eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Umowa o zakazie konkurencji a brak zapisu o odszkodowaniu


2014-10-03 12:27 autor: konto usunięte

5 056 odsłon

Umowa o zakazie konkurencji a brak zapisu o odszkodowaniu

Witam,

kończąc stosunek pracy, podpisałam umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy na okres 2 lat. W umowie tej nie istnieje zapis dotyczący wysokości odszkodowania dla mnie - wręcz przeciwnie jest zapis, że ma charakter niodpłatny.

Szef zaznaczył jedynie, że jeśli ją naruszę zakaz to ja wypłacę na jego rzecz odszkodowanie.

Z tego co udało mi się wyczytać, jeśli jest zapis o nieodpłatności to i tak jest on nie ważny i zostaje on zastąpiony odszkodowaniem gwarantowanym przez art. 101, KP czyli 25% mojego ostatniego wynagrodzenia. Nawet jeśli nie ma tego zapisu w treści umowy.

Co w przypadku, gdy minęło już 2 miesiące od podpisania umowy i za te 2 miesiące nie dostałam żadnych pieniędzy?

Czy napisać pismo z prośbą o wypłatę zaległego odszkodowania? Czy fakt niewypłacenia mi przez 2 miesiące odszkodowania powoduje, że ten zakaz już mnie nie obowiązuje?

Czy jeśli zakaz już by mnie obowiązywał z ww powodu, to pracodawca dalej musiałby mi płacić odszkodowanie aż do upływu tych 2 lat przewidzianych w umowie o zakazie konkurencji?

Taka umowa blokuje mi bardzo możliwości zarobkowe w innej firmie, jak i pracę na własny rachunek.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-10-03 13:21 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Umowa o zakazie konkurencji powinna określać wysokość odszkodowania. W razie nieokreślenia lub ustalenia poniżej kwoty z określonej w art. 101(2) par. 3 (odszkodowanie nie niższe niż 25% wynagrodzenia otrzymywanego przed ustaniem stosunku pracy) w miejsce takich zapisów wchodzą odpowiednie przepisy ustawy - czyli pracownik ma prawo do odszkodowania w wysokości wskazanej powyżej.

    W Pani przypadku (nie wypłacania odszkodowania przez byłego pracodawcę) ma Pani możliwość wyboru jak postąpić:

    1. może Pani podjąć działalność (zakazaną umową), tracąc jednocześnie prawo odszkodowania, albo

    2. może Pani dochodzić zapłaty odszkodowania, nie podejmując działalności objętej zakazem.

    W pierwszym przypadku należałoby wezwać pracodawcę do zapłaty odszkodowania, a w przypadku odmowy skierować pozew do sądu pracy.

    Jolakgniezno

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2014-10-03 14:09

    Czy w pierwszym przypadku konieczne jest pismo wzywające do zapłaty odszkodowania? Czy moge otworzyć własną firmę i bez obaw zacząć pracować juz na wlasny rachunek nie obawiając się osądzenia o złamanie zakaazu? Przyznam, że nie chcę miec juz nic wspólnego zbyłym pracodawcą. Czy wystarczy napisac pismo do bylego pracodawcy, że w związku z niewypłacaniem odszkodowania gwarantowanego mi przez art 101(2) par 3, umowa o zakazie konkurencji straciła wazność?

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-10-03 14:45 autor odpowiedzi: Aneta Zaleska - Adwokat

    Witam. Po pierwsze, prawdę jest, że w sytuacji opisanej przez Panią należy się odszkodowanie w wysokosci określonej przepisami KP - tj. 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy. Po drugie, zgodne z przepisami KP zakaz konkurencji ustaje, w przypadku niewywiązywania się przez pracodawcę z obowiązku wypłaty odszkodowania. Dla pracodawcy oznacza, że traci ochronę wynikającą z umowy o zakazie konkurencji. Dla pracownika, że od tego momentu nie ponosi odpowiedzialności za naruszenie zakazu, w tym odpowiedzialności z tytułu kar umownych i szkody przewyższającej karę umowną. Może prowadzić działalność konkurencyjną. NIe zwalnia to jednak pracodawcy z obowiązku zapłaty na rzecz pracownika podszkodowania. W Pani przypadku - skoro nie otrzymała Pani odszkodowania, a minęły już 2 miesiące, można chyba uznać, iż zakaz przestał obowiązywać i moze Pani podejmować się prowadzenia działalnosći konkurencyjnej. Może Pani również domagać się od byłego pracodawcy wypłaty należnego odszkodowania. Pozdrawiam, Aneta Zaleska - Adwokat, tel. 695 741 301, aneta.zaleska@zwlegal.pl

    Jolakgniezno

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2014-10-03 15:22

    A czy muszę w tym przypadku wystosować pismo do byłego pracodawcy, że w związku z niewypłaceniem przez dwa miesiące odszkodowania gwarantowanego ustała umowa o zakazie konkurencji? Czy po moim piśmie pracodawca może stwierdzić, że nie wypłacał, bo chce wypłacić po zakończeniu obowiązywania umowy? (nie ma w tej umowie o zakazie konkurencji żadnej wzmianki o odszkodowaniu i terminie wyplacania) Chciałabym bez sądu mieć pewność, że nie wypłacenie mi już dwumiesięcznego odszkodowania zwalnia mnie z zakazu konkurencji.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-10-03 15:47 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

    zakaz nie obowiązuje na skutek braku wypłaty odszkodowania (w tym przypadku rzeczywiście w kwocie 25%). jeżeli Pani bedzie przestrzegać zakazu pracodawca musi wypłacić dalsze odszkodowanie.

