eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Jakie mogą być przyczyny zwolnienia pracownika korzystającego z obniżonego wymiaru czasu pracy?


2015-02-10 13:34 autor: wmoni

2 166 odsłon

Jakie mogą być przyczyny zwolnienia pracownika korzystającego z obniżonego wymiaru czasu pracy?

Witam, 

proszę o podanie przyczyn prowadzących do zwolnienia pracownika ze stanowiska pracy, który jest w trakcie obowiązywania skróconego wymiaru czasu pracy, czyli objety jest 12- miesięcznym okresem ochronnym.

Czy samodzielna likwidacja jednego stanowiska pracy jest wystarczającym powodem? Co w przypadku, kiedy umowa jaką pracownik ma z pracodawcą jest na czas określony? Taką umowę można rozwiązać bez podania przyczyn? Czy ta ochrona również działa? Pracodawca zatrudnia wiecej niż 20 pracowników.

Pytanie zaktualizowano 2015-02-11 11:44

Pracodawca zatrudnia wiecej niż 20 pracowników, w związku z czym ustawa o zwolnieniach grupowych go obowiązuje. Likwidacja mojego stanowiska pracy byłaby pozorna. 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-02-10 14:12 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Likwidacja stanowiska pracy nie może być powodem rozwiązania umowy o pracę z osobą korzystającą z ochrony przed rozwiązaniem umowy. W grę wchodzą tylko: ogłoszenie upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także przyczyny uzsadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

    Umowa na czas określony może być co do zasady rozwiązana za 2-tygodniowym wypowiedzeniem (bez wskazywania przyczyny), jeśli strony przewidziały dopuszczalność rozwiązania umowy w tym trybie, przy zawieraniu umowy o pracę.

    Jeżeli jednak pracownik korzysta z obniżonego wymiaru czasu pracy na podst. art. 186 (7), to wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony też jest niedopuszczalne.

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-02-10 17:01 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jedyna mozliwością wręczenia wypowiedzenia (nie bierzemy pod uwagę zwolnienia z art. 52 K.p) jest zastosowanie ustawy  z dnia 13 marca 2003 r. o zwolnieniach grupowych.

    wmoni skomentował/a odpowiedź 2015-02-10 22:35

    A czy w ramach zwolnień grupowych jest mozliwośc likwidacji pojedyńczego stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych? Zaznaczam, że pracujących w mojej firmie na takich samych stanowiskach i z takim samym zakresem obowiązków jest wielu. Znalazłam bowiem artykuł http://placewfirmie.pl/porady/krotszy-czas-pracy-nie-zawsze-chroni-przed-zwolnieniem i zaniepokoiła mnie adnotacja mówiąca, że "Przepis ten nie uniemożliwia zatem wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 5, art. 10 ustawy o zwolnieniach grupowych, stosowanej również do zwolnień indywidualnych z przyczyn dotyczących wyłącznie zakładu pracy np. związanych z likwidacją stanowiska pracy. Zatem Sąd Najwyższy dopuścił możliwość dokonania przez pracodawcę wy-powiedzenia umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy pracownicy, która pracuje w obniżonym wymiarze czasu pracy i podlega ochronie na podstawie art.1868 §1 kp."

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • mama_20141

    Dodano 2015-02-12 22:37 przez mama_20141

    Obniżony wymiar czasu pracy po rodzicielskim a zwolnienie z pracy

    Witam,
    proszę o informację, czy jeżeli złożę wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy aby uchronić się przed zwolnieniem po powrocie z urlopu rodzicielskiego pracodawca może mnie zwolnić np. argumentując to likwidacją stanowiska lub zwolnieniami grupowymi?
    Przebywam na urlopie rodzicielskim do 2 marc...

  • diana121

    Dodano 2016-03-02 20:04 przez diana121

    Zwolnienie z pracy w 10. tygodniu ciąży

    Witam!Jestem w 10. tygodniu ciąży. Miałam trzy umowy o pracę u tego samego pracodawcy: pierwszą na okres próbny na 1,5 miesiąca, drugą na czas określona na miesiąc i trzecią również na miesiąc na czas określony.Pracodawca nie podpisał ze mną kolejnej umowy, a jestem w 10. tygodniu ciąży :( Oczywiści...

  • lolka

    Dodano 2014-09-28 18:40 przez lolka

    Czy otrzymam odprawę emerytalną?

    Witam,
    w październiku 2013 r. zostałam zwolniona z pracy - likwidacja stanowiska (okres ochronny) i przekształcenie zakładu w spółkę, 6 miesięcy byłam na bezrobotnym do września br następnie na świadczeniach emerytalnych  w październiku br przechodzę na  emeryturę. Mam 60 lat i 6 miesięcy. Czy należ...

  • balbina

    Dodano 2017-01-24 11:53 przez balbina

    Świadczenie przedemerytalne po zasiłku dla bezrobotnych

    Mam skończone 56 lat. Byłam zatrudniona na umowie o pracę na czas określony.Zostałam zwolniona z pracy z powodu redukcji stanowiska pracy.Czy dostanę zasiłek przedemerytalny po skończonym pobycie półrocza na zasiłku dla bezrobotnych?

  • wmoni

    Dodano 2015-02-03 22:36 przez wmoni

    Skrócony wymiar czasu pracy a umowa na czas określony

    Witam, na koniec lutego wracam do pracy, po rocznym urlopie macierzyńskim. Aktualnie przebywam na zaległym urlopie wypoczynkowym. Zamierzam zawnioskować o skrócenie wymiaru czasu pracy na 7/8 etatu. Karmię swojego synka piersią. Rozumiem, że mogę również zawnioskować o udzielenie mi 2 półgodzinnych ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zwolnienia grupowe: pracownicy muszą pamiętać o swoich prawach

    Zwolnienia grupowe: pracownicy muszą pamiętać o swoich prawach

    W przypadku bycia zwalnianym trudno jest mówić o przywilejach, ale pracownicy, którzy będą obejmowani zwolnieniami grupowymi muszą pamiętać o tym, że nie jest to standardowy system rozstania z firmą. Osobom odchodzącym należy się ...

  • Coraz więcej zwolnień grupowych

    Coraz więcej zwolnień grupowych

    W 2024 roku spodziewany jest znaczny wzrost zwolnień grupowych w Polsce. Takie plany ogłosiły już m.in. Agora, ING, IKEA, ABB czy BNP Paribas Bank Polska. Zwalnia nawet dotychczas szybko rosnący sektor usług biznesowych. W centrach usług w ...

  • Obowiązki pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 oraz 50 osób

    Obowiązki pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 oraz 50 osób

    Obowiązujące przepisy prawa nakładają na pracodawców liczne obowiązki, które uzależnione są od liczby zatrudnianych pracowników. W tej kwestii kluczowe jest precyzyjne zdefiniowanie liczby pracujących osób w przedsiębiorstwie w ...

  • Obowiązki pracodawcy, który zatrudnia minimum 20 pracowników

    Obowiązki pracodawcy, który zatrudnia minimum 20 pracowników

    Pracodawca zatrudniający 20 pracowników lub więcej, jest zobowiązany do wdrożenia konkretnych mechanizmów w swoim zakładzie pracy. W tym tekście omawiamy te rozwiązania i przedstawiamy najważniejsze informacje na ich temat.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania