eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Kontrola zwolnień lekarskich - jak wygląda w praktyce?


2013-05-07 13:49 autor: AJA

7 400 odsłon

Kontrola zwolnień lekarskich - jak wygląda w praktyce?

W jaki sposób ZUS wzywa chorego na kontrolę w celu sprawdzenia zwolnienia lekarskiego?

Czy można się odwołać, jeśli ubezpieczony za późno otrzymał wezwanie, nie stawił się na kontrolę i przez to stracił prawo do zasiłku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-05-07 14:01 autor odpowiedzi: zakład Ubezpieczeń Społecznych

  Kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich wykonują w ZUS lekarze orzecznicy. 

  Wyboru zaświadczeń lekarskich do kontroli dokonuje się przy wykorzystaniu systemu informatycznego. Kontrola wykonywana jest również na wniosek komórek organizacyjnych ZUS realizujących wypłatę zasiłków chorobowych, a także pracodawców.

  Wezwanie na badanie w związku z przedmiotową kontrolą wysyłane jest pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Zawiera ono informacje o skutkach niestawiennictwa. Zawiadomienie o terminie badania dokonywane jest również w innych formach, np. elektronicznie, e-mailem (w tym przypadku konieczne jest również wysłanie wezwania na badanie do ubezpieczonego za zwrtonym potwierdzeniem odbioru.

  W razie uniemożliwienia badania, zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy traci ważność od dnia następującego po tym terminie - ZUS wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku. Jeżeli ubezpieczony usprawiedliwi niestawienie się na badanie, uzasadni przyczynę uniemożliwiającą mu odebranie wezwania w terminie - może być wydana decyzja przyznająca prawo do zasiłku.

  Oceń odpowiedź 11 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Porady Firma

MENU
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.