eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Umowa na etat poniżej płacy minimalnej i własna działalność a wysokość zasiłku macierzyńskiego


2014-11-04 10:09 autor: cocodrillo

3 178 odsłon

Umowa na etat poniżej płacy minimalnej i własna działalność a wysokość zasiłku macierzyńskiego

Witam,

proszę o poradę. Prowadzę działalność oraz jestem zatrudnina na umowę o pracę, a moja podstawa przekracza minimalną płace.

Czy gdybym zaszła w ciążę i zmieniła umowę na pół etatu (tym samym płaca byłaby niższa niż minimalna) byłaby szansa na skorzystanie z wyższego macierzyńskiego po opłaceniu wyższej składki zdrowotnej we własnej firmie?

Jeśli tak, to powinnam zmniejszyć etat przed zajściem w ciążę, czy mogę zrobić to bliżej porodu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-11-04 13:26 autor odpowiedzi: korinka

    "...byłaby szansa na skorzystanie z wyższego macierzyńskiego po opłaceniu wyższej składki zdrowotnej we własnej firmie? " - ze składki zdrowotnej nie dostaje się zasiłku, ...i poczytaj o zmianie przepisów 2015

    Oceń odpowiedź 2 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-04 15:48 autor odpowiedzi: Ania359

    Można tak zrobić. Polecam jednak zapłacić dwie składki nie jedną z uwagi, że niektóre oddziały biorą pod uwagę przychód z miesiąca inne nie(istotne przy zmniejszeniu etatu) Czasami wypłata spływa później. Ma to wpływ na to, od jakiego momentu ZUS uzna podleganie pod obowiązkowe ubezpieczenie społeczne z działalności. Tylko składki z działalności są brane pod uwagę przy wyliczeniu zasiłku.
    Chodzi o składkę chorobową nie zdrowotną.



    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-04 18:06 autor odpowiedzi: cocodrillo

    Dziękuję za pomoc, a proszę mi jeszcze podpowiedzieć, co by się stało bybym musiała korzystać z L4. Pierwszą ciążę miałam fatalną i do dziś na samo wspomnienie tego co przeszłam mam ciarki, dlatego muszę brać też pod uwagę, że gdyby byla powtórka z rozrywki to czy ewentualnie mogłabym iść spokojnie na L4 i u siebie np. zatrudnić kogoś na zlecenie, żeby nie tracić klientów? Wiem, że w Sejmie jest ustawa i przepisy dot. macierzyńskiego mają się w 2015 roku zmianić - gdyby się dało coś zyskać to chętnie z tego skorzystamy, ale nie to jest najważniejsze. Z pewnych powodów zależy mi na porodzie latem więc najwyższa pora na staranie, ale zanim do nich przystąpiły muszę wiedzieć na czym stoję i czego mogę się spodziewać, gdyby niestety znów pojawiły się komplikacje...

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-04 18:10 autor odpowiedzi: cocodrillo

    Oj chciałam zadać pytanie, a wyszło, że sama wysłałam odpowiedź do posta... Nie mniej jednak proszę jeszcze o pomoc w powyższej kwestii

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-05 09:06 autor odpowiedzi: korinka

    Moja znajoma tak zrobiła - jezeli w ciąży zmienisz umowę na pół etatu i zaczniesz opłacać składki z DG, licz się z wjazdem ZUSu na firmę pracodawcy, będą sprawdzali papiery i doczepią się do wszystkiego. W rezultacie możesz nie dostać zasiłku, bo wezmą to jako próbę wyłudzenia (skoro pracodawca do tej pory trzymał CIę na pełnym etacie to dlaczego teraz zminił na pół?). Ja na Twoim miejscu zmieniłabym umowę teraz,żeby ich system nie "wyrzucił" Twojego nazwiska do kontroli, jako osobę u której można podważyć zamianę umowy, i zaczęła działać z działalnością i składkami. Zasiłek chorobowy przysługuje po opłaceniu składek przez 90 dni. Nowa ustawa ma zakładać,że zaisłek będzie liczony jako średnia z 12 miesięcy, więc musisz sama policzyć czy Ci się opłaca, czy nie lepiej zostać na etacie (masz pewny zasiłek, przywileje związane z byciem w stanie błogosławionym i ZUS nie podważy zatrudnienia)

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-10 15:44 autor odpowiedzi: Ania359

    Jak będzie po wejściu nowej ustawy i czy ona wejdzie nie chcę sie wypowiadać.

    Ja nie widzę problemu w redukowaniu etatu, zwiększaniu. Jeżeli pracodawca wyraża zgodę to dlaczego nie? Gdzie tu działanie bezprawne?

    Możesz zmniejszyć etat, opłacić składki wysokie (1 lub 2) i iść na L4.
    Przy etacie nie ma okresu wyczekiwania na zasiłek chorobowy z działalnosci, warunek zgłoszenie do społecznych musi nastąpić do 30 dni.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-25 19:27 autor odpowiedzi: ZUS

    Pracownik, zatrudniony na umowę o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy, osiągający wynagrodzenie poniżej minimalnego, będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tego tytułu.

    W Pani przypadku, jeżeli będzie Pani objęta ubezpieczeniem chorobowym z tytułu zatrudnienia oraz prowadzonej działalności, nabędzie Pani uprawnienia do wypłaty zasiłków macierzyńskich z obydwu tytułów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że warunkiem podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzonej działalności jest nie tylko zgłoszenie się do tego ubezpieczenia ale i opłacanie składek na to ubezpieczenie we właściwym terminie i prawidłowej wysokości.

    Wysokość zasiłku macierzyńskiego z tytułu działalności gospodarczej będzie zależała od okresu, za jaki będzie odprowadzana składka na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przed urodzeniem dziecka oraz kwoty, jaką (w ramach przewidzianych ustawowo granic) zadeklaruje Pani jako ich podstawę. Im wyższa będzie zadeklarowana podstawa tym większa gwarancja wysokiego świadczenia.

    Oprac. Iwona Kowalska, Rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu

    katarzynka_1 skomentował/a odpowiedź 2014-11-26 20:57

    Witam, ja również prowadzę własną działalność (od listopada 2013). Opłacam preferencyjny ZUS i nie ukrywam, że chorobowe jest bardzo niskie. Za tydzień otrzymałam ok. 50 zł, a tyle zarabiam na godzinę. Chciałabym zrezygnować z preferencyjnych składek i odprowadzać odpowiednie do wynagrodzenia. Od 1 grudnia chcę wypowiedzieć chorobowe i zadeklarować przystąpienie do nowych stawek od stycznia. I wszystko byłoby proste gdyby nie to, że 1 grudnia mam podpisać umowę o pracę (7/26 etatu). Z tego co wyczytałam wynika, że pracując na umowę o pracę i przystępując w styczniu do ubezpieczenia nie będę musiała mieć okresu karencji 90 dni a jedynie miesiąc. Czy tak? Ale skoro nie ma przerwy, bo nowa umowa wypełni mi lukę. To z jakich miesięcy będzie obliczane chorobowe?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania