eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Rozwiązanie umowy na zastępstwo


2015-11-20 21:20 autor: katiowl

1 767 odsłon

Rozwiązanie umowy na zastępstwo

Witam serdecznie,

jestem zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo (na czas długotrwałej nieobecności innego pracownika wynikającej z faktu przebywania na urlopie macierzyńskim).

W związku z tym, że jest to praca tylko na dany okres (do powrotu nieobecnego pracownika) postanowiłam podjąć zatrudnienie w innej firmie, która chciałaby zatrudnić mnie najszybciej, jak to tylko możliwe.

Ustawowy czas okresu wypowiedzenia dla umowy na zastępstwo wynosi 3 dni robocze. Na mojej umowie (umknęło to wcześniej mojej uwadze) znajduje się jednak zapis, że okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Czy jest to zgodne z prawem pracy? Czy mogę żądać wcześniejszego ustania stosunku pracy? Jeśli tak, to w jaki sposób?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-11-23 08:58 autor odpowiedzi: Agata Mikucka

    Strony stosunku pracy mogą umownie przedłużyć okres wypowiedzenia. Jedyne co może Pani zrobić, to albo wypowiedzieć umowę z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia albo porozumieć się z pracodawcą. Ewentualnie może Pani rozważyć wykorzystanie urlopu i podjęcie w tym czasie zatrudnienia u nowego pracodawcy. Wiąże się to jednak z ryzykiem, że nowy pracodawca może odwołać Pani urlop i wezwać do stawienia się w pracy (art. 167 par. 1 kodeksu pracy).

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • hari_bo

    Dodano 2014-05-12 17:33 przez hari_bo

    Rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony przez pracownika bez świadczenia pracy

    Witam,
    czy pracownik będąc zatrudnionym na umowę o pracę na czas nieokreślony, może rozwiązać umowę o pracę zachowując trzy miesięczny tryb wypowiedzenia bez świadczenia pracy w tym okresie?
    Pracodawca w stosunku do pracownika ma takie prawo, a jak wygląda sytuacja odwrotna? Zależy mi na jak najszyb...

  • rosiczka2

    Dodano 2014-01-22 16:22 przez rosiczka2

    Czy mogę podjąć pracę u nowego pracodawcy będąc na wypowiedzeniu?

    Witam,
    jestem na wypowiedzeniu umowy o pracę (ja wypowiedziałam) i zwolniona jestem przez pracodawcę ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Czy mogę podjąć pracę, jeżeli w czasie wypowiedzenia znajdę nową?
    W umowie o pracę była tylko klauzura, że nie mogę świadczyć pracy w tym samym czasie w ...

  • Lotarius

    Dodano 2022-09-28 11:02 przez Lotarius

    Wypowiedzenie, a zobowiązania do przepracowania określonego czasu

    Szanowni chciałbym zaczerpnąć porady w konkretnym przypadku:
    Umowa o pracę na czas nieokreślony przewiduje już 3 miesięczny okres wypowiedzenia.
    Zawarta umowa lojalnościowa (szkolenie zewnętrzne) zawiera punkt: Pracownik zobowiązuje się do przepracowania u pracodawcy do dnia 13.11.
    Moje pytanie brzm...

  • PioAd

    Dodano 2015-09-08 17:19 przez PioAd

    Czy podczas okresu wypowiedzenia mogę podjąć nową pracę?

    Dzień dobry,proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. 07.09.2015 złożyłem wypowiedzenie umowy o pracę - znalazłem inną i lepszą pracę. Okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Zaczyna się liczyć od 01.10.2015. Pozostało mi 39 dni urlopu do wykorzystania. Pracodawca zaproponował mi abym wziął urlop od 06.10.2...

  • lucasp17

    Dodano 2015-09-06 22:28 przez lucasp17

    Co zrobić aby odejść jak najszybciej z pracy?

    1 lipca podpisałem umowę na 3 miesiące, tzw. okres próbny. Niestety nie daję rady już pracować w tej firmie. A do tego chciałbym się przenieść do innego miasta, gdzie mógłbym mieć inną pracę. W firmie zostałem zatrudniony na stanowisku kasjer, magazynier. Niestety nie dostałem zakresu obowiązków, w ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Okres wypowiedzenia

    Okres wypowiedzenia

  • Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

    Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

    Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy realizowane jest w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy. W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana) ...

  • Prawa i obowiązki w okresie wypowiedzenia

    Prawa i obowiązki w okresie wypowiedzenia

    Okres wypowiedzenia liczony jest od momentu oświadczenia pracodawcy lub pracownika o chęci rozwiązania umowy do ustania stosunku pracy. To nie tylko czas, w którym kończymy współpracę z firmą, ale również moment, w którym mogą się ...

  • Rodzaje i czas trwania umowy o pracę

    Rodzaje i czas trwania umowy o pracę

    Kodeks pracy wprowadził w art. 25 podział umów o pracę na rodzaje (odmiany), według kryteriów czasu trwania stosunku pracy oraz spełnienia przez nie dodatkowych celów. Stąd rozróżnienie terminowych (na okres próbny, czas określony i ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania