wrześniu okazało się, że jestem w ciąży. Chcę pracować do 31.12.2017 i potem iść na zwolenienie.Moje wynagrodzenie składa się z podstawy oraz premii wypracowywan...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Aneks do umowy o pracę – co można nim zmienić?

  Aneks do umowy o pracę – co można nim zmienić?

  Aneks do umowy, to zmiana warunków umowy na podstawie porozumienia pomiędzy stronami, które taką umowę zawarły. Przy pomocy aneksu można wprowadzić zmiany nawet dla pracownika, który podlega szczególnej ochronie np. kobiecie, która jest w ...

 • Pobyt dziecka w szpitalu a zasiłek opiekuńczy

  Pobyt dziecka w szpitalu a zasiłek opiekuńczy

  Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownicy zwolnionej od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat.

 • Choroba opiekunki a zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko

  Choroba opiekunki a zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko

  Z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem, którego opiekunka zachorowała, nie może być wypłacony zasiłek opiekuńczy. Nie ma znaczenia, kim jest opiekunka dziecka.

 • Zmiana nazwy stanowiska pracy a nowa umowa

  Zmiana nazwy stanowiska pracy a nowa umowa

  Pracodawca zmieniający jedynie nazwę stanowiska pracy pracownika może, co do zasady, dokonać tego w drodze podporządkowania pracowniczego, czyli za pomocą jednostronnej decyzji, bez konieczności wypowiadania pracownikom warunków umowy czy ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.