eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Wyliczenie zasiłku chorobowego – działalność gospodarcza


2015-07-06 13:14 autor: aniaaaa

2 410 odsłon

Wyliczenie zasiłku chorobowego – działalność gospodarcza

Witam,

od 4 lat nieprzerwanie prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniam 1 pracownika na pół etatu. Kilka miesięcy temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży, pierwsze miesiące czułam się dobrze i normalnie pracowałam, ale potem zaczęło być coraz ciężej, bo moja praca to również praca fizyczna.

Księgowa poradziła aby przed przejściem na L4 podwyższyć składki - wcześniej przez 2 lata był opłacany niski ZUS, a przez kolejne te najniższe. Powiedziała, że dowiadywała się i muszę zrobić tak, że w miesiącu który ma 30 dni (koniecznie w takim), muszę spóźnić się z opłacaniem składek, a potem zapłacić jedną wysoką i wtedy pójść na L4. I tak kwietniowe składki w maju opłaciłam po terminie i wiem, że wypadłam z ubezpieczenia, bo w przychodni mnie poinformowano o tym.

Księgowa jednak od razu mnie zgłosiła na nowo i majową składkę zapłaciłam już tą wysoką (po 3 tygodniach widniałam znowu w E-wusiu), po czym od 9 czerwca poszłam na L4.

Wraz z moim pójściem na L4, a nawet trochę wcześniej - bo już od 1 - czerwca pracownik został zatrudniony na pełny etat aby firma mogła dalej funkcjonować beze mnie. Jest 6 lipca, cały czas jestem w domu, nie miałam żadnej kontroli, nie dostałam żadnego pisma, ale ZUS też nadal nie wypłacił mi żadnego świadczenia i zaczynam się martwić :(

Proszę o informację, czy to co zaproponowała księgowa miało sens? Kiedy i w jakiej wysokości mogę się spodziewać świadczenia?

Z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-07-06 14:45 autor odpowiedzi: Renata Naworol CS i-BHP

    zus ma 30 dni od dnia złożenia L4, prawdopodobnie w ciągu kilku dni powinna Pani otrzymac zasiłek lub pismo o wszczęciu kontroli. Proszę napisać pod tym postem, jak w Pani sytuacji postąpil ZUS, wiele Pań będzie ciekawych, co się zadziało w Pani przypadku.

    Renata Naworol rozwiązuje problemy pracodawców, doradztwo i szkolenia BHP outsourcing kadrowo - płacowy legalizacja pracy cudzoziemców i-bhp.com.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-06 15:01 autor odpowiedzi: korinka

    I nie wypłaci!! Bo po wypadnięcie z chorobowego, musisz od nowa płacić składki przez 90 dni,zeby mieć prawo do zasiłku chorobowego!! Co innego jezeli poszłabyś na macierzyński - wtedy okres karencji to 30 dni, ale chorboowe to 90 dni i nie ma siły tego przeskoczyć, więc nie masz co czekać na pieniadze.

    korinka skomentował/a odpowiedź 2015-07-06 15:04

    A co do EWUŚ - to elektroniczny system pozwalający zweryfikować uprawnienia pacjentów do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej, finansowanej w ramach NFZ, więc tyczy się składki zdrowotnej, która nie upoważnia do zasiłków z ZUS.

    aniaaaa skomentował/a odpowiedź 2015-07-06 15:14

    No właśnie też słyszałam o 90 dniowym okresie karencji i mnie to zdziwiło ale moja księgowa uparcie twierdzi , że jeśli przerwie się składkę w miesiącu który ma dokładnie 30 dni to wtedy wystarczy opłacić jedną wyższą składkę i od tej jednej naliczą. Jeśli przerwałoby się w miesiącu który ma już 31 dni to jest tak jak mówisz - trzeba by było je płacić przez 3 miesiące.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-06 15:10 autor odpowiedzi: agito

    Korinka ma racje, moja zona równiez po miesięcznej przerwie musiala płacić składki przez 3 miechy, poszła na zwolnienie po 80 dniach i za 11 dni ZUS odmówił jej chorboowego, bo nie było wymaganego 90 dni.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-06 15:41 autor odpowiedzi: aniaaaa

    Agito a pamiętasz w jakim miesiącu Twoja żona przerwała to ubezpieczenie - przekraczał 30 dni?
    aniaaaa zaktualizował/a odpowiedź 2015-07-06 15:47
    Znalazłam taki zapis z Poradnika ZUS.