    radca prawny - specjalista prawa pracy

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-07-21 07:54 autor odpowiedzi: Pawcio2

    Dzień dobry,
    Podepnę się pod ten wątek ponieważ w dużej części odpowiedział juz na pytania które mnie nurtowały. Mam jednak kolejne, dotyczące daty wypłaty odszkodowania. Jeśli nie była ona ujęta w umowie o zakazie konkurencji, podobnie jak i sama kwestia odszkodowania to czy jest jakiś paragraf, lub wyrok sądu który jednoznacznie interpretował by na jaki termin po ustaniu stosunku pracy by ona przypadała? Jak ustalić kiedy po rozwiązaniu stosunku pracy przestanie mnie obowiązywać umowa o zakazie konkurencji w związku z brakiem wypłaty odszkodowania? Wiem, że jeśli ja nie porusze tej kwestii podczas składania wypowiedzenia, to pracodawca również ją przemilczy, a bardziej zależało by mi na zwolnieniu z zakazu konkurencji niz na odszkodowaniu. Czy może lepszym rozwiązaniem było by złożenie wraz z wypowiedzeniem, pisma wzywającego pracodawcę do wypłaty odszkodowania zdefiniowanym przeze mnie terminie (oczywiście wskazującym datę już po zakończeniu stosunku pracy)?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • chmurka720

    Dodano 2014-03-05 20:35 przez chmurka720

    Czy mogę odstąpić od umowy o zakazie konkurencji?

    Witam,
    mam podpisaną umowę o zakazie konkurencji przez okres 6 miesięcy od wygaśnięcia umowy lub rozwiązania stosunku pracy. Jak mogłabym móc zwolnić się z tej pracy i rozpocząć pracę w firmie o podobnym profilu bez konsekwencji wynikających z tejże umowy?
    Zanim podpisałam umowę o pracę nie było mow...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-02-27 20:17 przez konto usunięte

    Zakaz konkurencyjny. Kiedy należy złożyć wniosek o odszkodowanie i co powinien zawierać?

    Witam!
    Od 4 latach przebywałam na urlopie wychowawczym (2 dzieci) w chwili obecnej przebywam na wypowiedzeniu do 10 maja bez świadczenia pracy i posiadam umowę konkurencyjną zawartą na czas 6 miesięcy po ustaniu stosunku pracy. Kiedy muszę złożyć wniosek o odszkodowanie i jak powinien on wyglądać?
    P...

  • wkuba

    Dodano 2014-02-16 18:34 przez wkuba

    Umowa o zakazie konkurencji

    Witam,
    obowiązuje mnie umowa o zakazie konkurencji (w takcie trwania stosunku pracy i po wygaśnięciu), w której są wymienione firmy z którymi/w których nie mogę współpracować/pracować.
    Obecnie jedna z nich została przejęta przez inną firmę, która nie widnieje w w/w umowie. Czy to oznacza, że z nową ...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-01-06 20:02 przez konto usunięte

    Rozwiązanie umowy lojalnościowej ostatniego dnia pracy

    Witam,
    proszę o poradę, dnia 24.05 na mocy porozumienia stron rozstałem się z pracodawcą. Na początku pracy podpisałem umowę lojalnościową zakazującą pracy u konkurencji.
    Dnia 31.05 otrzymałem awizo z listem - wypowiedzenie umowy lojalnościowej.
    Uprzejmie proszę o informację, czy znają Państwo orzec...

  • dezyderiusz

    Dodano 2018-04-27 13:53 przez dezyderiusz

    Rozliczenie umowy o zakazie konkurencji

    Witam serdecznie,przekopałem sporo artykułów na temat umowy o zakazie konkurencji, ale nie znalazłem odpowiedzi na sytuację, w której się znalazłem.Otrzymywałem przez rok czasu odszkodowanie z tytułu umowy o zakazie konkurencji.Wiem, że były pracodawca miał obowiązek odprowadzać zaliczkę na podatek,...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zakaz konkurencji – jak to powinno wyglądać w praktyce?

    Zakaz konkurencji – jak to powinno wyglądać w praktyce?

    Zastrzeżenie przez pracodawcę wobec pracownika zakazu konkurencji, chociaż często spotykane, nie powinno być dokonywane automatycznie i wymaga gruntownego przygotowania. Po pierwsze, konieczne są pisemne ustalenia, czyli zawarcie umowy o ...

  • Zakaz konkurencji: odszkodowanie to nie wynagrodzenie

    Zakaz konkurencji: odszkodowanie to nie wynagrodzenie

    Rozważmy następującą sytuację: na podstawie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia pracodawca został zobowiązany do zapłaty odszkodowania za powstrzymanie się od podjęcia działalności konkurencyjnej przez byłego pracownika. ...

  • Bezprzedmiotowa umowa o zakazie konkurencji obowiązuje?

    Bezprzedmiotowa umowa o zakazie konkurencji obowiązuje?

    Rozważmy następujący przypadek: strony podpisały umowę o zakazie konkurencji po zakończeniu stosunku pracy. Zakaz wszedł w życie 1 czerwca 2009 r. miał obowiązywać do 31 maja 2010 r. W styczniu 2010 r. pracodawca zmienił zupełnie ...

  • Zakaz konkurencji a śmierć pracownika i sukcesja praw

    Zakaz konkurencji a śmierć pracownika i sukcesja praw

    Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy przeważnie przestaje obowiązywać w momencie upływu terminu, na jaki ją zawarto. Można ją również wypowiedzieć przed upływem tego terminu, o ile taka możliwość wynika z jej treści ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania