eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Czy można zmienić umowę z całego etatu na pół etatu po macierzyńskim?


2017-06-08 17:47 autor: ania

910 odsłon

Czy można zmienić umowę z całego etatu na pół etatu po macierzyńskim?

Witam,

skończyłam macierzyński w styczniu, dokładnie 19., po czym musiałam odebrać zaległy urlop, a następnie przebywałam na opiece nad chorym dzieckiem.

Obecnie sama jestem na L4. Umowa na cały etat. W poprzednim miesiącu zorientowałam się po otrzymaniu wynagrodzenia oraz po telefonie do firmy, że jestem na pół etatu - przy czym ja nic nie podpisywałam, a wynagrodzenie jest znacznie niższe niż było.

Moje pytanie: czy firma może od tak zmienić mi umowę nie informując mnie o tym oraz czy to właśnie ze względu na to, że jestem na L4?

Proszę o odpowiedź w tej sprawie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-06-08 18:24 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Nie, pracodawca nie może ot tak sobie zmienić warunków o pracy. Służy temu wypowiedzenie zmieniające warunki zatrudnienia, ale podczas usprawiedliwionej nieobecności w pracy podlega Pani ochronie. W czasie chorobowego powinna Pani otrzymać 80% wynagrodzenia.

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Mała1977

  Dodano 2013-06-21 16:07 przez Mała1977

  Umowa na pół etatu, bo często biorę zwolnienie na dziecko?

  Witam,
  Mam takie pytanie dotyczące mojej pracy. Wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim w marcu 2013 r., bo sytuacja materialna nie pozwoliła mi pozostać z dzieckiem na urlopie wychowawczym. Od tego momentu byłam już 3 razy na zwolnieniu na dziecko, bo często choruje.
  Z przyczyn takich, że jestem...

 • Andziula

  Dodano 2014-08-19 20:59 przez Andziula

  Zmiana umowy: z czasu nieokreślonego na 3/4 etatu

  Witam,
  pracuję w firmie już 4 lata i pracodawca chce mi zmienić umowę z czasu nieokreślonego na umowę 3/4 etatu. Bardzo proszę napisać, czy to jest zgodne z KODEKSEM. Zmiana umowy powinna mnie obejmować 3 miesięczne wypowiedzenie, czy od najbliższego miesiąca muszę już przejść na 3/4?
  Czy w ogóle je...

 • issa87

  Dodano 2015-03-30 19:28 przez issa87

  Ciężarna a przejście do innego pracodawcy - wypowiedzenie

  Witam,
  sprawa wygląda tak: właściciel firmy, w której pracuję został poinformowany przeze mnie, że jestem w ciąży (12. tydzień i mam umowę na czas nieokreślony) - firma ma przejść na innego pracodawcę (jego wnuczkę), ale zasugerował, że ja nie będę zatrudniona z powodu ciąży.
  Byłam na L4 dwa tygodn...

 • blackknife

  Dodano 2013-12-16 20:28 przez blackknife

  Czy pracodawca może zmienić mi umowę bez mojej wiedzy?

  Pracuje w pewnej firmie dwa lata, jestem zatrudniony na czas nieokreślony. Pokątnie dowiedziałem się, że miesiąc temu warunki mojej umowy zmieniły się z pełnego etatu na 1/4 (prawdopodobnie, żeby nie płacić składek). Czy szef mógł bez mojej wiedzy zmienić mi warunki umowy, jeśli nie co powinienem da...

 • koala12345

  Dodano 2017-11-12 19:01 przez koala12345

  Obniżony wymiar czasu pracy L4 i ciąża

  Witam, po macierzyńskim wnioskowałam o obniżony wymiar czasu pracy z całego etatu na 3/4. Obnżony wymiar czasu pracy mam do 31.12.2017. We wrześniu okazało się, że jestem w ciąży. Chcę pracować do 31.12.2017 i potem iść na zwolenienie.Moje wynagrodzenie składa się z podstawy oraz premii wypracowywan...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.