    "

    Zasiłek chorobowy przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym, która jest czasowo niezdolna do pracy z powodu choroby, po upływie wymaganego okresu ubezpieczenia. W przypadku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność, która zgłosiła się do ubezpieczenia chorobowego wymagany okres ubezpieczenia wynosi 90 dni.

    Do tego okresu wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, zarówno dobrowolnego, jak i obowiązkowego, pod warunkiem, że przerwa w ubezpieczeniu nie przekroczyła 30 dni.

    Również w przypadku, gdy niezdolność do pracy z powodu choroby powstanie po okresie niepodlegania ubezpieczeniu chorobowemu w wyniku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, do okresu ubezpieczenia wymaganego do nabycia prawa do zasiłku chorobowego dolicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, jeżeli przerwa nie trwała dłużej niż 30 dni."

    agito skomentował/a odpowiedź 2015-07-06 15:50

    Raczej tak, bo zaczęliśmy płacić składki od nowa,żeby żona dostała najwyższe zasiłki.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-06 16:02 autor odpowiedzi: korinka

    Ok, jedno przeoczyłam,że przerwa trwała krócej niz 30 dni - racja, nie musisz płacić 90 dni, ale bez sensu robiłaś przerwę, bo jak sama napisałaś - ZUS policzy Ci średnią z 12 miesięcy, a nie z tej 1 ostatniej składki.

    korinka skomentował/a odpowiedź 2015-07-06 16:05

    A co do wypłąty zasiłku chorobowego - musisz zapłacić składkę za czerwiec i od dnia wpłynięcia tej składki ZUS ma 30 dni na wypłatę

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-06 16:22 autor odpowiedzi: aniaaaa

    Ok to dobrze,że mówisz to jak najszybciej zapłacę za ten czerwiec, dzięki!

    Co do obliczenia ile, to znalazłam jeszcze coś takiego:

    "Znaczne podniesienie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne znajdzie odpowiednie przełożenie na wysokość należnego świadczenia chorobowego jeśli niezdolność do pracy nastąpi po upływie choćby jednego pełnego miesiąca kalendarzowego. Wówczas w oparciu o art.48 ustawy zasiłkowej podstawę zasiłku stanowiłby przeciętny miesięczny przychód za okres 12 lub pełnych miesięcy ubezpieczenia chorobowego po okresie zawieszenia działalności"

    Zgłupieć można z tymi przepisami więc pozostaje tylko czekać :)
    aniaaaa zaktualizował/a odpowiedź 2015-07-06 16:27
    Dodam jeszcze,że powyższe było przytoczone do niemal identycznej sytuacji jak moja - czyli Pani przerwała opłacanie składek w miesiącu, który miał 30 dni, a potem zadeklarowała wyższe składki. Niestety ona zadeklarowała wyższe ale praktycznie od razu (w tym samym miesiącu) już poszła na L4-wtedy nie było tego pełnego miesiąca o którym wspomniane jest powyżej. W moim przypadku wydaje się,że jest.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-06 18:44 autor odpowiedzi: aniaaaa

    No niby tak ale zobacz, tutaj jest sytuacja prawie identyczna jak moja i wyjaśnienie razem z paragrafami:



    Z tym,że w tym przypadku tamta Pani przerwała tak jak ja na 30 dni, i co prawda od następnego miesiąca zadeklarowała wyższe składki ale od razu poszła na L4.

    "W świetle powyższego wydawać by się mogło, iż znaczne podniesienie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne znajdzie odpowiednie przełożenie na wysokość należnego świadczenia chorobowego. Stałoby się tak, gdyby zainteresowana zachorowała po upływie choćby jednego pełnego miesiąca kalendarzowego"

    A taki miesiąc był w moim przypadku i wtedy :

    " Wówczas w oparciu o  ustawy zasiłkowej podstawę zasiłku stanowiłby przeciętny miesięczny przychód za okres 12 lub pełnych miesięcy ubezpieczenia chorobowego po okresie zawieszenia działalności "


    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-07 09:07 autor odpowiedzi: korinka

    No właśnie, jak tu napisali - jeżeli nie było 30 dni przerwy, tej pani policzyli średnią z 12 miesięcy wyliczając z okresu kiedy podlegała chorobowemu, a nie z tej jednej składki którą zapłaciła.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-07 09:31 autor odpowiedzi: korinka

    Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu na zasadzie dobrowolności nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Stanowi o tym art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej, który jednocześnie w ust. 2 precyzuje, iż do tego tzw. okresu wyczekiwania wlicza się także poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana:

    • urlopem wychowawczym,
       
    • urlopem bezpłatnym albo
       
    • odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • ewq90

    Dodano 2015-05-07 11:27 przez ewq90

    Zasiłek macierzyński w roku 2015

    Witam,od czerwca 2014 prowadzę swoją działalność gospodarczą. Opłacalne składki zdrowotne z preferencyjnego ZUSu. Jak dowiedziałam się że jestem w ciąży zgłosiłam to do mojego biura rachunkowego i oni wyrejestrowali mnie ze składki zdrowotnej i zarejestrowali jeszcze raz. Opłaciłam pierwszy ZUS od k...

  • caroline2121

    Dodano 2016-01-07 13:34 przez caroline2121

    Zasiłek chorobowy miesiąc po zakończeniu macierzyńskiego

    Witam,jestem właścicielem firmy, 25 listopada  2015 zakończył mi się roczny macierzyński. Przez  cały czas opłacałam składki zdrowotne. Zaraz po zakończeniu macierzyńskiego  zarejestrowałam  się do ubezpieczenia chorobowego i opłaciłam pełny ZUS z najwyższej podstawy. Teraz za grudzień również mam z...

  • olazal3

    Dodano 2015-07-02 11:21 przez olazal3

    Wysoki zasiłek chorobowy i macierzyński na DG

    Witam. Prowadzę działalność gospodarczą od 11.2014. Planuję ciążę w najbliższym czasie. 
    Do tej pory opłacałam preferencyjny ZUS, w tym składkę chorobową. Czy aby dostać wyższy zasiłek chorobowy w ciąży i macierzyński mogę tylko wyrejestrować się z chorobowego na co najmniej 31 dni, przystąpić ponow...

  • konto usunięte

    Dodano 2015-06-04 16:56 przez konto usunięte

    Opłacanie składek do ZUS na zwolnieniu lekarskim

    Witam, bardzo proszę o pomoc.Prowadzę działalność gospodarczą jestem w ciąży odprowadzam składki do ZUS od  podstawy 3500 tys. zł miesięcznie. Od 02.06.2015 jestem na zwolnieniu i będę już do końca ciąży.Moje pytanie brzmi: w jakiej wysokości muszę zapłacić składkę za czerwiec, a dokładnie za jeden ...

  • kaczor85

    Dodano 2015-05-08 22:11 przez kaczor85

    Uzyskanie wysokie macierzyńskiego. Jaka opcja jest najlepsza?

    Witam,piszę z takim problemem. Prowadzę działalność gospodarczą. Właśnie się dowiedziałem, że moja dziewczyna jest w ciąży. Nie jesteśmy w związku małżeńskim, ona na chwilę obecną pracuje na umowę o pracę tymczasową. Chciałbym ją teraz zatrudnić i zacząć opłacać wysokie składki. Chciałem się dowiedz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania