eGospodarka.pl

Twoje ustawienia

Porady

Kategorie

EKSPERCI

W jaki sposób ZUS wzywa chorego na kontrolę w celu sprawdzenia zwolnienia lekarskiego?

Czy można się odwołać, jeśli ubezpieczony za późno otrzymał wezwanie, nie stawił się na kontrolę i przez to stracił prawo do zasiłku?

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-05-07 14:01 autor odpowiedzi: zakład Ubezpieczeń Społecznych

  Kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich wykonują w ZUS lekarze orzecznicy. 

  Wyboru zaświadczeń lekarskich do kontroli dokonuje się przy wykorzystaniu systemu informatycznego. Kontrola wykonywana jest również na wniosek komórek organizacyjnych ZUS realizujących wypłatę zasiłków chorobowych, a także pracodawców.

  Wezwanie na badanie w związku z przedmiotową kontrolą wysyłane jest pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Zawiera ono informacje o skutkach niestawiennictwa. Zawiadomienie o terminie badania dokonywane jest również w innych formach, np. elektronicznie, e-mailem (w tym przypadku konieczne jest również wysłanie wezwania na badanie do ubezpieczonego za zwrtonym potwierdzeniem odbioru.

  W razie uniemożliwienia badania, zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy traci ważność od dnia następującego po tym terminie - ZUS wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku. Jeżeli ubezpieczony usprawiedliwi niestawienie się na badanie, uzasadni przyczynę uniemożliwiającą mu odebranie wezwania w terminie - może być wydana decyzja przyznająca prawo do zasiłku.

  Oceń odpowiedź 9 0

  skomentuj

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

PODOBNE PYTANIA

Podobne pytania

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Eksperci radzą

Tematy

Poprzednie pytania

O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy Usenet

Copyright © Kasat Sp. z o.o.

 
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.