eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteUbezpieczenia / Odszkodowania › Kary za brak OC - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny


2016-03-04 12:17 autor: auto handel

1 635 odsłon

Kary za brak OC - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Witam,

mam pytanie odnośnie kar OC, przykłady teoretyczne:

1. Auto nie ma trzech lat OC. Ile będzie kary: 3,5 tys. zł czy za każdy rok osobno, czyli 10,5 tys. zł?

2. Jeden właściciel ma trzy auta bez OC przez okres pwo. 14 dni, ile będzie kary -  3,5 tys. zł czy 10,5 tys. zł? Kara jest jedna do właściciela, czy do każdego auta z osobna?

3. Czy można jakoś uniknąć kary? Prowadzę auto handel wszystkie auta mają OC i przeglądy, lecz gdy kupuję auto miałem sytuacje, kiedy poprzedni właściciel potajemnie wypowiedział umowę w dniu sprzedaży i zapewniał, że polisa jest ważna, w UFG też od wypowiedzenia od razu informacji nie zdjęli, więc w UFG pisało, że pojazd jest ubezpieczony, a nie był, oczywiście od razu kupiłem OC, bo zintyrgowało mnie zachowanie sprzedawcy.

Jednak co w przypadku gdy nie zauważę podpuchy i kupię auto z niby OC, które zostało wypowiedziane przez poprzedniego właściciela i w praktyce kwitek jest nieważny mimo potwierdzenia wpłaty, ale wypowiedzenie to wypowiedzenie. Czy można uniknąć kary?

Słyszałem, że komisy robią ubezpieczenia zbiorowe ale też ich to nie strzeże przed karą za brak OC. A może jest jednak jakieś ubezpieczenie chroniące mnie przed karami?
Chodzi tu tylko o oszustwa których dopuszczają się sprzedawcy.

4. Ostatnie pytanie dotyczy rekalkulacji składki, kiedyś za auto ubezpieczyciel kazał mi dopłacić do składki 3800 zł za dwa miesiące do poprzedniego właściciela OC, dodam że auto było sprzedane przez nie cały miesiąc od zakupu. Wysłałem dokumenty, przyszła dopłata 1800 zł za korzystanie z miesiąca z ich OC - oczywiście miałem wszystkie zniżki i nie byłem młodym kierowcą, zero szkód na koncie.

To było nadużycie ich uprawnień moim zdaniem. Auto kupiłem za 900 zł a sprzedałem za 1300 zł. Zarobiłem na czysto 250zł netto a Oc przyszło potem 1800 zł.

Pytanie:

A). Czy rekalkulacja bez zgody nowego właściciela jest możliwa?
B). Czy jest jakaś maksymalna składka OC?
C). Czy jest jakiś czas na zgłoszenie nabycia pojazdu w ubezpieczalni?
D). Czy ubezpieczalnia ma jakiś czas na rekalkulacje? Np. Kupuję auto , sprzedaje za trzy dni czy mają prawo zrekalkulować składkę?

PS. Pytanie 1 i 2 jest czysto teorytyczne, mnie nie dotyczy, jednak znam kilka osób które tak mają.

Dziękuje za przeczytanie i proszę o odpowiedzi.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ali85

  Dodano 2014-08-09 09:14 przez ali85

  Zaległe OC po zmarłym

  Witam, dziś przyszło do nas do zapłaty zaległe za rok czasu OC auta. Teściu zmarł rok temu po ciężkiej chorobie (rak). Auto było na niego i nikt nim nie jeździł, wiec nie było opłacane. Teraz auto idzie do kasacji na złom.
  Czy musimy opłacić zalegle OC? Czy da się cos z tym zrobić by nie płacić, prz...

 • Kicpra

  Dodano 2013-02-14 20:59 przez Kicpra

  Podwójne ubezpieczenie OC auta. Jak nie opłacać dwóch polis?

  Chcę kupić auto, które - jak się okazało - jest ubezpieczone przez 2 agencje (chodzi o ubezpieczenie OC).
  Co powinienem zrobić, żeby nie opłacać dwóch polis? A może w tej sytuacji lepiej wcale nie kupować tego samochodu?

 • mpk

  Dodano 2016-02-25 09:21 przez mpk

  Składki ubezpieczeniowe samochodu w KPiR

  Witam,
  w jaki sposób można odliczyć składki ubezpieczeniowe OC i AC, NNW do samochodu prywatnego użytkowanego do celów służbowych? Jestem samozatrudniony wg skali podatkowej i nie płacę VAT, a polisa będzie opłacana w 12 ratach.
  Jaki dokument jest tu dowodem - polisa? A w moim przypadku za potwierd...

 • Mariusz5394

  Dodano 2013-12-20 10:55 przez Mariusz5394

  Ubezpieczenie OC użyczonego samochodu

  Czy można ubezpieczyć auto na użyczeniu? Chodzi o sytuację, w której pożyczam auto od kolegi a ubezpieczenie OC wykupuje na siebie. Jak długo można tak jeździć?

 • sybil49

  Dodano 2013-11-29 21:32 przez sybil49

  Kupiłem samochód z ważnym OC

  Kupiłem samochód z ważnym do czerwca 2014 r. ubezpieczeniem OC i mam pytanie czy mogę jeździć z tym ubezpieczeniem czy też muszę wykupić na swoje nazwisko? W biurze tego ubezpieczyciela powiedziano mi, że mogę jeździć lecz muszę wozić ze sobą umowę kupna tego samochodu. Czy to prawda?
  I jeszcze jedn...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Nawet 5250 zł kary za brak OC

  Nawet 5250 zł kary za brak OC

  Wraz z nadchodzącym wzrostem płacy minimalnej wzrosną kary na nieposiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Kierowcy samochodów osobowych powinni mieć świadomość, że brak polisy może ich kosztować nawet 3500 złotych. Jeszcze wyższe ...

 • Niebezpieczna jazda bez OC

  Niebezpieczna jazda bez OC

  Ze statystyk Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) wynika, że około 100 tys. polskich pojazdów nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. W minionym roku wezwania do zapłaty kar za brak OC opiewały na kwotę 158 mln PLN. ...

 • Czy jesteś pewien, że masz OC?

  Czy jesteś pewien, że masz OC?

  Polacy jeżdżą bez ważnego OC i - co więcej - często nie zdają sobie nawet sprawy, że ich samochód nie jest ubezpieczony. Jak to jest możliwe? Wynika to z ogólnego przekonania, że OC odnawia się automatycznie. Tak w istocie jest, ale od ...

 • Wyższe kary za brak OC w 2015 roku

  Wyższe kary za brak OC w 2015 roku

  Rząd ustalił już wysokość płacy minimalnej, która będzie obowiązywała w 2015 roku. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, najniższe wynagrodzenie etatowych pracowników wzrośnie z 1680 zł brutto do 1750 zł brutto. Ta zmiana ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ubezpieczenia / Odszkodowania

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania